Usta'ca nasihatler!

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Çılgınlar Grubu’nun Kuruluş yıldönümü yemeğine katıldı, taraftarlara önerilerde bulundu...

banner4
07 Nisan 2017 Cuma 22:27
Usta'ca nasihatler!
banner38

61MEDYA/NURGÜL GÜNYADIN- Trabzonspor Kulüp Başkanı Muharrem Usta, Trabzonspor Taraftar gurubu Çılgınların Grubu’nun 37. Kuruluş yıldönümü sebebiyle organize ettiği yemeğe katıldı.

Yemeğe Asbaşkan Ahmet Çubukçu, Gençağa Meriç, Coşkun Bülbül, Özer Bayraktar, Ali Rıza Egemen, taraftar grubu temsilcileri ve taraftarlar katıldı. Diğer taraftar gruplarından Vakfıkebirliler, Affetmezler, Bahçecikliler, Gurbetçi Gençler, Genç TS’liler taraftar gruplarından da katılım sağlandı.

Çılgınlar Grubu Başkanı Soner Saraç ile Tribün Lideri Hakan Bıyıklı davete katılım gösteren yöneticiler ile dernek mensuplarına teşekkür ettiler.

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta Çılgınlar grubunun kuruluş yıldönümünü kutlarken, ile katılım gösteren diğer gruplara teşekkür etti.

FUTBOL ÜZERİNDE MEDENİYET İNŞA ETMEK İSTİYORUZ

Başkan Usta, futbol üzerinden medeniyet inşa etmek istediklerini ve bunun da liderliğini Trabzonspor’un yapmasını istediklerini söyledi. Başkan Usta, “Eskiden taraftar grupları ile ilgili bir tanımlama vardı, bıçağı vardır, satırı vardır, kırar, döker… Türkiye’de anket yapıp, ‘Türkiye’de taraftar grubu denildiğinde ne anlarsınız’ diye sorsak emin olun bu benim dediğim çıkar. Çünkü kulüpleri yönetenler taraftarların da böyle olmasını istemişler, onların işlerine gelmiş taraftarların kavga etmesi. Taraftarların daha kültürlü, eğitimli olması, gençlere ve topluma örnek olması gibi özellikler genelde istenmeyen özelliklerdir Halbuki biz Trabzonspor’da arkada çok büyük bir emeğin olduğunu biliyoruz. 50 yıllık tarihimize baktığımızda İstanbul’da büyük bir kulübün olması önemli ancak çok önemli değil. Çünkü İstanbul dünya başkenti bir metropol, herşey var orada herşey olabilir. Büyük takım olabilir, olabilir. Ancak mütevazı bir Anadolu şehrinden böyle bir büyük destanı yazan geçmişte emek sarf eden herkese bizim büyük bir şükran borcumuz var. Onların hepsini en iyi şekilde temsil etme gibi bir sorumluluğumuz var. Taraftar grubu temsilcisi yada arkadaşınızın konuşmasının içeriğini, böyle bir nezih ortamını gördükçe, diğer taraftarlara da örnek olacak grupların da böyle nezih olması lazım. Ülkemizden, Trabzonspor üzerinden bir taraftar grubunun nasıl medeniyet inşa ettiğini görmemiz lazım. Trabzonspor’un taraftar grupları o büyük sorumluluğu taşırken, arkasından gelen gençlere her türlü örnek olması lazım. Küfür diye tanımlanan hiçbir şeyin Trabzonspor taraftarı ile asla ve asla anılmaması lazım. Anne-baba olurken çocuklarımıza da böyle örnek olmanız lazım. Emin olun ki bu söylediklerimi birlikte ilerletmeye çalışalım, Trabzonspor o zaman en büyük gücünü sizden alacak. Çünkü itibarlı olan, yani başkaları tarafından yapılan edilenlere bakıldığında, ‘keşke biz de bunları yapabilsek, işte böyle temsil edilebilir’ denilen topluluklar var ya, dünyanın her tarafında, işte onlar dünyada medeniyet inşa ediyor, düzen kuruyorlar. Bu düzeni bazıları kötü bazıları iyi kullanıyor. Bizim Trabzonspor olarak yapmamız gereken şey, bakanından, teknik direktöründen, futbolcusuna, taraftarına kadar Türkiye’de bugüne kadar olmayacak muhteşem bir görünümle, tarzla, davranışla bu ülkeye örnek olmamız lazım. Kulübün başkanı değil, sizler büyük bir seferberliğe girin ki kesinlikle bunu hak ediyorsunuz. Benim söylediğimin on katını siz birbirinize, çevrenize, öğrencilere söyleyin.”

