Flaş Haber
Kapat

Yayla kanunu Çıkaramadık

18 Ocak 2021 Pazartesi 11:06
Yayla kanunu  Çıkaramadık

AK PARTİ Trabzon Milletvekili Salih Cora katıldığı bir internet programında hayalindeki kanunun yaylalara yönelik düzenlemelerle ilgili olduğunu söyledi. Cora bölgenin en önemli sorunu olarak bu konuyu gördüğünü dile getirerek, “Benim hayalimdeki çıkarmak istediğim kanunlardan birisi budur. Bir milletvekilli yaşadığı dönemde bir sorunu çözmeli.”dedi. Kendisine yöneltilen milletvekili olarak hayalinizde gerçekleştirmek istediğiniz kanun nedir soruna cevap veren Milletvekili Cora, “Ben yaylalarda büyümüş bir kişiyim. Yayla kültürünün deniz kültürünün önüne geçtiğini düşünüyorum. Bizim bölgemizde küçükbaş hayvancılık yok. Büyükbaş hayvancılık var. 4342 sayılı mera kanununda 20. maddesinde inşaat yasağından bahseder. Ağılar, sundurmalar, geçici barınaklar, turizm alanları yapabilirsin ama başka inşaat yapamazsın. Bu esasında Karadeniz bölgesinde büyükbaş hayvancılık yapamazsın demektir. İneklerini, hayvanlarını sabahtan yaylaya çıkaracaksın, akşamda geri göndereceksin. Yasaya mevzuata uygun hareket edeceksin. Ciddi bir kaçak yapılaşma sorunu var. İmar barışı yasasında emeği olmuş bir kişiyim. Ama sorunu çözemedik. Geleceği değil geçmişi çözdük. Yüz yıllık devlet millet kavgasını sonlandırdık. Ama geleceğe yönelik bir perspektif ortaya koyamadık. Yaylalarımızda kullanılmayan çorak yerlerin imara belirli standartlar dâhilinde, geleneksel mimariye uygun, köy kanununda belirlenen 60 metre taban üzerine ağılla bir bina yapılabilmesini isterim. Geri kalan yerlerinde hayvanların istifade edeceği şekilde açılmasını isterim.” ifadelerini kullandı.

TONYALILARA MÜJDE VERDİ

Öte yandan Cora, Tonyalılara müjdeyi verdi. Milletvekili Cora, bir dizi ziyaretlerde bulunduğu Tonya’da, Beşikdüzü-İskenderli-Tonya karayolunda incelemelerde bulundu. Cora, öncelikle yol yapım çalışmalarını yerinde incelerken ardından yetkililer tarafından hazırlanan sunumu inceledi. Çalışmaların çok yoğun ve hummalı bir şekilde ilerlediğini ifade eden Milletvekili Salih CORA, birden çok iş makinesi ve onlarca personelin görev yaptığını söyledi. Cora, “Yol çalışmaları çok yoğun bir şekilde ilerliyor. Bir yandan yol yapılırken bir yandan fore kazık, taş kırma işlemleri gerçekleştiriliyor. İlgili firma yoğun bir çalışma içerisinde. Hem İskenderli hem Tonya istikametinde şantiye kurulmuş yarma işlemleri devam ediyor. Böyle devam ederse Beşikdüzü-İskenderli-Tonya karayolu çok kısa bir süre içerisinde hatta bu yıl içerisinde bitebilir.” dedi. Cora, “Bu yolun tamamlanmasının ardından bir varyant ile Vakfıkebir-İskenderli-Çayırbağı yolu birleştirilerek güzel ilçemiz ayrıca Çevre Yoluna da kavuşmuş olacak. Bu sayede büyük tonajlı araçlar ilçe merkezinden değil çevre yolundan geçecektir.” diye konuştu. Öte yandan Beşikdüzü-İskenderli, İskenderli-Tonya arası yolun 21 km’lik kısmı büyük bir şekilde tamamlandı. Bu yolun İskenderli tarafında 17 iş makinesi, 10 kamyon ve 80 personel, Tonya tarafında ise 6 iş makinesi, 8 kamyon ve 45 personel yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor.

HABER: Fatoş BATMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.