Meralara imar dışa bağımlılığı artırır!

24 Mayıs 2017 Çarşamba 14:45
Meralara imar dışa bağımlılığı artırır!

61MEDYA/BERKANT PARLAK-Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan meraların imara açılmasının hayvancılıkta dışa bağımlılığı artırdığını söyledi. Pehlevan, hayvancılığın bir yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının başlattığı geliştirme projeleri ve çeşitli teşviklerle desteklenirken bir yandan mera alanlarının imara açılmasının tezat oluşturduğunu ifade etti.

Hayvancılığın önemsendiği ve geliştiği ülkelerde mera alanlarının çok iyi korunduğunu ve verimli kullanıldığını belirten Pehlevan “Sadece hayvanların beslenmesi; ot, yem bitkisi üretimi için değil doğal kaynakların korunması sürdürülebilir tarım üretimi için meralara büyük önem verilir. Türkiye’de ise özellikle son yıllarda mera denildiğinde yağmalanacak alan akla gelir.” dedi.

Pehlevan şöyle devam etti: “Ot biten yerde turistik tesis, sanayi tesisi veya alışveriş merkezi, toplu konut projelerinin yapılması daha “kârlı” bir iş olarak görülüyor. Bu da kalkınmanın, gelişmenin göstergesi olarak sunuluyor. Tarım ve hayvancılık önemsenmeyince ve mera alanlarına gereksiz eksenli bakılınca yapılan yasal düzenlemeler de buna uygun oluyor.”

Çok geç olmadan daha güzel ve yaşanılır bir gelecek için Türkiye’nin meralarına ve güzelliklerine hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Pehlevan “Geçmiş tecrübe ve istatistiklerden faydalanarak bilimin ışığında hareket edilmeli ve meralarda inşaat değil hayvanlar için ot büyümeli.” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.