Avrupa eşkıyalık yapıyor

banner4
14 Mart 2017 Salı 10:20
Avrupa eşkıyalık yapıyor
banner38

Avrupa eşkıyalık yapıyor

61MEDYA/BERKANT PARLAK-Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç “Türkiye millî bir mücadele yapıyor.” dedi. Zorlu Grand Otelde düzenlenen kahvaltıda basın çalışanlarıyla bir araya gelen Başkan Genç gündemle ilgili son olayları değerlendirdi.

Yeni sistemde hükûmet kurulamama gibi bir sorunun olmayacağını belirten Genç “Bu istikrarı da getirecek. 94 yıllık cumhuriyet tarihimizde 65’inci hükûmetle yönetiliyoruz. Her bir buçuk yılda bir hükûmet değiştirmişiz. 1945’te yerle yeksan olan Almanya, Japonya, Fransa gibi ülkeler biz darbelerle oyalanırken yanımızdan geçmediler mi? Bizim onlardan neyimiz eksik? Ama biz sistemi durdurmuşuz. Yeni sistemde millet doğrudan hükûmetini oluşturacak.” dedi.

Yeni gelmesi düşünülen sistemin mevcut sisteme göre daha demokratik olduğunu savunan Genç şunları kaydetti: “Yeni gelen sistemde biz iki şey seçiyoruz. Bir kere vatandaşın demokratik olarak seçeneği artıyor. Bir yürütmeyi seçiyor ve bir de yasaları yapacak olan meclisi doğrudan seçiyor. Üç kendi hakkını belirleyecek olan yargıyı kendi seçtiği seçiyor. Bu kadar doğrudan millî irade olabilir mi? Yasama, yürütme ve yargı bir yerde birleşse tek adamlık denilir. Ama böyle bir şey yok. Tek adamlık olacakmış. Yok böyle bir şey.”

İlk kez yasamayı oluşturan milletvekillerinin kanun yapabileceğini ifade eden Genç “Yargı yine kendi işlevini yürütecek. Yürütmedeki çift başlılık ortadan kalkıyor. Yürütmedeki çift başlılık sürekli istikrarsızlık oluşturmadı mı? Rahmetli Özal’la Mesut Yılmaz arasında, rahmetli Demirel’le Çiller arasında, rahmetli Ecevit’le Ahmet Necdet Sezer arasında ihtilâf yaşanmadı mı? Artık arabamız hiç durmadan yola devam edecek.” biçiminde konuştu.

“Çeşitli Avrupa ülkelerinin yaptığı tutumları hayretle izliyoruz.” diyen Genç konuşmasına şöyle devam etti: “Bize Batı medeniyeti olarak örnek gösterilmeye çalışılan, demokrasinin beşiği olduğu iddia edilen ülkelerin düştükleri durumu ibretle izliyoruz. Diplomatik dokunulmazlığı olan bakanımızın Türk toprağı sayılan elçiliğimize sokulmaması hayret vericidir. Üç milyon Suriyeliye önce insan oldukları için kucak açtık. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Batı medeniyeti demedi, muasır medeniyet dedi. Şu anda muasır medeniyeti yeryüzünde biz icra ediyoruz.

Hollanda’da yaşananları “eşkıyalık” olarak değerlendiren Genç “Yol kesiliyor. Bu Avrupa’nın gerçek yüzüdür. Burada siyasallıktan ziyade yasal bakmalıyız. Bu Türkiye’nin geldiği noktayı göstermektedir. 15 sene öncesinde Antalya’da genelkurmay başkanının bir tarafında Amerikan genelkurmay başkanı, diğer tarafında Rus genelkurmay başkanının olduğu fotoğrafı tahayyül edebilir miydiniz? Clinton’un Ecevit’in karşısında bacak bacak üstüne attığı fotoğrafı hatırlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KESİNLİKLE EYALET OLMAYACAK

Başkan Genç yeni sistemle ilgili eyaletlerin olup olmayacağı yönündeki soruyu şöyle yanıtladı: “Amerika’daki ideal başkanlık sistemde eyaletlerin oluşturduğu bir yapı vardır. O yapılar federaller yapılardır. O yapılar hukukî olarak devlet özelliğindedir. Orada senato da vardır. Amerika’daki yapılanma birleşik devletler yapılanmasıdır. Bizim bu sisteme Türk tipi dememizin nedenlerinden biri de eyalet sisteminin olmamasıdır. Eyalet sistemi bu sisteme halel getirir. Böyle bir şey olamaz. Kesinlikle böyle bir eyalet ve yapılanma söz konusu değildir. Olmayacaktır da.”

Son Güncelleme: 14.03.2017 13:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.