“SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN UZAK BİR BELEDİYE”

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Söğüt’ün gizli zam eleştirisi

29 Mart 2021 Pazartesi 11:50
“SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN UZAK BİR BELEDİYE”

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, simit ve ekmekten sonra ramazan pidesinin de gramajının düşürülerek zam uygulanmasına eleştirilerde bulundu.  Birçok şehirde belediyeler ile fırıncıların işbirliği içinde olarak ekmek ve pideyi vatandaşa ucuz ve sağlıklı ulaştırdıklarını aktaran Söğüt, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin diğer zamlar gibi bu zammı da izlemekle kaldığını savundu. Büyükşehir Belediyesinin sosyal belediyecilikten uzak olduğunu iler süren Söğüt, temel ürünlere yapılan zamların vatandaşın bütçesindeki kara deliği daha da büyüteceğini söyledi.

“GRAMAJI 500’E DÜŞÜRÜLEREK YÜZDE 15 ZAMLANMIŞ”

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, simidin, ekmeğin ve şimdi de ramazan pidesinin gramajı düşürülerek zam uygulanmasını vatandaşın bütçesindeki kara deliği büyüteceğini söyledi. Söğüt, “2021 yılına girmeden önce 1 lira 25 kuruş olan simidin fiyatı 1 lira 50 kuruşa çıkmış, yani yüzde 20 zamlanmıştı. Yeni yılla birlikte de 2 liraya satılan 280 gram ekmek, fiyatı değişmese de gramajı 230’a düşürülerek, yüzde 22 zamlanmıştı. Şimdi de Ramazan ayına kısa bir süre kala geçen yıl 5 liraya satılan 575 gram ramazan pidesi, fiyatı değişmese de gramajı 500’e düşürülerek yüzde 15 zamlanmış oldu. Belki fırıncılar haklı, girdi fiyatlarına paralel maliyet de artmış olabilir. Fakat vatandaşın sofrasının en temel ürünlerine yapılan zamlar, vatandaşın bütçesindeki kara deliği biraz daha büyütecektir.” dedi.

“BİRÇOK BELEDİYE EKMEĞİ TRABZON’UN YARI FİYATINA SATIYOR”

Bazı şehirlerde belediyeler ile fırıncıların, ekmek ve pideyi vatandaşa daha ucuz ve sağlıklı ulaştırmak için işbirliği içinde olduğunu aktaran Söğüt, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin ise diğer zamlar gibi bu zammı da izlemekle kaldığını savundu. Söğüt, “Bazı şehirlerde belediyeler ile fırıncılar arasındaki işbirliği ile birçok şehirde de belediyeler kendi üretimleriyle vatandaşın ekmeğe, pideye daha ucuz ve daha sağlıklı ulaşmasını sağlarken, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekmeğe, pideye yapılan zammı, diğer zamlarda olduğu gibi sadece izlemekle yetiniyor. Bakınız, Trabzon’da 230 gram ekmek 2 lira iken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendi ürettiği 250 gram ekmeği 1 liraya, Ankara Büyükşehir Belediyesi kendi ürettiği 250 gram ekmeği 1 lira 25 kuruşa, Bursa Büyükşehir Belediyesi 400 gram ekmeği 1 lira 75 kuruşa satıyor. Kısacası her partiden, her bölgeden birçok belediye ekmeği vatandaşa, Trabzon’un yarı fiyatına satıyor, sunuyor. Ekmek fiyatları böyle de, ramazan pidesi farklı mı? Hayır. Geçen yıl, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek 300 gramlık, Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek ise 250 gramlık ramazan pidesini 1 liraya sattı. Evet, 1 liraya.  Bursa Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek de 400 gramlık ramazan pidesini 2 lira 50 kuruştan sattı.” diye konuştu.

“SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN UZAK BİR BELEDİYE”

Söğüt, temel gıda maddelerini vatandaşın alabilmesi için seferber olan birçok belediyenin olduğunu fakat Trabzon Büyükşehir Belediyesinin bu seferberlikten ve sosyal belediyecilikten uzak olduğunu ileri sürdü. Söğüt, “Vatandaşın, özellikle de dar gelirlinin en büyük harcamasının mutfak olduğunun bilinciyle, başta ekmek olmak üzere temel gıda maddelerini vatandaşın daha ucuz satın alabilmesi için seferber olan birçok belediye var. Fakat Trabzon’un, bu seferberlikten haberi olmayan, sosyal belediyecilikten uzak bir belediyesi var. Süslü püslü duyurularla hizmet ve yatırım duyuruları yapan Belediyelerimiz bilmelidir ki, vatandaş için bu dönemde yapılan hiçbir yatırım, salgınla beraber içine düştüğü ekonomik krize çare üretilmesinden daha önemli değildir.” açıklamalarında bulundu.

Anahtar Kelimeler:
Oktay Söğüt
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.