Yan etki çok nadir görülüyor

11 Nisan 2021 Pazar 09:37
Yan etki çok nadir görülüyor

Trabzon Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Uzun, Kovid-19 için aşılamaların devam ettiğini kaydederek kol ağrıları ve kızarıklık dışında ciddi yan etkilerle karşılaşılmadığını belirtti. Aile Sağlığı Merkezlerinde verilen hizmetlerin pandemi döneminde de eksiksiz devam ettiğini belirten Uzun, vatandaşlara mesai saatleri dışında randevu alarak hastanelerde de Kovid-19 aşısı olabileceklerini söyledi.

TRABZON Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Uzun, Kovid-19 için aşılamaların devam ettiğini kaydederek kol ağrıları ve kızarıklık dışında ciddi yan etkilerle karşılaşılmadığını belirtti. Aile Sağlığı Merkezlerinde verilen hizmetlerin pandemi döneminde de eksiksiz devam ettiğini belirten Uzun, vatandaşlara mesai saatleri dışında randevu alarak hastanelerde de Kovid-19 aşısı olabileceklerini söyledi.

CİDDİ BİR YAN ETKİYLE KARŞILAŞMADIK”

Trabzon Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Uzun, vatandaşların Kovid-19 aşısı olmak için daha çok aile hekimlerini tercih ettiğini kaydetti. Aşılamadan sonra yan etkilerle çok fazla karşılaşılmadığını söyleyen Uzun, “Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışmalar son sürat devam ediyor. Vatandaşların çoğu Aile Sağlığı Merkezlerinde aşılanmayı tercih ediyor. Yaklaşık yüzde 90’ı bu merkezlerde aşılanıyor. Ortalama günde bir aile hekimi 27 ile 30 arasında sadece Kovid-19 aşısı yapıyor. Bunun dışında diğer çocuk aşısı, bebek aşısı gibi çalışmalarımız da devam ediyor. Aşı sonrası yan etki çok nadir görülüyor. Vatandaşlarımız 1’inci aşılarını olduktan sonra 2’inci aşılarını olmaya geldiklerinde 1’inci aşı sorgulamalarını da yapıyoruz. Çok nadir olarak ağrı ve kızarıklık gibi bulgular oluyor. Şimdiye kadar ciddi bir yan etkiyle karşılaşmadık.” dedi.

HİÇBİR ÇALIŞMA İPTAL EDİLMEDİ VE BIRAKILMADI”

Aile Sağlığı Merkezlerinde verilen hizmetlerin pandemi döneminde de eksiksiz devam ettiğini aktaran Uzun, “Aile hekimleri pandemi döneminde hiçbir polikliniğini kapatmadan ve hiçbir işini aksatmadan gebe takibi, bebek ile çocuk takipleri ve aşıları, kanser taramaları, raporlar, ilaçlar, poliklinikler tüm işlemlerimizi devam ettirdik. Hiçbir çalışma iptal edilmedi ve bırakılmadı. Bunun üstüne şuanda da Kovid-19 aşılarını yapıyoruz. Ekstradan günde 30 tane aşıyı yapıyoruz. Ve bu vatandaşlar her aşıdan sonra 10 ile 15 dakika arasında merkezde bekletip takibini yapıyoruz. Ayrıca pozitif hastaları ve temaslıların da takibini gerçekleştiriyoruz.” ifadelerine yer verdi.

MESAİ SAATLERİ DIŞINDA DA HASTANELERDE AŞILARINI OLABİLİRLER”

Mesai saatleri dışında vatandaşların hastanelerde de randevu alarak aşı yaptırabileceğini hatırlatan Uzun, “Vatandaşlarımızdan 182 ve MHRS’den randevu alarak aşılama yaptırmalarını istiyoruz. Hafta içi 08:00 ve 17:00 arası Aile Sağlığı Merkezilerinden; hafta sonları, resmi tatiller ve 17:00’dan sonra da hastanelerden randevu alabileceklerini hatırlatmak istiyoruz. Çünkü genelde Cumartesi ve Pazar günleri her yerin kapalı olduğunu sanıyorlar. Fakat hastaneler de ve hastanelerin aşı poliklinikleri de açık. Mesai saatleri içerisinde aile hekimlerinde, mesai saatleri dışında da hastanelerde aşılarını olabilirler.” açıklamalarında bulundu. 

HABER: Kübra Nur KOTAMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.