25 Mart'ta okullar açılacak mı?

25 Mart 2021 Perşembe 13:09
25 Mart'ta okullar açılacak mı?

25 Mart'ta okullar açılacak mı? Koronavirüs nedeniyle tatil edilen okulların ardından öğrenciler dört gözle okulun açılacağı tarihi merak ediyor. Özellikle yüz yüze sınavlar ve uzaktan eğitim yapan öğrenciler yeni bir haber bekliyor. Peki ama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitim konusunda hangi açıklamada bulundu? 2020 - 2021 okullar ne zaman açılacak? 

25 Mart'ta okullar açılacak mı? Koronavirüs nedeniyle tatil edilen okulların ardından öğrenciler dört gözle okulun açılacağı tarihi merak ediyor. Özellikle yüz yüze sınavlar ve uzaktan eğitim yapan öğrenciler yeni bir haber bekliyor. Peki ama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitim konusunda hangi açıklamada bulundu? 2020 - 2021 okullar ne zaman açılacak? İşte son dakika eğitim haberleri...

25 Mart'ta okullar açılacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı yazıda MEB'in, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde bütün risk gruplarındaki illerde tüm sınavların yüz yüze gerçekleştirileceğine ilişkin 2 Mart'ta illere yazı gönderdiği ancak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda, "düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli" illerdeki vaka artışı ve salgının seyri göz önünde bulundurularak yüz yüze sınav tarihlerine ilişkin yeni uygulamaların yapılacağı ifade edildi.

Açıklanan bilgilere göre, yüz yüze eğitime devam eden okul ve sınıflarda sınavlar da okul ortamında yüz yüze olacak.

"Yüksek" ve "çok yüksek" riskli illerde ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5, 6 ve 7. sınıflarında yapılması planlanan sınavlar, 26 Mart'a kadar yüz yüze yapılarak bitirilecek.

Bu tarihe kadar yapılamayan sınavlar ise ertelenerek ildeki vaka artışları ve salgının seyri de dikkate alınarak 3 Mayıs'tan itibaren yapılabilecek.

Yüz yüze eğitimin devam ettiği ilkokul 4. sınıflar ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında sınavlar okul ortamında yüz yüze yapılmaya devam edecek.

Salgının seyrine göre illerin risk gruplarının değişmesi durumunda güncel risk grubuna uygun olarak okullarda yüz yüze eğitim yapılması halinde sınavlar da 3 Mayıs'tan önce okul ortamında yüz yüze yapılabilecek.

Mazereti nedeniyle sınava katılamayacak öğrenciler, ilgili öğretmenin belirleyeceği tarihte sınavlara alınacak.

Bakanlık, dün yaptığı açıklama ile liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart'tan itibaren başlatılması planlanan yüz yüze sınavlarının da 3 Mayıs'tan itibaren yapılmaya başlanacağını bildirmişti.

Son Güncelleme: 25.03.2021 13:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.