Tam kapanma beklemeyin

Prof. Dr. Aydın ramazanda herhangi bir tam kapanma beklemediğini söyledi

11 Nisan 2021 Pazar 09:28
Tam kapanma beklemeyin

28 GÜNLÜK KAPANMA OLMAZ

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mikrobiyoloji Uzmanı Pof. Dr. Kemalettin Aydın, son günlerde birçok kişi tarafından dile getirilen tam kapanma iddialarını değerlendirdi. Aydın, “Ben tam kapanmanın uygulanamayacağını düşünenlerdenim. Bu günlerde Türkiye 28 gün tam kapanma yapabilir gibi görünmüyor.Bunlar benim şahsi düşüncelerim” dedi.

Prof. Dr. Aydın, Türkiye’de tam kapanmanın değil geçtiğimiz Nisan Mayıs aylarında uygulanan kısıtlamalar gibi etkili sonuçların alınabileceği kuralların getirilmesinin uygun olacağını kaydederek,“Tam kapanma çok konuşuluyor. Bir kısım hocalar tam kapanma taraftarı değil. Ben tam kapanmanın gelebileceğini ve Türkiye’nin bunu uygulayabileceğini düşünmeyenlerdenim.”dedi

KISMİ KAPANMALAR OLABİLİR

Geçtiğimiz yılı hatırlatan Aydın  “ 5 binli rakamlarda bizim Mayıs ayında uyguladığımız bir kısıtlama vardı. Belirli yaş gruplarının sokağa çıkmaları, belirli yaştakilerin kent içinde dolaşmaları ya da kentler arası dolaşmalarının kısıtlandığı, internet kafe, kuaför salonu gibi kısıtlamaların olduğu bir Nisan- Mayıs ayı yaşamıştık. Belki bu tarzda kısıtlamalar gelebilir.” şeklinde konuştu.” Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mikrobiyoloji Uzmanı Pof. Dr. Kemalettin Aydın, son günlerde birçok kişi tarafından dile getirilen tama kapanma iddialarını değerlendirdi. Aydın, “Ben tam kapanmanın uygulanamayacağını düşünenlerdenim. Bu günlerde Türkiye 28 gün tam kapanma yapabilir gibi görünmüyor.” dedi.

GEÇTİĞİMİZ YILKİ KISITLAMALAR GELEBİLİR

Prof. Dr. Aydın, Türkiye’de tam kapanmanın değil geçtiğimiz Nisan Mayıs aylarında uygulanan kısıtlamalar gibi etkili sonuçların alınabileceği kuralların getirilmesin uygun olacağını kaydederek,

“Tam kapanma çok konuşuluyor. Bir kısım hocalar tam kapanma taraftarı değil. Ben tam kapanmanın gelebileceğini ve Türkiye’nin bunu uygulayabileceğini düşünmeyenlerdenim. Bu günlerde Türkiye 28 gün tam kapanma yapabilir gibi görünmüyor. Ama geçtiğimiz yılı hatırlarsak 5 binli rakamlarda bizim Mayıs ayında uyguladığımız bir kısıtlama vardı. Belirli yaş gruplarının sokağa çıkmaları, belirli yaştakilerin kent içinde dolaşmaları ya da kentler arası dolaşmalarının kısıtlandığı, internet kafe, kuaför salonu gibi kısıtlamaların olduğu bir Nisan- Mayıs ayı yaşamıştık. Belki bu tarzda kısıtlamalar gelebilir.” şeklinde konuştu.

TURİZM BÖLGELERİNE ÖZEL KISITLAMA

Turizm sezonunun yaklaşmasıyla, Türkiye’de yaz turizminden önemli bir gelir sağlayan illere şimdiden baskı uygulanmasını ve böylelikle sezona hazır olunabileceği söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Bu benim şahsi önerimdir olur mu olmaz mı bilinmez ama Haziran ve sonrasındaki turizm mevsimini çok başarıyla yönetebilmemiz belki turizm ölçekli illere yönelik olarak sıkı bir baskılama uygulanabilir. Sonrada oralarda kontrollü giriş çıkış yapılabilir. Örneğin, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya hattına komple bir baskılama yapılabilir. Onların esnafı da bunu istiyor. Çünkü onların da hayatı turizmden. Olamayacak turizmden yazın üç ay mahrum kalacaklarına kısıtlanalım sezonu kurtaralım diyebilirler. Sonra oranın giriş çıkışlarını HES’le ya da hızlı PCR’la yapalım. Ülke içerisinde eyaletel bir yönetim olarak pandemi açısından böyle bir uygulama olursa belki turizm açısından yazı atlatabiliriz.” sözleriyle kendi fikirlerini dile getirdi.

HABER: Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 11.04.2021 13:13
Anahtar Kelimeler:
RamazanKapanmaDr.Aydın
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.