Şaka değil, soykırım

İHH İnsanı Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, Doğu Türkistan zulmüne dikkat çekti

01 Nisan 2021 Perşembe 14:20

İHH İnsanı Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Yılmaz, Çin’in Doğu Türkistan üzerinde ki soykırıma dikkat çekti. 3-8 milyon Doğu Türkistanlının Çin'in gönüllü mesleki eğitim kamplarında soykırıma uğradığını aktaran Yılmaz, bu kampların insan haklarının ihlal edildiği yerler olduğunu belirtti. Yılmaz, ayrıca Doğu Türkistan neslinin yok edilen milletlerden biri olma yolunda olduğunu ifade etti.

“YOK EDİLEN MİLLETLERDEN BİRİ OLMA YOLUNDA”

İHH İnsanı Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Yılmaz, Doğu Türkistan’a yönelik baskıların arttığını söyleyerek, “İstanbul'da Çin Konsolosluğu önünde on yaşlarında küçük bir kız çocuğu gözyaşları içerisinde şöyle haykırıyor: ‘Sizin çocuklarınız yok mu? 4 yıldır babamı ve kardeşlerimi görmüyorum.’ Oyun çağında bir çocuğun yaşadığı travmayı hiçbirimiz tarif edemeyiz. İşin aslı son 9 yıldır Doğu Türkistan tam bir cinnet halini yaşıyor. 11 Eylül sonrasında terörle mücadele bahanesiyle Doğu Türkistan'a yönelik artan baskılar bir yana, 2012 sonunda Xi Jinping ile başlayan sürecin apayrı acı bir öyküsü var. Dünya üzerinde yaşamanın en zor olduğu, Uygur, Kazak, Kırgız olma suçundan milyonların demir parmaklıklara mahkûm edildiği Doğu Türkistan, nesli yok edilen milletlerden biri olma yolunda.” diye konuştu.

“MESLEKİ EĞİTİM KAMPLARINDA SOYKIRIMA UĞRUYOR”

Birçok insanın yaşam alanlarından kopartılarak dünyanın en ağır işkenceye ve mahrumiyete maruz kaldığını açıklayan Yılmaz, “Dünya tarihinde bir milletin topyekun gözaltına alındığı kadın erkek, genç yaşlı toplama kampları, çocuk kampları ve hapishanelere doldurulduğu, kalanların da aile olmak projesi adı altında evlerde Çinli gardiyanların insafına terk edildiği, insanların sokaklarda dahi yüz tanıma sistemleriyle adım adım izlendiği başkaca bir dönem var mı bilemiyoruz. Fakat bildiğimiz 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana kitlesel olarak en büyük özgürlükten men etme operasyonunun Doğu Türkistan'da yürütülmekte olduğu. 2014 yılından itibaren Teröre Karşı Sert Darbe Operasyonu ve ilan edilen "75 Aşırılık Belirtisiyle başlatılan keskin saldırılar, 2017 Nisan'ından itibaren Doğu Türkistan genelinde yoğun bir şekilde kurulmaya başlayan ve sayılarının bin 200'ü geçtiği belirtilen toplama kamplarıyla bambaşka bir noktaya taşındı. Evlerinden, çocuk ve eşlerinden, anne-babalarından, akraba ve arkadaşlarından, işlerinden, okullarından hasılı en sevdiklerinden kopartılan, dünyanın en ağır işkence ve mahrumiyetlerini yaşayan 3-8 milyon Doğu Türkistanlı, Çin'in gönüllü mesleki eğitim kamplarında soykırıma uğruyor.” dedi.

“İŞKENCELERE MARUZ KALIYORLAR”

Toplama kamplarında insanların yoğun beyin yıkama faaliyetlerine ve işkencelere maruz kaldığını belirten Yılmaz, “Bir çadıra ya da pusulaya sahip olmak, mutfağında birden fazla bıçağı olmak, pasaportu olmak, başörtüsü takmak, camiye gitmek, oruç tutmak, okulda ve resmi dairelerde ana dili kullanmak bile bir kişinin toplama kamplarına alınması için yeterli sebep olarak görülmektedir. Çin'in genel hukuk ilkesi olarak bilinen masumiyet karinesini hiçe sayan suçu önceden önleme prensibi ile herhangi bir suçu bulunmayan ve mahkeme edilmeyen milyonlarca insan ayrımcılık, aşırılık ve terör suçlamalarıyla toplama kamplarına dolduruldular. Burada kalabalık hücrelerde sırt üstü yatabilecek kadar bir yer bile bulamayan insanlar yoğun beyin yıkama faaliyetlerine ve işkencelere maruz kalıyorlar. Toplama kamplarında keyfî güç kullanımı, özgürlüğün sistematik olarak kaldırılması, kültür ve inançların tahkiri, ideolojik baskılama, insanlıktan çıkarma, taciz, tecavüz, fiziki ve psikolojik işkence, cinayet ve soykırım suçları işlenmektedir. Kısacası bu kamplar, tüm insan haklarının ihlal edildiği yerlerdir. Çin, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde ilan edilen tüm hakları gasp etmekte, BM Soykırım Sözleşmesi'nde bulunan beş maddenin tamamını ve dahi Roma Statüsünde düzenlenen soykırım suçu ve insanlığa karşı suçların tamamını ihlal etmektedir.” ifadelerine yer verdi

Son Güncelleme: 01.04.2021 15:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.