KTÜ'de bilimsel ve kaçakçılık olaylarında kullanılan cihaz

 Karadeniz Teknik Üniversitesinin bünyesine kattığı cihaz hem bilimsel çalışmalarda hem de emniyetin kaçakçılık olaylarında kullanılıyor. 

banner4
28 Mayıs 2017 Pazar 13:00
KTÜ'de bilimsel ve kaçakçılık olaylarında kullanılan cihaz
banner38


Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Eczacılık Fakültesi’nin 5 ay önce bünyesine kattığı “NMR Spektrometre” cihazı sayesinde kimya, eczacılık, tıp, biyoloji ve çevre gibi birçok alanda çalışmalar yapılıyor. Güvenlik güçlerinin kaçakçılık olaylarında yakalanan uyuşturucu maddeleri ayırt etmelerinde de kolaylık sağlayan cihazın Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki zengin bitki çeşitliliğinde ilaç etken maddesi bulunmasında önemli rol oynayacağı belirtildi.
Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yaylı, kaçakçılık olaylarında ecstasy, morfin, eroin gibi maddelerin bu cihaz sayesinde anlaşıldığını belirterek, “Cihaz yaklaşık 5 ay önce fakültemize kazandırıldı. Birleşik yapısı hakkında bizlere bilgi veriyor. Bu cihaz sayesinde bilinmeyen bir numunenin ne olduğunu bilme fırsatına sahibiz. Hem bilimsel çalışmalarda hem bölgedeki kaçakçılık olaylarında ecstasy, morfin, eroin gibi maddeleri bu cihaz sayesinde anlamış oluyoruz. Bu cihaz olmadan araştırma yapmak çok zor. Bu cihaz sayesinde KTÜ’deki bilimsel çalışmalar hızlanacak. Karadeniz Bölgesi bitki çeşitliliği anlamında çok zengin. İnşallah yapılan araştırmalar sayesinde belki de bir bitkiden ilaç etken maddesi bulacağız. Belki de bir ilaç üretmiş olacağız. Bu süreç araştırmalar sonucunda yapılacak. Ümit ediyorum ki bu çalışmalar sonucunda onları inşallah buluruz” dedi.
Yapılan çalışmaların bugüne kadar hep bilimsel olduğunu kaydeden Yaylı, “Makale yazma hedefli olmuş. Bundan sonraki süreçte hedefimiz ürün odaklı olmalı. Bir bitkideki etken madde ürün potansiyeli var mı, ilaç etken maddesi olarak kullanılıyor mu o yönde çalışmalar yapmamız lazım. Genelde Türkiye’de sorun bu. Bugüne kadar yapılan araştırmalar makale hedefli olmuş. Gelecek 10-15 yıllık süreçte ürün odaklı araştırmaların özendirilmesi konusunda çaba göstermemiz lazım. TÜBİTAK’ın desteklediği 100 projeden 5 tanesi ürün odaklı çıksa çok büyük bir katkı olur. Çünkü bazen ilaç maddesi üretmiş olabilirsiniz dışa bağımlılığı azaltmış olursunuz. Ülke ekonomisine büyük bir katkı olur” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.