Ekonomide güven ortamı yok

CHP İl Başkanı Hacısalihoğlu, dolar kurunun yükselmesini değerlendirdi

31 Mart 2021 Çarşamba 09:24
Ekonomide güven ortamı yok

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, son günlerde 8 TL’nin üzerine çıkan dolar kuru ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ülkede ekonomik güven ortamının olmadığını kaydeden Hacısalihoğlu, düzelmenin yolunun üretimden geçtiğini kaydetti.

TÜRK LİRASI DEĞER KAYBEDİYOR

CHP İl Başkanı Hacısalihoğlu, dövizin yükselmesinin ve buna bağlı olarak Türk Lirasının değer kaybetmesinin nedenlerini ekonomideki kötü yönetim ve üretim eksikliği olarak göstererek, “Dövizin bu kadar yükselmesinde birinci neden kötü yönetim. İkincisi ise üretmeyen bir ülke olmamız. Alında döviz yükselmiyor. Türk Lirası değer kaybediyor. Üretmeyen ve hemen her şeyde dışa bağımlı bir ülkeyiz. Ekonomik güven ortamı maalesef kalmadı. Yabancı yatırımcı gelmiyor. Sıcak para getirmiyor. Geçen gün bir ekonomist vatandaş 5 milyon dolar bozdurdu dedi. Vatandaş değil dışarıdan gelen birileri bozuyor doları sonucunda da geçtiğimiz günlerde yaşanan tablo oluşuyor. Kötü yönetim ve savurganlıktan kurtulmamız lazım. Ülke içerisinde acilen yatırıma geçiş yapılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

SAVURGANLIĞIN BIRAKILMASI LAZIM

Ülke yönetiminde savurganlığın bırakılarak tasarrufa yönelmek gerektiğini belirten Hacısalihoğlu, Merkez Bankası Başkanını görevden almak gibi adımların köklü çözümler olmadığı üzerinde durarak, “Üç ayda dört ayda bir Merkez Bankası Başkanı değiştirmek bir istikrasızlık getiriyor. Doğru ekonomi politikaları üretmek, yabancı girişimci çekmek lazım. Yalnızca Merkez Bankası, Ekonomi Bakanı değiştirerek ekonomi düzelmez. Savurganlıkları bir kenar bırakmak lazım. Bunların sonuçlarını vatandaş ödüyor. Şuanda devlet akaryakıt KDV’sini kendine yazıyor. Bugün yarın serbest bıraksalar bu kez akaryakıta gelen zam her şeyi etkileyecek. Türkiye’de nakliye genellikle kara yolu ile döndüğü için bu durumdan her şey etkilenir. Buradaki mesele Merkez Bankası Başkanını değişmekle çözülecek bir mesele değil, mesele dünya standartlarına en uygun şekilde ekonomi politikaları benimseyip yönlendirmek ve yönetmek.” ifadelerini kullandı.

3-4 YILDA TOPARLANILIR

Ülkenin ekonomi politikalarında yapılacak değişikliklerle öz kaynakları kullanarak geçilecek olan üretim sisteminde üç dört yıl sonra alınacak sonuçların ekonomiyi iyi bir noktaya taşıyacağını kaydeden Hacısalihoğlu, yabancı yatırımcılar için hukuksal alanda da güveninin kazanılması gerektiğini söyleyerek, “Üretim kaynaklarının doğru şekilde kullanılmasının yarın hemen sonuç vermesi gibi bir durum söz konusu değil. Yapılan ekonomi planına göre faize ödenen para 80 milyar dolar.  Şimdi bizim bunu tam tersi yapmamız lazım. Hazır parayı döndürmek yerine üretim kaynaklarına yönelirsek sağlam ekonomik politikalarla istediğimiz seviyeye gelebiliriz. Tabi ki yatırımı başlatıp yarın bunun meyvesini alamazsınız ama siz kendi içerinizde çalışırsanız o üretim kaynaklarını daha verimli kullanarak daha fazla istihdam sağlarsınız. Üretimi bu şekilde artırdığınız noktada yabancı yatırımcı da size güvenir. Böylelikle üç dört yıl içerisinde istenilen seviyeye çıkılır. Ama yalnızca ekonomik anlamda değil hukuk alanında da yabancı yatırımcının size güvenmesi lazım. Güvenli bir liman bulursa yabancı yatırımcı ülkemize gelecek. Türkiye Cumhuriyeti maalesef tek adam rejimi ile birlikte dışarıya karşı bir güven vermiyor. Bunlar giderilirse yanancı yatırımcı ülkeye gelir. Çünkü Türkiye, büyük ve öz kaynakları da yeterli bir ülke. Ama maalesef bunlar uygun kullanılmıyor. Yatırıma dönük kullanılmıyor.” dedi.

HABER: Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 31.03.2021 13:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.