Rize aşılamada önde

20 Ocak 2021 Çarşamba 10:33
Rize aşılamada önde

Türkiye’de 14 Ocak’ta başlayan aşılama uygulaması Trabzon ve Rize’de hızla sürüyor. Sağlıkçıların aşılanmasıyla başlayan birinci aşama Rize’de sona erip ikinci aşamaya halkın aşılanmasına geçildi. Trabzon’da ise 10 bin 500’ün üzerinde sağlıkçı aşılanarak tüm sağlıkçıların aşılanmasının neredeyse bittiği kaydedildi.

Aşılamayla ilgili bilgi veren Trabzon Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Usta, “Şuana kadar 10 bin 500’ün üzerinde aşılanma ile toplum sağlığına her zamanki gibi yine büyük katkı sağladık ve yarın gün sonuna kadar belki de neredeyse tüm sağlıkçılar aşılanmış olacaktır. Şimdi sıra toplumun diğer paydaşlarında. Sırası gelenin randevusunu alarak sağlık ordusuyla aynı duyarlılıkla aşısını yaptırmasını bekliyoruz. Her şey toplum sağlığı için. Birlikte başaracağız.” şeklinde konuştu.

RİZE VATANDAŞLARIN AŞILAMASINA GEÇİYOR

Rize İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada ise “Rize’de, aşılanma programının birinci aşamasının ikinci adımına geçiliyor. İlimizde huzurevi, yaşlı bakım evi ve rehabilitasyon merkezleri sakinleri ve bu merkezlerin çalışanları ile 90 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız ve onlarla aynı hanede yaşayan 80 yaş ve üzeri kişilerin aşılanmasına Salı günü itibariyle (19.01.2021) başlanacaktır.

80 YAŞ ÜZERİNE EVLERDE AŞILAMA HİZMETİ..

Kendileri bir şekilde yakınları vasıtasıyla sağlık kuruluşuna gelmek isteyenler dışındaki vatandaşlarımızın tümüne bizzat evlerine gidilerek, aşılama hizmeti verilecektir. Bu amaçla 90 yaş ve üzeri vatandaşımızın aşı için evine gidildiğinde hanelerinde 80 yaş üstü vatandaş bulunması durumunda onlarda aşılanacaktır. Ancak şuan ki elimizdeki aşı miktarı sebebiyle ayrıca 80 yaş veya diğer gruplar (65 yaş üstü vs.) aşılanmayacaktır.

GÖNÜLLÜK ESASINA GÖRE YAPILACAK

Bu vatandaşlarımız içinde beklenen aşıların gelmesi ile çok kısa bir süre içerisinde aşı çalışmasına başlanacaktır. Aşılama kesinlikle zoraki olmayıp, gönüllük esasına göre yapılacaktır. Bu doğrultuda; tüm aile hekimlerimiz kendi nüfuslarına kayıtlı 90 yaş ve üzeri vatandaşlarımızı arayıp, aşı için onay alıp kayıt oluşturacaklardır. Bu durumda sağlık çalışanlarımızın işini kolaylaştırmak amacıyla aşı olmak isteyen bu vatandaşlarımızın yakınlarının da aile hekimlerini aramaları, aile hekimlerince aranmamaları veya kendilerinin ulaşamamaları durumda ise bizzat 0464 210 00 91-92 numaralı hattı arayarak talepte bulunabileceklerdir.  Aynı şekilde ilimizde bulunan, ancak hiçbir aile hekiminde kaydı bulunmayan 90 yaş ve üzeri yaşlılarımız da misafir bulundukları evin aile hekimine ulaşabilirler veya aynı numarayı arayarak yardım talep edebilirler. Aşılama sürecinde olası gelişebilecek ağır bir yan etkiye zamanında müdahale edebilmek amacıyla aşı ekiplerine acil müdahale personelleri de eşlik edeceklerdir. Aşılama sürecini hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine sebep olmadan maksimum süratle gerçekleştirmek temel amacımızdır.” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.