Nakliyecilerin sorunları çözülsün istedi

CHP Trabzon Milletvekili Kaya, Türk nakliyecilerinin sorunlarının giderilmesi için çağrıda bulundu

29 Mart 2021 Pazartesi 16:56
Nakliyecilerin sorunları çözülsün istedi

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM’de yaptığı basın toplantısında yurtdışına ihracat yapan nakliyecilerin Gümrük kapılarında karşılaştıkları sorunları dile getirdi. Milletvekili Kaya, Türk nakliyecilerin nakliye geçiş belgesi temininde yaşadığı sıkıntılara, ödenilen yüksek geçiş bedellerine ve Gürcistan’da nakliyecilerden rüşvet alan illegal yapıya yönelik çalışmalar yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

İhracat sektörünün ülkeye gelir anlamında en büyük katkıyı sağladığını söyleyen Milletvekili Kaya, nakliyecilerin bu anlamda hükümet tarafından sahipsiz bırakılmasına tepki göstererek, “Ulaştırma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı yetkilileri ve AK Parti hükümeti yetkililerine çağrıda bulunuyorum. Nakliyecilerimiz ülkemize döviz sağlama anlamında lider konumdalar. Nakliye sektörünün ve nakliyecilerimizin daha fazla zarara uğramaması adına bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Ekmek mücadelesi veren, yurda döviz kazandırma mücadelesi veren nakliyecilerimize sahip çıkmalıyız ve onların bu sahipsizliğe artık bir son vermeliyiz” dedi.

DOZVOLA BELGELERİ TEMİN EDİLEMİYOR

Milletvekili Kaya, Türk nakliyecilerinin özellikle Gürcistan ve Azerbaycan’da büyük sıkıntılar yaşadığına ve Türk nakliye sektörünün bu sıkıntılar yüzünden zarar gördüğüne dikkat çekerek, dozvola belgelerinin nakliyecilere verilmesini istedi. Yetkililere seslenerek, “Gürcistan üzerinden; Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Türkmenistan gibi ülkelere ihraç mallarını taşıyan nakliyecilerimiz, geçiş belgesi temin etmekte sıkıntı yaşamaktadırlar. 15 gündür Türk tırları gümrük kapısında bekliyor ve Dozvola belgesi olarak da bilinen geçiş belgesini temin edemiyorlar. Sınır kapısında bekleyen yüzlerce nakliyecimiz adına çağrıda bulunuyorum. Nakliyecilerimize Dozvola belgelerinin verilerek sınır kapılarında bekletilmemelerini rica ediyorum. Her ay bu sıkıntıyı yaşıyorlar. Hopa’da 200-300 TIR bu sebeplerden sınır kapısında bekliyor.” ifadelerini kullandı.

2 BİN DOLAR RÜŞVET PARASI VERİYORLAR

Gürcistan Gümrük kapsında oluşan illegal çetenin Türk nakliyecilerden 1500, 2000 dolar arasında bir rüşvet alarak onları maddi olarak zor duruma düşürdükleri kaydeden Milletvekili Kaya,  “Gürcistan’da yasa dışı bir yapı oluşturulmuş. Bu yapı Türkiye’den yola çıkan nakliyecilerimizi önceden tespit ediyor, özellikle Gürcistan üzerinden transit şekilde yük taşıyacak olan nakliye firmalarımızı tespit ediyor. Çete üyeleri nakliyecilerimizle irtibata geçiyor ve diyorlar ki; “aracınız Gürcistan’da tam tespit uygulamasına uğramaması için (tam tespit uygulaması: TIR’ın kontrol amaçlı durdurulup içindeki malların indirilerek sözde ayrıntılı aramaya tabi tutulması) bin 500 ile 2 bin dolar arasında para ödeyeceksiniz. Tırcılarımız maalesef bu uygulamaya maruz kalmamak adına bu paraları ödemek zorunda kalıyorlar. Bu uygulamaya maruz kaldıklarında tırların içinde taşınan mallar indirilerek lime lime, parça parça ediliyor ve ortaya büyük bir zarar çıkıyor. Bahsedilen ücreti verirseniz tırınız hiç bekletilmeden geçişi sağlanıyor. Bu konuyla ilgili çete üyeleriyle gerçekleşmiş olan whatsapp konuşmaları elimizde mevcut. Daha önce de bu konuyu gündeme getirmiştik. Gürcistan yetkilileri çözüm üretmişlerdi ve 7-8 aydır bu sıkıntı yaşanmıyordu. Fakat son günlerde bu sıkıntının tekrarlandığını öğrendik. Gürcistan hükümeti kaynaklı bir sorun olmadığının altını çiziyorum. Bu yapı, Gürcistan Hükümeti’nin bilgisi dışında kurulmuş bir yapıdır. Bu yapının bir an önce çökertilmesi, sıkıntının bir an önce giderilmesini istiyor.” sözleriyle bu sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

