Trabzonspor bakın nasıl zorluklardan geçmiş

Trabzonspor bu konuda önemli örnek

banner4
25 Nisan 2017 Salı 15:50
Trabzonspor bakın nasıl zorluklardan geçmiş
banner38

61MEDYA/BERKAY GÜNTEKİN-Ahilik kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkârlar ile bunların teşkilatlarında yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması ile çalışma faaliyetlerinin değerlendirilmesi için yapılan Ahilik Haftası kutlamaları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü’nce yürütülüyor. Bu çerçevede bugün Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi Hasan Turan Salonu’nda Ahilik Paneli düzenlendi. Saat: 14.00 de başlayan olan paneli Ahi Evran Üniversitesi’nden Prof.Dr.Ahmet Gökbel yönetti.

Programa Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Ticaret ve Gümrük Bakanı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Süleyman Baykal, Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, TTSO Başkanı Suat Hacisalihoğlu katıldı. Paneli vermek üzere KTÜ’den Prof.Dr.Hikmet Öksüz, Gazi Üniversitesi’nden Prof.Dr.Ali Yakıcı ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta katıldı.

Panelin sonunda konuşan Muharrem Usta “Abileri olarak gençler için gerçekten duygulandım. Yarınlar gerçekten sizin inşa edip şekillendireceğiniz bir dünya olacak. Benimde kurduğum bir üniversite var. Çok düşündüm üniversite her bölümünde okurken bir diploma alıyoruz. Aldığımız diplomalar öğrendiğimiz bilgilerin aldığı diplomalar. Eğer konu kaliteyse mühür bırakmaksa öğretimin yanına eğitimi koymalıyız. Acaba üniversite okuyan öğrencilere bir başka diploma vermeli miyiz diye. İş dönüyor dolaşıyor kaliteye geliyor. Özetle çok önemli içi doldurulması gereken kavramlara takılıp kalıyoruz. Bugün sizlere en önemli söylemek istediğim bir cümle olsa bir numaraya rekabetin ne olduğunu gençlerin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bugün bilgiye ulaşmak çok kolay. Herkesin elinde telefon var. “

Salona hayali olan var mı diye sordu katılımcılara hayallerini soran Muharrem Usta gençlerin hayallerini dinledikten sonra kendinin de herkesin gibi hayali olduğunu söyledi. “Hayal ediyoruz ama keşfetmemiz gerekiyor. Her bir bireyin coğrafyadaki kâşifler için kendilerini keşfetmesi için yolculuğa çıkması lazım.  Kural 1 çok ama çok çalışacağız.  Hem çok çalışmamamız gerekiyor hem de olduğumuz yerde rekabet ettiklerimizden daha fazlasını yapmak zorundayız ki kendimizi keşfedip üretebilelim. Bilim üretmeyen, bilime katkı sağlamayanlar doğal olarak üretimde de en arkada kalacaklar. Özetle bireyin kendini kalkındırması için kendini keşfetmesi lazım. Kalite kavramınızı az yapın öz yapın ama işinizi kadifeli yapın. Etrafınızda her şeyi teraziye koyun tartın. Eğer üreteceksiniz, topluma katkı sağlayacaksanız kendimizi keşfetmeye çıkmalıyız. Sizin yaşınızda benimde bir hayalim vardı doktor olmaktı. Düşünüyordum doktor olsam bir de uzman olsam o hayal o gün için büyük bir hayaldi. Bakın bugün geriye doğru dönüp baktığımda, o hayalin çok küçük bir hayal olduğunu anlayabilirsiniz. Asıl olan hayalinizin ötesini gerçekleştirmek.”

Hayatta ne sıkıntı çekerseniz çekin bilin ki sizi uykusuzluğa sevk ediyorsa gece uykunuz kaçmaya başlamışsa kaybettiniz. Denemenize rağmen başarısız olmanızsa bunlar benim için deneyim oluyor derseniz gece rahat uyursunuz. Tekrar tekrar denersiniz. Arkadaşınızın en iyileriyle rekabet etmeye çalışın, ama hasetlik kavramıyla işiniz olmasın.

