Flaş Haber
Kapat

Birlikte kurulduğu üniversiteleri aştı

29 Mart 2021 Pazartesi 09:07
Birlikte kurulduğu üniversiteleri aştı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), TÜBİTAK Araştırma Programları Başkanlığı  (ARDEB) tarafından yayınlanan 2016 - 2020 yılları 5 yıllık proje istatistiklerine göre ülkemizde 2000 yılından sonra kurulmuş olan 125 Üniversite arasından 4. oldu.

171 ÜNİVERSİTEYİ GERİDE BIRAKTI

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kuruluşu (TÜBİTAK) Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) Üniversitelerin 2016–2020 yılları arasını kapsayan 5 yıllık proje istatistiklerini yayınladı. TÜBİTAK tarafından yayınlanan raporda Üniversitelerin son 5 yılda müracaatta bulunduğu proje sayısı, desteklenen proje sayısı ve proje bütçeleri gibi bilgiler yer aldı. RTEÜ, 2000 yılından sonra kurulmuş olan 125 Üniversite arasında 4. sırada yer aldı.  Bu kategoride, Gebze Teknik Üniversitesi birinci, İstanbul Medipol Üniversitesi ikinci, TOB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ise üçüncü sırada bulundu. RTEÜ, Devlet ve Vakıf dâhil ülkemizdeki tüm Üniversiteler kategorisinde ise, 36. sırada yer aldı. Bu kategoride, Ortadoğu Teknik Üniversitesi birinci, Ege Üniversitesi ikinci ve Hacettepe Üniversitesi de üçüncü sırada yer aldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ise TÜBİTAK tarafından desteklenmiş olan 50 proje sayısı ile 171 üniversiteyi geride bırakarak 36. sırada yer aldı. RTEÜ, ortaya koyduğu bu başarıyla  ile kendisinden çok önceleri; 1974, 1975, 1982 ve 1992 yıllarında kurulmuş olan  birçok üniversiteyi geride bırakarak AR-GE çalışmalarında elde etmiş olduğu başarıyı proje konusunda da göstermiş oldu.

PROJE RAKAMLARI GURURLANDIRIYOR

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, sundukları 300 projeden 50'sinin kabul edildiğini belirterek açıklanan liste ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Karaman, “Üniversite olarak öğretim elemanlarımızın proje yapması için onlara destek veriyoruz. Proje ofisimiz vasıtasıyla teknik destek sunuyoruz. Aynı zamanda dekanlıklar, müdürlükler ve rektörlük olarak yönlendirme yapıyoruz. Ayrıca üniversitemiz Geliştirme Vakfı tarafından ekonomik destekler sağlıyoruz. Bu şekilde de üniversite olarak ürettiğimiz proje rakamları da gerçekten yüksek, birçok büyükşehirdeki büyük üniversitelerin üzerinde olan bir tablo. Bu tabii ki bizi gururlandırıyor.

Bu yıl 15’inci kuruluş yıl dönümümüzü kutlarken tüm Türkiye'deki üniversiteler arasında 36’ncı sırada, 2000 yılından sonra kurulanlar arasında da 4’üncü sırada yer almamız çok büyük bir başarı. Bu başarıda emeği olan bütün hocalarımıza teşekkür ediyorum. 2006 yılında üniversitemiz 4 fakülte, 2 meslek yüksekokulu, 33 program, 2’si profesör 167 akademik personel, 6 bin 300 civarında öğrencimiz vardı. Şimdi 14 fakülte, 4 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 141 program, 103'ü profesör, 1217 akademik personel, 18 bin 500 öğrencimiz var. 67 bin metrekare kapalı alanda eğitime başlayan üniversitemizde şu anda 430 bin metrekare kapalı alanımız var. Önümüzdeki dönemde de üniversitemizin her alanda başarısını yükseltmek için arkadaşlarımızla beraber çalışıyoruz” diye konuştu. 

ÖĞRENCİLERİMİZİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

Prof. Dr. Karaman öğrencilerin üniversiteye dönecekleri günü sabırsızlıkla beklediklerini belirterek “1 yıldır öğrencilerimizden ayrıyız. Öğrenciler üniversitenin can suyudur. Kampüsler, üniversiteler öğrenci ile beraber anlam kazanıyor ve canlanıyor. Bir an önce bu salgının sona ermesini ve öğrencilerimize kavuşmayı arzu ediyoruz “ dedi.

HABER: Fatoş BATMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.