KANUNİ'DE BİR İLK DAHA

07 Haziran 2021 Pazartesi 11:37
KANUNİ'DE BİR İLK DAHA


Trabzon’da 57 yaşındaki prostat kanseri tanısı alan MA Sağlık Bilimleri Üniversitesi  Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan başarılı kapalı ameliyat yöntemiyle sağlığına kavuştu.
Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk defa bu hastada yapılan kapalı laparoskopik yöntem ile ilgili bilgi veren Sağlık Bilimleri Üniversitesi  Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Doktor Hasan Rıza AYDIN; '57 yaşındaki MA’ın  idrarda zorlanma şikâyeti ile hastanemizebaşvurduğunu , hastaya yapılan tetkiklerde PSA değerlerinin yüksek çıkması nedeni ile prostat biyopsisi yapılıdı. Prostat kanseri teşhisi konulan hasta yapılan tetkiklerinde kanserin vücuda yayılmadığının anlaşılması üzerine hastaya laparoskopik radikal prostatektomi (kapalı prostat kanseri ameliyatı) ameliyatı yapılmasına karar verildi.  Kliniğimizde açık olarak yapılan bu ameliyatı ilk defa laparoskopik (kapalı) yöntemle gerçekleştirdik.Bu cerrahi işlem açık cerrahideki gibi büyük bir ameliyat kesisi ile açık şekilde uygulanmaz. Bunun yerine vücuda 4 adet 0.5 ve 1 cm çapında delik açılır ve bu deliklerden vücut içine yerleştirilen borulardan teleskop yardımıyla alınan yüksek çözünürlüklü 10-15 kat büyütmeli görüntü altında uzun, ince, narin laparoskopik cerrahi aletlerle ameliyat gerçekleştirilir.' dedi.

Aydın: 'laparoskopik(kapalı yöntemle)yapılan ameliyatın hastalar açısından, açık ameliyat  ile karşılaştırıldığında “daha az idrar kaçırma, daha az ameliyat sonrası ağrı, daha az kanama,daha kısa hastanede kalış süresi, kabul edilebilir estetik görünüm/küçük ameliyat yara izi ve günlük aktivite ve çalışma yaşantısına erken dönüş gibi birçok fayda” sağladığını' söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.