500 hasta nakil bekliyor

KTÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Türkyılmaz açıkladı

banner4
15 Mayıs 2017 Pazartesi 08:07
500 hasta nakil bekliyor
banner38

KTÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Prof.Dr.Serdar Türkyılmaz, nakil hastaları için Sağlık Bakanlığının oluşturmuş olduğu bir liste olduğunu belirtti. Hastaların kontrol altında tutulmasının önemli olduğunu kaydeden Türkyılmaz, Trabzon’da yaklaşık 500 civarında nakil bekleyen hasta olduğunu belirtti. Hastalar için bir liste oluşturulduğunu belirten Türkyılmaz, sistemin kendilerine en uygun 5 hasta verdiğini kaydetti. Türkyılmaz ayrıca bölgede bin 200 civarında hastanın diyalize girdiğini kaydetti.

KARADENİZ Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Prof.Dr.Serdar Türkyılmaz, nakil hastaları için Sağlık Bakanlığının oluşturmuş olduğu bir liste olduğunu belirtti. Hastaların kontrol altında tutulmasının önemli olduğunu kaydeden Türkyılmaz, her hastanın vücudunun nakli kabul etmediğini belirtti. Organ bağışında parasal ilişkinin yasal olmadığını belirten Türkyılmaz, Trabzon’da yaklaşık 500 civarında nakil bekleyen hasta olduğunu belirtti. Hastalar için bir liste oluşturulduğunu belirten Türkyılmaz, sistemin kendilerine en uygun 5 hasta verdiğini kaydetti. Türkyılmaz “Hastalar bize nakil başvurusunda bulunuyor. Bazı hastalar nakil için uygun olmayabiliyor ama biz bütün hepsini değerlendirmeye alıyoruz. Takiplerini yapıyoruz, liste hazırlığını yapıyoruz. Bu liste de bize ait bir liste değil, Sağlık Bakanlığının oluşturmuş olduğu, Ulusal Koordinasyon merkezi var, kan grubu nedir, doku tipleri nelerdir, ne kadar süredir diyalize giriyor gibi bunları araştırıyoruz. Bunlardan sonra sitem size uygun 5 hasta veriyor.” açıklamalarında bulundu.

 BÖLGEDE 1200 HASTA DİYALİZE GİRİYOR

Nakil yapılırken kan gurubu uyumu ve doku gurubu uyumunun önemli olduğunu belirten Türkyılmaz, geçen yıl 12 nakil gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkyılmaz, “Doku gurubu uymasa da nakil olabilir fakat dördün üzerinde bir doku uyumu varsa nakil yaptığınız böbrek daha uzun süre yaşayacak demektir. Yasal olarak kendi ailenizden 4.dereceye kadar kişiler böbreklerini, organlarını bağışlayabilir. Organ naklinde parasal ilişki ile bağış yapmak yasal değildir. Ayda şu anda ortalama bir böbrek nakli gerçekleştiriyoruz. Geçen sene 12 nakil gerçekleştirmişiz. Bizim bölgemizde Artvin, Rize, Giresun, Gümüşhane civarını değerlendirirsek yaklaşık 1200 civarında hasta diyalize giriyor. Bunların hepsi nakil adayı ama sadece 130 hasta listemizde. Bir kısmı gelmiyor, bir kısmı işlemlerin uzunluğu nedeniyle bıkıyor.” dedi. Devletin nakil işini desteklediğini belirten Türkyılmaz, bölge olarak nakil açısından şanlı olduklarını dile getirdi. Türkyılmaz, “Nakil yapılan hastalar diyalize giren hastalara göre çok daha uzun yaşıyor. Nakil yapıldığında hasta hem daha uzun yaşayacak hem de maddi olarak daha az harcama yapılacak. İşte bu yüzden devlet nakil işini çok destekliyor. Trabzon’da yaklaşık 500 civarında böbrek nakli bekleyen hasta var. Bölgemizde bizde nakil şansı daha yüksek, Trabzon, Samsun, Erzurum olarak üç merkez ön plana çıkmış durumda. Bu bölgeden çıkan bir kadavra olduğu zaman il bu üç merkez arasında paylaşılıyor. O yüzden bu bölgedeki insanlar biraz daha şanslı.” ifadelerini kullandı.

Filiz YILDIRIM

Son Güncelleme: 15.05.2017 15:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.