Başarılı olan her şirkette, başarılı olan her takımda kaliteli insanın birlikte çalışması vardır.  Eğer bir gün iş kuracaksınız kendinizden daha kaliteli insanları yanınıza alınki başarılı olun. Kaliteli insanlardan çekinmeyin. Ülkemizin geleceğini çok başarılı hale getireceksek kaliteli bir çok insanın birlikte çalışmasıyla yapabilirsiniz.

GEÇTİĞİ ZORLUKLARI ANLATTI

Trabzonspor’un küçük bir hikâyesini anlattı “Trabzonspor bir organizasyon. Bizde seçildiğimizde öyle bir Trabzonspor bulduk ki itibar sorunu olan, verdiği sözleri yerine getiremeyen, aldığı oyuncuların parasını zamanında ödeyemeyen, ve büyük ekonomik çöküntü içerisinde bir takım, biran önce kurtulsak diye istenen bir ortam. Derle toparla toparla… Siz eğer bir şey yapmak isterseniz işiniz zorlaşmaya başlar. Bir kere o duruma marka olarak düşmüşsünüz. Yeniden itibarınızı kazanmak için uğraşırken hayat akıp devam ediyor. Ve hani burası düzelecekti. Hani bir yönetim seçmiştik. Onlarda bir şey yapamadı diye serzenişleri duyuyorsunuz. Biz uzun metrajlı filmin ilk bölümünü yaşıyorduk. Ama ikinci üçüncü dördüncü bölümü var. Bizde onun planlamasını yaptık. İlk bölümden kurtulduk. Kaliteli futbolcular kaldıkça, borçlarımızı ödedikçe, sabah erken kalkıp işinizin peşine düşerek bir yere gelebiliyorsunuz. Özetle takım olduk. İşte Trabzonspor nihayet oralara geldi. Göğsünüzü kabartarak Trabzonspor’un geleceğini hazırlıyoruz. Biz bu bilinçle ne yaptığımızı bilerek Trabzonspor’un çok daha iyi yerlere geleceğini. Ve siz gençlerle birlikte Trabzonspor’un nice şampiyonluklarını göreceğiz.”

ÖYLE BİR TRABZONSPOR BULDUK Kİ

"Trabzonspor bir organizasyon. Sizinde bu tarz şeyler başıniza gelecek. Biz sevildiğimizde öyle bir Trabzonspor bulduk ki. İtibar kaybetmis, verilen sözleri yerine getirmeyen çalışanın parasını ödemeyen, esnafa parasını ödemeyen, takımda ki çoğunun ben buradan bir an önce kurtulsam dediği bir Trabzonspor. Böyle bir ortamda sizin hayallerinizi gerçekleştirmek çok daha zorlanıyor. Ve insanlar diyor ki hani yeni yönetim gelince düzelecekti hiç bir şey düzelmedi diye serzenişte bulunuyorlardı. Biz bunları duyuyorduk. Bu zaman ilk bölümdü. İnsanlar bu bölümü izlerken sıkıldı. Yılmadık ve takım içerisinde katkılar yaparak bir olarak huzursuzluk yaratanları uzaklaştırarak biz o karanlık tünelde ışığı gördük ve çok daha iyi yerlere geleceğimizi ve sizlerle siz gençlerle nice şampiyonluklara kavuşacağına sonuna kadar bütün kalbimle inanıyorum. Ben sizler gibi hayalim vardı. Ben Trabzon da günde 5 km yol yürüyerek Trabzon Lisesi'ne gidip geldim. Hayalim doktor olmaktı ve şuan da yılda 150 Milyon Dolar sağlık turizmi yapan bir kuruluşun başkanlığını yapıyorum. Keşfedin kendinizi ve hallerinizden hiç bir zaman var geçmeyin"

Son Güncelleme: 25.04.2017 16:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.