Farabi’de çifte tedavi

KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine ateş, halsizlik ve nefes zorluğu şikayetleri ile başvuran Gümüşhaneli hasta İ.D.’de hem Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hem de Kovid-19 saptandı. Prof. Dr. Selçuk Kaya başkanlığındaki ekip tarafından tedavi uygulanan hasta kısa sürede sağlığına kavuştu.

03 Haziran 2021 Perşembe 08:38
Farabi’de çifte tedavi

KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine ateş, halsizlik ve nefes zorluğu şikayetleri ile başvuran Gümüşhaneli hasta İ.D.’ye hem KKKA hem de Kovid-19 teşhisi konuldu. Prof. Dr. Selçuk Kaya başkanlığındaki ekip tarafından tedavi uygulanan hasta kısa sürede sağlığına kavuştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine ateş, halsizlik ve nefes zorluğu şikayetleri ile başvuran Gümüşhaneli hasta İ.D.’de hem Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hem de Kovid-19 saptandı. Prof. Dr. Selçuk Kaya başkanlığındaki ekip tarafından tedavi uygulanan hasta kısa sürede sağlığına kavuştu. KTÜ’den yapılan açıklamada, doğa ve keneler ile olan temasın artması nedeniyle yaz aylarında KKKA’nın artmaya başlandığına dikkat çekildi. KTÜ’den yapılan açıklamada, “Pandemi dolayısıyla ülke genelinde uygulanan izolasyon ve kısıtlama tedbirlerine rağmen son 2 ayda, artan sayıda KKKA olgusu karşılaşıldığı görülmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden birinin, köy ve yayla gibi alanların, ne yazık ki izolasyondan kaçış noktası olarak görülmesi anlayışının olduğunu söylenebilmektedir. Bu yıl, başta ülkemizden bildirilen vefat olguları olmakla birlikte bizim takip ettiğimiz KKKA’lı olgular arasında, ölümcül bir vaka olmadığı gözlemlenmektedir. Bugün, Covid-19 Salgını sürecinde çok ilginç bir hastayla karşılaşılmış olmakla birlikte Gümüşhane’den, bu ay içerisinde ateş, halsizlik ve nefes zorluğu gibi şikâyetlerle gelen 60 yaşlarındaki hastaya, “COVID-19” ve “KKKA” hastalığı teşhisi bir arada konulmuş olup erken tanıya, ekibimizin deneyim ve öngörülü yaklaşımı sayesinde ulaşılmıştır. Prof. Dr. Selçuk Kaya başkanlığındaki ekip tarafından hastaya, her iki rahatsızlığına yönelik tedaviler verilmiş olup genel durumu hızla düzelen ve kan değerlerinde iyileşme gözlenen hasta, yaklaşık 10 günlük yatış sonrasında, yoğun bakım desteğine dahi ihtiyaç duymadan şifa ile taburcu edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

İHMAL ETMEDEN HASTANEYE BAŞVURUN

Maske, mesafe ve hijyen vurgusu yapılan açıklamada, “Özellikle kırsal alanlarda, doğayla temasta olunan durumlar/faaliyetlerde mümkün olduğunca açık renkli kıyafetler giyinmeli ve kişiler, günlük olarak kendi muayenelerini -kene tutunması açısından- çıplak bir şekilde yapmalıdırlar. KKKA gibi önemli zoonotik hastalıklardan korunmada, bu tedbirlere azami özen gösterilmesinin yanı sıra özellikle kenelerle temastan kaçınılması ve hastalığı düşündüren klinik bulgular geliştiğinde de vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi önemle rica edilmektedir.” denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.