HAKLI BULUNURSA TRABZONSPOR DÜNYAYA ÖRNEK OLUR

Spor Hukukçusu Mert Yaşar, Trabzonspor Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurusunu değerlendirdi;

17 Şubat 2021 Çarşamba 10:09
HAKLI BULUNURSA TRABZONSPOR DÜNYAYA ÖRNEK OLUR

Trabzonspor önceki gün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne beklenen başvuruyu yaptı. 2010-2011 sezonunda yapılan şike için CAS’tan İsviçre Federal Mahmekemesi’nden olumsuz yanıtlar alan bordo-mavili kurmaylar AİHM’den gelecek yanıtı beklemeye başladı. Süreç nasıl işleyecek? Mahkeme başvuruyu kabul ederse, neler yaşanacak? Trabzonspor haklı bulunursa bunun ne gibi yaptırımları olacak? Bu çok merak edilen soruları Spor Hukukçusu Mert Yaşar’a sorduk.

İşte o yanıtlar:

Trabzonspor ‘Şike olaylarını’ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı. Orada nasıl bir süreç olacak? Yani AİHM bu tür başvurularda nasıl bir yol izliyor?

Burada şike olayı değil FIFA, CAS, ve İsviçre Federal Mahmekemesi önündeki yargılama süreci AİHM’ye taşındı. AİHM, Türkiye’deki şike süreci, Trabzonspor’un şampiyon olup olmadığı, kupanın Trabzonspor’a  verilip verilmemesi yönünde karar vermeyecek. CAS ve İsviçre Federal Mahkemesi’nin yargılama yaparken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ön görülen hakları ihlal edip etmeyeceğini inceleyecek. AİHM önce başvurunun kabul edilebilirlik kriterlerini sağlayıp sağlamadığını inceleyecek. Eğer kabul edilebilirlik kriterleri karşılanmışsa, şikayet esastan incelenecek. Önce başvuru İsveç hükümetine gönderilecek. İsviçre görüş bildirdikten sonra, İsviçre’nin görüşü Trabzonspor’a gönderilecek. Trabzonspor, İsviçre hükümetine cevap verebilecek.

Trabzonspor burada kimden şikayetçi oluyor? Kamuoyunda çok yanlış bilgiler yer alıyor? Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz?

Trabzonspor, İsviçre’yi şikayet etti. Bu başvuruda CAS ve İsviçre Federal Mahkemesi doğrudan muhatap değil. İsviçre Trabzonspor’un Trabzonspor’un CAS ve İsviçre Federal Mahkemesi önündeki yargılamada adil yargılanma hakkı başta olmak üzere Trabzonspor’un iddialarına yanıt verecek. AİHM başvuruyu kabul edip ihlal kararı verirse burada İsviçre mahkum olacak. Sanırım Trabzonspor’un AİHM’ye şaşvurusu Süper Lig takımları arasında bir ilk oluyor. AİHM, başvuru hakkında kabuledilebilirlik kararı verdiğinde, başvuruyu şikayet edilen devlete göndereyior. AİHM, devlete sorular soruyor. Bu sorular AiHM’nin resmi sitesinde yayanlanıyor. Bugüne kadar yayanlanan soruları dikkate aldığımızda, Trabzonspor AİHM’ye başvuran İl Süper Lig kulübü oldu.

Her şey olumlu giderse Trabzonspor adına nasıl olumlu bir karar çıkabilir?

Trabzonspor başvurusunun kapsamını bilmiyorum. Hangi ihlalleri ileri sürdüğü, iddiaların hangi olaylara dayandığı  ve gerekçelendirdiği  hakkında bilgim yok. Ancak şunu söyleyebilirim ki AİHM, ihlal kararı verse bile, AİHM Süper Lig’i doğrudan etkileyecek bir karar veremez. Fenerbahçe’den puan indirilmesi yahut Fenerbahçe’nin küme düşürülmesi, Trabzonspor’un şampiyon ilan edilmesi ve şampiyonluk kupasının Trabzonspor’a verilmesi  gibi konular hakkında karar vermez. AİHM ihlal kararı verse  ve hatta bu karara dayanılarak yeniden yargılama yapılsa bile Trabzonspor’un talepleri reddedilebilir.

Bir ihmal Trabzonspor şampiyon ilan edilmeyecek ise, AİHM’ye başvurmanın anlamı var mı?

Elbette var. FIFA’nın kendi kurallarını uygulamadığı, şike konusunda seçici hareket ettiği, CAS’ın adil yargılama yapmadığı, İsviçre Federal Mahkemesi’nin CAS’ın hukuka aykırı yargılama yapmasına göz yumduğu ilan edilebilir. Bu anlamda Trabzonspor’un başvurusu çok önemli.

(Kaynak: Karadeniz Gazetesi)

Son Güncelleme: 17.02.2021 10:25
Anahtar Kelimeler:
Trabzonspor
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.