Flaş Haber
Kapat

18 maddeyle 79 madde değişiyor

CHP Mersin Milletvekili Sağlar 16 Nisan'da evet denilirse Türkiye Cumhuriyeti'nin adının, bayrağının, başkentinin ve rejiminin değiştirileceğini iddia etti.

09 Mart 2017 Perşembe 11:06
18 maddeyle 79 madde değişiyor

61MEDYA/BERKANT PARLAK-CHP Trabzon İl Başkanlığında, Eski Kültür Bakanı ve Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Çok sayıda partilinin de katıldığı toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Turgay Güngör “CHP’nin PKK ve HDP ile iş birliği yaptığı söylenerek kamuoyu yanıltılamaya çalışılıyor. Biz vatandaşlar üzerine girişilen eylemlere rağmen bu referandumdan yüz akıyla çıkacağımıza inanıyoruz. Bizi yok saymak isteyenlere gerekli cevabı vereceğimizi belirtiyorum. Yaptığımız çalışmalarla tümüyle yurttaşlara referandumun neyi alıp neyi aldığını anlatıyoruz.” dedi.

16 Nisan’da yapılacak halk oylaması öncesinde yurt genelinde çalışan Milletvekili Sağlar “Referandum Türkiye Cumhuriyeti olarak yola devam edip etmemeyle ilgili bir tercih oylaması. İktidar yapmadığı hiçbir şey bırakmadığı gibi şimdi de bütün yetkiyi bir kişinin elinde toplamaya çalışıyor. Bu 18 madde söylendiği gibi hükûmet kurma sistemi değildir. Bu doğrudan doğruya rejim değiştirme yapılanmasıdır. Lâik Cumhuriyet’in yerine firavun gibi tüm yetkileri elinde toplayan birini getirme düzenlemesidir.” dedi.

Sağlar, değişmesi öngörülen 18 maddenin 177 maddeden oluşan anayasanın 79 maddesini yeniden oluşturduğunu iddia ederek “Anayasa oluşturma ilkesine aykırı bir olaydır. Bir maddenin içinde 21 maddenin ortadan kaldırılması, 40 maddenin değiştirilmesi anayasa tekniğiyle, evrensel hukukla ilgili değil.” diye konuştu.

Sağlar “Yeni ortaya çıkan bir gerçeği ortaya sermek isterim. 17-25 Aralık sonrasında AKP, o günkü başbakan TSK’nın kanunu ile ilgili değişiklik yapmış. Teklifi AKP’liler vermiş. Bu değişikliği teklif edenler de AKP oylarıyla kabul ettirmiş. TSK’da general olmayı bekleyecek olan albay rütbeli kişilerin bekleme süresini kısaltmışlar. Böylelikle FETÖ’cü albayların bir an önce general olabilmesi için yasal düzenleme yapıldı. 15 Temmuz hain darbe girişimini AKP’lilerin bizzat kendisinin hazırladığı bir yapıdan olduğu açıkça görünüyor. 16 Temmuz’dan sonra bugünlere gelindi. Mecliste 15 Temmuz’u güya araştırma komisyonu kurdular. Bu komisyonun raporunu açıklatmadılar. 17 Nisan’dan sonra açıklanacak. O raporda hiçbir şey yok.” biçiminde konuştu.

FATİH ÜREK GİBİ OLUN

Sağlar “17 Nisan’da takke düşer kel görünür. Bugün Sayın valiye, emniyet müdürüne, cumhuriyet savcılarına, mülkî amirlere sesleniyorum. Yaptıklarınızı not alıyoruz. Biz kimseyi tehdit etmiyoruz. Ama bu cumhuriyetin yıkılması noktasında bugün korkularında evet diyeceklerini söyleyenler yarın Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemelerinde neden böyle yaptıklarını söylemelidirler. Hiç olmazsa Fatih Ürek gibi yürekli olun. Beni bu işlere karıştırmayın deyin. Hani o diyor ya el âlem ne derse desin… Onun gibi.” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 09.03.2017 12:37
Anahtar Kelimeler:
Chp TrabzonFikri Sağlar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.