Kemençe'yi böyle satışa sundular

banner4
07 Nisan 2017 Cuma 11:53
Kemençe'yi böyle satışa sundular
banner38

61MEDYA/BERKAY GÜNTEKİN-Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen Girişimcilikte Önce Kadın Projesi'nin 10 ilde 10 bin kadının eğitim alacağı yeni dönemi başladı. Programın lansmanı bugün Trabzon Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi. Lansmana Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu,TBV Genel Sekreteri Çağdaş Ergin, Vodafone Türkiye Seosu Coolman Deegan, Sosyal Ortaklar ve Projeler Başkanı Sedat Abdulhakimoğlu ve kursiyerler katıldı.
Programda konuşan Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu "20 Yıllık idarecilik sürecimde halk eğitim merkezleri önemli bir yer oldu. Bir kaç ilçemizde kadına yönelik pazara ulaşma gibi. Ama profesyonel bir ele ihtiyaç lazımdı. Vodafone Vakfı bunu ve Türkiye Bilişim Vakfı bunu yaptı. Trabzon tarihi olarak tarihi ve dokuma alanında yaptığı eserlerde önemli noktalardan birisi. Kadınların ürettikleri eserleri Pazar'a yansıtma konusunda büyük bir destek verecek. Girişimci kadınların artması büyük değer olacak. Bu katkının ciddiyetle takip edileceğini belirtmek istiyorum."

AMAÇ EKONOMİYE DESTEK

Ortahisar Kaymakamının ardından konuşan TBV Genel Sekreteri Çağdaş Ergin "Bu iş birliğinin ardından bütün Türkiye'ye yaymak için MEB ile iletişime geçirilmiş ve projelerin halk evleri tarafından daha fazla katılımcıya ulaşılması sağlanmıştır. Bu projenin ilk yılında 10 ilde 10 bin kadına ulaşılmış bu dönemde de 10 ilde 10 bin kadına ulaşılması sağlanmaktadır. Kadınların iş gücüne katılım ve istihdam oranlarından geride kaldığımızı görmekteyiz. Kadınların öğrenmelerini geliştirmeli, çalışarak üreterek ekonomiye katkı sağlamaktır."

BU DURUM BİZİ GURURLANDIRIYOR

Toplantıda konuşan Vodofone Türkiye Seosu Colman Deegan Trabzon'un kadın girişiminde önemli bir yer olduğunu söylerek "istihdamı arttırmak ve girişimciliği artırılmak gerekiyor. Türk kadının girişiminden yararlanmak çok önemli. 10 Bin kadınımıza önem verdik ve Trabzon'da 15 merkezde programımız devam etmiş olacak ve bin 500 kadına ulaşmış olacağız. Bin 500 kadınımız Trabzon'da kayıt oldu. Dahada heyecanlı hale getirmek için yarışma yapma kararı verdik. Programa katılan kursiyerlerimiz katılabilecek bu yarışmaya. Birinciye 15 bin tl verecek. Son olarak bu tür etkinlikler teşvik edici etkinlikler. Bizi gerçekten gururlandıran durum. Bu güzel çalışmalarla Trabzon'a topluma katkıda bulunmak çok gurur verici." dedi.

KADINLAR KAZANDIKÇA TÜRKİYE KAZANACAK 

Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğlu "Öğrenmeyi merkeze aldık. Buna bağlı olarak dünya düzeni içerisinde hayat boyu öğrenme hayatımızın parçasıdır. Bu projedeki anacımız sosyal ve kısıtlı imkanları kısıtlı olan kadınlar başta olmak üzere , beceri geliştirme ve istihdam üzerinde ulusal strateji geliştirmektir.  Kadınlarımız sosyal ve kültürel hayatımızın olmazsa olmazıdır. Bizlerde paydaşlar olarak bunu amaçlamaktayız. Türkiye'nin Hayat boyu öğrenmeye katılım oranı diptedir. Ama 10 yıl içerisinde yükseliş olarak ilk 3teyiz. Kadınlarımızın ekonomik alana katılım olanları mutlu ediyor. Daha çok kadınımızı ekonomiye katmalıyız. Tarihimizde güçlü olduğumuz dönemlerinde dönemin kadınlarınızda güçlü olduğu görülecektir. Kadınlar güçsüz olursa devletimizde güçsüz kalacaktır. Ülkemizde yasalarda eşit haklara neden olsalarda yaşam şartlarında bu kırılıyor. Kadınların çalışma hayatında eşit fırsatlar şaplamak aracıyla büyük işler düşmektedir. Kadınlar kazandıkça yoksulluk yenilecek Türkiye yenilenecektir." dedi.
Konuşmaların ardından kursiyerlerin atölyeleri tanıtıldı. Daha sonra Trabzon'a özgün bir ürün olan kemençe bu program  kapsamında açılan siteye yüklendi.

Son Güncelleme: 07.04.2017 14:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.