Esnaf perişan

26 Ocak 2021 Salı 10:51
Esnaf perişan

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat Kurt, esnafın pandemi sürecinde yaşadığı zorluklara değindi. Hükümetin esnafa yönelik yardım politikalarını eleştiren Kurt, “Trabzon bir esnaf şehridir. Esnafa gerekli destek verilmiyor.” dedi.

Kurt, devletin verdiği desteğin esnafın kirasını ödemeye bile yetmeyeceğinin üzerinde durarak, “Trabzon bir esnaf şehridir. Esnafla ayakta duran bir şehirdir. Pandemi öncesinde öğrenci kentiyken şu anda yüz yüze eğitim olmadığı için o özelliğini kaybetti. Bana sorarsanız Trabzon’da ve Türkiye’de en zor durumda olan orta sınıf diye tanımladığımız esnaf. Esnafla ilgili konuya iktidarın ilgisiz durduğu kanaatindeyim. Esnafa verilen destek yardımlarına baktığız zaman kira yardımı bin TL para yardımı esnafın derdine derman olmaz. Çünkü Trabzon’daki esnaf Maraş caddesinde, uzun sokakta, kunduracılar caddesinde esnafın kirası beş bin ila 15 bin arasında oynuyor. Kira maliyeti yüksek.  Vatandaş pandemi nedeniyle dışarıda değil. Bir taraftan banka kredileri, bir taraftan çalıştırdığı kişilerin yükü, kesmiş olduğu çekler esnafın belini bükmekte.” ifadelerini kullandı.

İktidarın esnafla ilgili ciddi adımlar atmadığını ve yapılması gerekenlerin ne olduğunu belirten Kurt, “Esnafla ilgili atılan adımlar çözüm değil. Krediler için verilen erteleme süresi altı ay. Şuanda esnaf çalışmıyor ki altı ay sonra kredisini versin. Devlet esnaf üzerindeki SSK ve BAĞKUR primleri, vergileri en az bir yıl ötelemeli. Ertelediği kredinin üzerine 13 aylık bir faiz vurmamalı. Şuanda esnaf için en köklü çözüm de esnafın borçlarının mazeret üretilmeden devredilmesidir. Esnaf ancak böyle nefes alabilir. Başka türlü nefes alamaz. Şoför esnafını düşünelim. Yakıt paraları pahalılaşıyor. Nasıl sıkıntılarının altından kalkacaklar. Berber esnafı ne yapacak, lokanta esnafı ne yapacak. Esnafın yanında çalışan insanlar neyle geçinecekler. Şuanda Türkiye’de en temel mesele esnaf. Diğer kesimler mağdur olmadı diyemem. Diğer kesimlerin emeklisiyle çalışanıyla, sosyal yardım alanıyla en azından nefes alacak bir alan var. Esnaf öyle değil. Kirası işliyor, BAĞKUR’u işliyor, SSK’sı işliyor, daha önce kestiği çeklerin ve aldığı kredilerin tarihi gelmiş. Bütün bunlar esnaf için ciddi bir sorun. Esnafı rahatlatacak, borçlarını devredecek adımlar atılmadı. Esnafların durumuna göre faizsiz krediler verilmeli. Devlet bu gün esnafın yanında olmayacak ta ne zaman olacak. Esnaf çökerse tüm Türkiye çöker. Trabzon bir sanayi kenti değil. Bacası tütmüyor.”şeklinde konuştu.

Kurt, 1924 yılında açılan Selim Pastanesinin kapanmasına değinerek, “Cumhurbaşkanı dün akşam bir kısım dostlar geliyorlar esnaf kapattı diyorlar hiç öyle değil. Rakamlar bunu öyle göstermiyor diyor. Esnaf odaları birliğine gideriz orda kaç kişi kaydını sildirdi mi bakar anlarız durumu. Cumhuriyetle yaşıt bir pastane artık daha ticari faaliyetlerini sürdüremiyorsa bundan kötü ne olabilir. Ama iktidar bu olanları görmüyor. Görmemeye direniyor.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
Saadet PartisiCevat Kurt
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.