Delta yeni dalgalar yaratabilir

17 Temmuz 2021 Cumartesi 09:48
Delta yeni  dalgalar  yaratabilir

SBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, delta varyantının yeniden büyük bir dalga oluşturabileceğini söyledi. Aydın, Sinovach aşısına yönelik oluşan kaygının gereksiz olduğunu belirterek, “Dalganın önüne ancak aşıyla geçilebilir.” dedi. 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr Kemallettin Aydın, delta varyantının yeniden büyük bir dalga oluşturabileceğini söyledi. Prof. Dr Aydın, sinovac aşısı ile ilgili toplumda oluşan kaygıların gereksiz olduğuna yönelik açıklamalarda da bulunarak, delta varyantının yeni bir dalga oluşturmamasının yolunun aşıdan geçtiğini, “Yeniden 30-40 binlerin üzerine çıkan vaka sayısına sahip ülkeler var. Bunun oluşmasını etkileyecek en büyük şey toplumun aşı olması. Bir taraftan dalga geliyor ama bir taraftan da elimizde aşı var. Aşıyı yapmazsak yaşanacak büyük dalga tekrar Karadeniz sahilini alır” sözleriyle açıkladı.

DALGAYI ÖNLEMEK İÇİN AŞI ŞART

Delta varyantının yeni dalgalar doğurabileceğini kaydeden Prof. Dr. Aydın bunun önüne geçmenin en büyük yolunun aşıdan geçtiğini söylediği açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Dünya’daki ülkelere bakacak olursak delta varyantı oralarda yeni dalgalar oluşturuyor. Yeniden 30-40 binlerin üzerine çıkan vaka sayısına sahip ülkeler var. Bunun oluşmasını etkileyecek en büyük şey toplumun aşı olması. O nedenle de bir taraftan dalga geliyor ama bir taraftan da elimizde aşı var. Dalga büyük etki gösterene kadar biz yirmi milyona yakın nüfusumuzu aşılarsak o dalga ile karşılaşmayız. Ama aşıya bugünkü gibi dikkat etmezsek, bugünkü gibi eksikliğimiz olursa dalga üzerimize bir önceki gibi gelebilir. Biz Karadenizliyiz. Dalga ile nasıl başa çıkılacağını iyi biliriz. Dalgayı kıran mendirek aşıdır. Aşıyı yaparsak dalga mendireği aşmaz. Ama aşıyı yapmazsak yaşanacak büyük dalga tekrar Karadeniz sahilini alır.”

SİNOVAC OLDUKÇA ETKİLİ BİR AŞI

Türkiye’de uygulanan iki aşıdan biri olan Çin aşısı sinovac ile ilgili toplumda oluşmaya başlayan koruyuculuğu düşük algısının yanlış olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aydın, aşının koruculuk oranının çok yüksek olduğunu söyleyerek, “Sinovac aşısı dünyanın bir numaralı tıp dergisinde yayınladı. Yüzde 82.3 koruyor. Bunun yanında virüsü alsanız şikayetleriniz olsa da yoğun bakıma gitme ve ölümü yüzde yüze yakın oranda engelliyor. Bizi burada iki şey ilgilendiriyor birincisi virüsü yaymamanız, ikincisi ise virüsü aldıktan sonraki süreçte yoğun bakım ihtiyacı hissetmemek ve ölümcül risk taşımamaktır. Bunu yüzde yüze yakın oranda sinovac aşısı engelliyor. Öyle olunca her iki aşıda son derece iyi sonuçlar veren ölümü ve yoğun bakım oranlarını yüzde yüze yakın oranda engelleyen iki aşı olarak kabul ediliyor” ifadelerini kullandı.

MAÇLARA GİTMEK NE ZAMAN MÜMKÜN OLACAK?

Avrupa Liginde tribünlerde maskesiz ve mesafesiz insanların oluşturduğu görüntülerin nasıl ortaya çıktığını ve Türkiye’de ne zaman bu tür görüntüler yaşanacağını açıklayan Prof. Dr Aydın, “Orada bildiğim kadarıyla maçlara PCR testi ve aşılanmış olan kişileri aldı. Öyle olunca maçlara maskesiz ve mesafesiz gitmeleri söz konusu oldu. Yarın öbür gün Trabzonspor’un maçı olunca o maça da aşı olmuş olanlar ve son 72 saat içinde PCR testi negatif olanlar Avrupa’daki gibi maçlara alınabilir.” dedi.

HABER:Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 17.07.2021 10:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.