Organik tarıma geçişte dikkat!

Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemil Pehlevan uyardı.

banner4
23 Nisan 2017 Pazar 15:38
Organik tarıma geçişte dikkat!
banner38

61MEDYA/BERKANT PARLAK-Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemil Pehlevan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çay üretiminde aldığı “organik tarıma geçiş” uygulamasında dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekti. 10-15 yıl içinde çay bahçelerinde organik tarıma geçilmediği takdirde toprak yapısının bozularak çay tarımının yapılamayacağını açıklayan Pehlevan Bakanlığın kararının arkasında olduklarını belirtti ancak uygulamalarda dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Bakanlık tarafından çay tarımında kullanılan azotlu ve aşırı gübre uygulamasının önüne geçileceğinin sevindirici olduğunu ifade eden Pehlevan, organik tarıma geçişte yapılacak hataların verimliliğin düşmesine ve düşmeye bağlı olarak da birçok sorunun ardı sıra geleceğine dikkat çekti. Pehlevan, üretimdeki kaybın destekleme primleriyle kapatılacağının söylendiğini belirterek Çaykur’dan yana bir sorun olmayacağını ancak özel işletmelerin içine düşeceği sorunu farklı yollardan gidermeye çalışacağını kaydetti.

Pehlevan “Özel işletmeler bu verim kaybından kaynaklanan üretim kayıplarını kapatmak için ve ithal çay alımı yoluna başvurmak daha ve belli bir süre sonunda kaçak çay alımına başvuracaklardır ve maliyetlerini aşağı çekmek için personel çıkarma işine gidecektir. Bu da bölgemiz açısından hem işsizlik oranlarının artmasına ve bölgemiz çayının piyasadaki değeri düşmesi açısından olumsuz olacaktır.” diye konuştu. Pehlevan yaptıkları çalışmaların sonucunda organik tarım sürecinde çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:

1- Organik artım konusunda personel istihdamı yapılarak bu personel bir yıl boyunca eğitime tabi tutulmalıdır. 2- Eğitim almış personel sahaya gönderilmelidir ve bölgemiz üreticileri eğitilmelidir. 3- Organik artımın sadece organik gübre kullanmak olmadığı bilincinden yola çıkarak bölgemizde tarımla hayvancılık barıştırılmalıdır. 4- Çay bitkisinin gerekli olgunluğa erişmesi için topraktan yeterli oranda azot alması gerekiyor. Azot oranı fazla organik gübrelerin toprağa verilmesinin sağlanması

5- Bu kademeli geçiş parsel parsel olmalı. Çay budama işlemi düzenli şekilde yapılmalı üreticilerin aynı parsel üzerinde olan bahçelerin budanması sağlanmalı ve bu kısım organik bahçeye çevrilmelidir. 6- Organik gübre firmalarıyla görüşülerek çayda uygulanacak gübre konusunda arazi tahsis edilmeli ve ön çalışma yapılmalıdır. 7- Arazi sökümü yapılarak sökülen araziler organik araziye geçilmeli ve çoğaltma yönünden çelikle çoğalma yapılmalı onun için çelik üretimi yapılmalıdır. 8- Bu ve benzeri altyapılar oluşturulduktan sonra organik tarım sürecine kademeli olarak geçilmelidir.

Pehlevan son olarak şunu da ekledi: “Hepsinden önemlisi bu proje için konu uzmanlarından bir koordinasyon merkezinin kurulması. Söküm çalışması yapılacak arazilerin zemin etütlerinin yapılması ve toprak haritalarının çıkarılması çok önemli. Ayrıca söküm çalışmalarında çalışacak personelin konu ile ilgili eğitim almış olmaları gerekir. Aksi hâlde toprak heyelanları kaçınılmaz olur. Toprak kalitesinde kayıplar yaşanabilir.”

Anahtar Kelimeler:
Tarımçay
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.