GENÇLERE ÖRNEK OLUN

Başkan Usta, mezun olduğu okuldaki öğrencilerle söyleşiye katıldığını belirterek, “Şimdiki adıyla Fen Lisesi, orada 450 pırıl pırıl gencimiz var. Gönlüm onları da maça davet etmek istedi ancak bilet kalmadı. Onların tamamını bir sonraki maça davet ettim. Türkiye’de üniversite sınavında ilk bin kişi arasında 68 kişi Trabzon Fen Lisesinden. Şimdi bu çocukların futbola olağanüstü sevgisi var. Bunlar futbol kültürünü taraftar kültürünü sağlayan sizlerden alacaklar. Ben şunun olmasını isterim, siz oradaki gencecik çocuklara, Türkiye’nin yarınlarına mühür basacak o çocuklara öyle abilik, arkadaşlık yapın ki hep birlikte büyüyüp yukarıya çıkalım. Kendinize bir iddia basın, Türkiye’nin en nezih, en kaliteli, en kültürlü, en temiz konuşan, en temiz davranan, kulübüne sahip çıkarken hiçbir ayrım gözetmeden, öncelikle sadece Trabzonspor’un başarısı diyen bir yolculuğunuz olsun. Kendi aranızda konuşun, öyle bir örnek oluşturun ki Türkiye yarın sizi konuşsun. Ben yapabileceğinize inanıyorum. Kendi aranızda, ‘Biz ne yaparız ki Türkiye’nin gündemine otururuz’ diye düşünün. Bu kulübün başkanı olarak sizin bir abiniz olarak güzel yapacağınız her hareketin bir yerinde olmaya varım.

Başkan Usta, Çılgınlar Grubu olarak kendi anayasalarını yazmalarını önererek, “Sizde Çılgınlar grubu olarak anayasanızı yazın. Örneğin 10 madde, altına da andınızı yazın. Ant için,  Deyin ki bu ilkeler çerçevesinde hareket edeceğiz, bu ilkeleri inkar etmek Çılgınlar grubu için en büyük, en ağır suçtur’ deyin. Bunu mizahi bir şekilde de yapabilirsiniz” diye konuştu.

ÖNDERLİK YAPIN TARİHE GEÇİN

Başkan Usta, Trabzonspor’un çok güzel bir stada kavuştuğunu ancak burasının sadece maç oynanan bir yer olmadığının anlatılması konusunda gençlerin de desteğini isteyerek, “Sadece taraftar olarak maçla ilginizin olması dışında, gelin şunun öncülüğünü siz yapın, biz aslında burada 15 günde bir yaptığımız maçların sadece maç olmadığını şölen havasında geçecek bir iş olduğunu insanlara anlatılması yönünde bir çalışma yapalım. Yani başkalarının ortaya çıkaracağı güzelliklerin peşine takılmaktansa Anadolu’nun bu nezih şehrinden sizler önderlik yapacak bir içerikle, youn bir çalışmayla ortaya bir eser koyun. Yarın tarih sizi şöyle yazsın, ‘1980’den bugüne 37. Biz nasıl ki 50. Yılda diye bir takım şeyler söylüyoruz, bugün siz de 37.senenizde öyle bir yenilemeye gidin ki herkes sizi konuşsun. Çılgınlar 37. Senesinde bir anayasa yazsın. Önderlik yapın, tarih mutlaka sizi şöyle yada böyle yazıyor. Hadi dönüşümün mimarı olun. Küfür eden şeyi literatürünüzden çıkarın. Arkadaşınıza kötü davranmayı hareketlerinizden çıkarın. Gençleri alıp bu yapının içerisine dahil edin. Özellikle Trabzonspor gibi elinizde büyük bir yapı var. Hadi yeni bir gelecek inşa etmeye. Yapabileceğinize inanıyorum” dedi.

Çılgınlar Grubu Başkanı Soner Saraç, katılımlarından ötürü Başkan Usta, yönetim kurulu üyeleri ve davetlilere teşekkür etti. Saraç, “Başkanımızın arkasında olacağımıza söz veriyoruz. Desteklerimizi ondan eksik etmeyeceğiz. Bizi yalnız bırakmayan diğer taraftar temsilcilerine de teşekkür ediyoruz. Diğer takımlar çilek diyor. Biz sizden güzel bir hamsi transfer istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 07.04.2017 22:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.