AZERBAYCAN’DA YÜKSEK GEÇİŞ BEDELİ ÖDÜYORLAR

Azerbaycan’da Türk nakliyecilerin diğer ülkelerin nakliyecilerine oranla çok daha fazla geçiş ücreti ödediğini söyleyen Milletvekili Kaya, yapılan bu muamelenin Türkiye, Azerbaycan dostluğuna yakışmadığını söyleyerek buradaki sorunu, Azerbaycan’da Türk nakliyecilerinin yaşadığı çok ciddi bir sıkıntı var. Bunu ilk duyduğumda inanamadım. Çünkü Azerbaycan’da, aramızdaki dostluk ilişkilerine yakışmayacak bir uygulamaya tabi tutuluyoruz. Bizim Türk nakliyecilerimiz Azerbaycan’a gittiği zaman; Yol geçiş vergisi olarak 80 veya 135 dolar (km göre), Yanıcı madde taşıma ücreti 320 dolar, Şehre giriş ücreti 25 dolar, Ağırlık ücreti 150 dolar, Devlet Yol Fonu Vergisi 80 dolar, Transit Geçiş Belgesi Ücreti 100 dolar (dozvola belgesi) para alınıyor. Diyeceksiniz ki alınabilir. Fakat elimizdeki belgeler şunu kanıtlıyor. Gürcistan plakalı bir tır Azerbaycan’da 21 ton yük için 25 dolar ücret öderken, Türk tırı 425 dolar ödüyor. Arada bu kadar büyük bir fark var. Ve biz Azerbaycan ile dost ülkeyiz, kardeşiz. Azerbaycan Rus tırlarında ücret almıyor veya çok cüzi ücretler alıyor. Bu dostluk, kardeşlik ilişkilerimize yakışmıyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Azerbaycan tırlarından ücret almıyoruz. Onlar bizim ülkemizde yük getirseler de transit geçseler de almıyoruz. Bu durum da Türk nakliyeci firmalarının tercih edilmemesine sebep oluyor çünkü Türk nakliye firmaları pahalıya yük taşımak zorunda kalıyor. Türkiye ile Azerbaycan arasında uluslararası yük taşımacılığı anlaşması var. Bu anlaşmaya göre alınacak ücretler devletlerin inisiyatifindedir, taraflar isterse bu paraları almayabilir. Biz almıyoruz ama Azerbaycan almayı tercih ediyor. Türk nakliye firmaları bu anlamda mağduriyet yaşıyorlar. Buradan Ulaştırma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı yetkilileri ve AKP hükümeti yetkilileri; nakliyecilerimiz ülkemize döviz sağlama anlamında lider konumdalar. Nakliye sektörünün ve nakliyecilerimizin daha fazla zarara uğramaması adına bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Ekmek mücadelesi vereni yurda döviz kazandırma mücadelesi veren nakliyecilerimize sahip çıkmalıyız ve artık onları sahipsiz bırakmamalıyız.” diyerek dile getirdi.

Anahtar Kelimeler:
CHPAhmet Kaya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.