Dolar düşüyor, zamlar düşmüyor

CHP İl Başkanı Hacısalihoğlu, doların düşüşünün etkilerinin fiyatlara yansımamasını eleştirdi

16 Şubat 2021 Salı 16:20
Dolar düşüyor, zamlar düşmüyor

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, dolar kurunun düşmesinin vatandaşın alım gücünün yükselmesine katkı sağlamamasını eleştirdi. Başkan Hacısalihoğlu, vatandaşın alım gücünün yükselmemesini üretimde yaşanan sıkıntılara bağladı.

DÜŞÜŞÜN VATANDAŞA YANSIMASI LAZIM

Doların düşüşe geçmesiyle birlikte vatandaşta oluşan dolar düşüyorsa, “Dolar kurunun yükselmesi sebep gösterilerek yapılan zamlar neden düşmüyor?” algısına yönelik açılmada bulundu. Hacısalihoğlu, “Dövizin düşmesi Türkiye’de faizlerin yükseltilmesinden sonra başladı. Özellikle dışarıdan aldığımız hammaddede, döviz düştüğüne göre bu durumun fiyatlara da yansıması lazım. Ama Türkiye’de hiçbir şeyi kontrol edemeyen bir hükümet var. Ne ekonomiyi ne de sağlığı kontrol edebiliyor.  Dolayısıyla bu vurdumduymazlık vatandaşa zam ve zülüm olarak yansıyor. Bu durumda akaryakıt fiyatlarında düşüş olması lazım. Neden direk akaryakıt fiyatları düşmeli dediğime bakacak olursak akaryakıt fiyatı düşerse nakliye fiyatı ucuzlar, nakliye fiyatı ucuzlarsa ürün fiyatı ucuzlar.  Bu kendi içerisinde bir denge. Evet, vatandaş bu şekilde düşünmekte haklı.  Önce doğal gaz faturalarına daha sonra da elektrik faturalarına indirim yansıması lazım. Ama hükümet işin bu yönüne bakmıyor. Burada da acı çeken, ezilen yine bizim vatandaşımız oluyor. Dolar düşüyorsa bu düşüşün her şeye dengeli bir şekilde yansıması lazım.” dedi.

ÜRETİMDEKİ SORUNLARIN HALLEDİLMESİ LAZIM

Fiyatların yüksek olmasının nedenini ülkenin üretim politikalarında yaptığı hatalar çerçevesinde değerlendiren Hacısalihoğlu, “Sosyal devlet anlayışının burada devreye girmesi lazım. Devlet kapalı duvarları olan bir ekonomik anlayışta değil ve de olmamalı. Ama bu tür şeylerde devletin bir denge mekanizmasının olması kazım. Devletçilik aklının ve devletçilik anlayışının devreye girmesi lazım. Pandemiden ötürü esnafın ve vatandaşın ekonomik olarak can çekiştiği bu dönemde devletin bunu yapması lazım. Bazı kurumlar keşke özelleştirilmemiş olsaydı. İnsanlar elektrik faturasını ödeyemediği için elektriği kesiliyor. İnsanların birikimi ve parası olsa zaten gider o faturayı öder. Elektrik fiyatlarındaki artış dengelenebilirdi.  Bu adımları devlet atacak başkası değil. Devletin burada denge mekanizmasını kullanarak devletçilik anlayışını öne çıkararak vatandaşını mağdur etmeden hareket etmesi lazım. Türkiye’de aşırı derecede bir israf ekonomisi var. Bu israftan kaçınıp bu tür kaynakların direk üretime ve üreticiye sübvanse edilip dengelenmesi lazım. Çiftçinin traktörüne haciz geliyorsa çiftçi nasıl üretim yapsın. Çiftçi üretimini yapmazsa ürünleri dışarıdan almak zorunda kalırız. Dışarıdan alınan üründe doğal olarak pahalı olur. Bugün ayçiçeği yağının 5 litresi 80 lira olmuş diyoruz. Biz bunu kendi üreticimizi sübvanse ederek yaparsak, onun elektrik faturasına, su faturasına, akaryakıt fiyatına bunu yansıtırsak ne olur? Ucuza ürettiğimiz ürünü daha ucuza yeriz. Gidip Somali’de arazi kiralayıp tarım yapmayı düşünene kadar kendi topraklarımızda tarımı nasıl geliştirebiliriz. Çiftçiyi nasıl teşvik edebiliriz buna bakmamız lazım. Sorun kaynaklarımızın doğru kullanılmamasında. Kaynaklarımız doğru kullanılsa biz bu sıkıntıların hiçbirini çekmeyiz.” şeklinde konuştu.

HABER: Fatoş BATMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.