O köyün gerçek adı “Deliler”

21 Mayıs 2017 Pazar 11:03
O köyün gerçek adı “Deliler”

61MEDYA/Berkant PARLAK-Gümüşhane’de bir harf eksikliğiyle “Deliler” olarak yazıldığı iddia edilen köyün adının iddia edildiği gibi yanlış yazılmadığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde Kelkit ilçesine bağlı Deliler köyünde yaşayan vatandaşlar köylerinin asıl adının “kanıtlar” anlamına gelen “Deliller” olduğunu ancak kayıtlara yanlışlıkla “Deliler” olarak yazıldığını iddia etmişlerdi. Ancak gerçeğin böyle olmadığı ve köyün adının yüzyıllar öncesinde “Delüler” olduğu öğrenildi.

DELİ SÖZCÜĞÜ KÖYLÜLERİ RENCİDE ETTİ!

Köy Muhtarı Fethi Demirtaş'ın başvurusu üzerine konuyu gündeme alan Gümüşhane İl Genel Meclisi köyün adının "Deliller" olarak değiştirilmesini onayladı. İl Genel Meclisinin ilgili dosyayı Gümüşhane Valiliğine göndermesinin ardından köyün adının değiştirilmesi süreci İl İdare Kurulunca yürütülecek. Demirtaş köy adının bu durumun kendilerini rencide ettiğini öne sürdü ancak “deli” sözcüğünün tarihte önemli anlamlara geldiğini göz ardı etti. Hâlen günümüz Türkçesinde kullanılan “delikanlı, deli yürek” gibi sözcükler “deli” sözcüğüne atıfla olumlu nitelendirmelerde kullanılmakta.

61MEDYA KÖYÜN ADININ PEŞİNE DÜŞTÜ

Atatürk Üniversitesinde öğretim üyeliği yapan Gümüşhaneli Tarihçi Yrd. Doç. Dr. Selahattin Tozlu köyün tarihteki adının bugünkü “Deliler” karşılığına gelen “Delüler” olduğunu belirtti. Gümüşhane’deki yer adları üzerine de çalışma yapan Tozlu köyün 16. yüzyıldaki adının “Delüler” olduğunu kaynaklarından öğrenerek 61Medya’ya aktardı. Tozlu “Bu isimde Türkiye’de birçok yer adı var. Özellikle Anadolu’da ilk Türkleşen yerlerde bu isme çok rastlanıyor.” dedi.

KORKUSUZ İNSANLARA “DELİ” DENİR

1500’lü yıllarda köye yerleşim olduğunu belirten Tozlu “O tarihlerde de köy tamamen Türk ve Müslümanlardan oluşuyor. O bölgeler Akkoyunlulardan kalma. Delü kelimesi Osmanlılardan çıkmış. Osmanlılardan önce kendilerine ‘delü’ diyen kahramanlar oluyor. Bunlar savaşkan insanlar. Korkusuz insanlara ‘delü’ derler. Vatandaşların ‘Biz deli miyiz?’ biçimindeki görüşünü anlıyorum ama o kelimenin yaygın ‘delilikle’ bir ilgisi yok. Kahraman askerlere de ‘deli’ denir. Tasavvufî yönleri olanlara da ‘deli’ denilebiliyor. Bunu vatandaşların da böyle bilmesi gerekir.” diye konuştu.

OSMANLI’DA ASKER BİRLİĞİ ADI: DELİLER

KTÜ Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Murat Yılmaz da Osmanlı’da “Deliler” adında asker birliği olduğunu belirtti. Yılmaz “Deli kelimesi her ne kadar sözlüklerde yahut halk nezdinde olumsuz anlamda kullanılsa da farklı manaları da ihtiva etmektedir. Örneğin Osmanlı’nın askerî teşkilâtında bulunan süvari birliklerden birinin adı da ‘deliler’dir. Buradaki ‘deli’ kelimesi anlam olarak gözü kara ve cesur manasındadır. Bunlar 16. yüzyılın başlarında Osmanlı ordusunda mühim bir yer edinmiştir. Bunlar seferlerde ordunun önünde gider ve düşman hatlarını yararak karşı tarafın düzenini bozar ve esirler alırlardı. Herkes ‘deliler’ sınıfına giremezdi. Bunun için iriyarı, kuvvetli ve cesur olmak bir zorunluluktu. Bir anlamda bugünkü jandarma ve polis özel harekâtçıların Osmanlı dönemindeki karşılığıydı.” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 21.05.2017 15:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.