Trabzon'un En büyük Sorunu...

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Oyman, 3. değerlendirme toplantısında Trabzon’un önemli konularını ele aldı

26 Ağustos 2021 Perşembe 11:57
Trabzon'un En büyük Sorunu...

CHP Ortahisar İlçe Teşkilatı, esnafla yapılan anket çalışmasının sonuçlarını bir basın toplantısıyla değerlendirdi.

Toplantıya CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, CHP Ortahisar Belediye Meclisi Oktay Söğüt, Ömer Dayı ve ilçe yöneticileri katıldı.
ESNAF DİRENİYORUM DİYE FERYAT EDİYOR

Oyman, toplantıda yaptığı konuşmada Ortahisar’ın 8 mahallesinde farklı iş kollarıyla anket çalışması yapıldığını, esnafın pandemi yaşadığı maddi sıkıntılara psikolojik sorunların da eklendiğini açıkladı. Oyman, “14 ay 15 ay hiç çözüm üretilmeyen meslek gruplarımız vardı. Borçların artması, psikolojik sorunlarında üst düzeye çıkması esnaf ve vatandaşı sıkıntıya soktu. İlk olarak şunu sorduk: Kiracı mı mülk sahibi mi? Yüzde 85’i kiracı ve ana giderlerini ödeyemediğini ifade etti. Yüzde 35’i süreç içinde sahip olduğu bir varlığını, sattığını ifade etti. Bu araba, ev olabilir. Yüzde 23’ü de elinde satabilecek hiç bir varlığının olmadığını ifade etti. Yüzde 55’i verilen desteklerden faydalandı. Yüzde 85’i esnafa verilen desteklerin yetersiz olduğunu belirtti. Kredisi olan yüzde 60 esnafın, kredisini ödeyemeyecek duruma geldiğini söyledi. Dükkânını kapatmamak için ‘direniyorum’ diye feryat eden kişileri görmezden gelemeyiz.
 

ESNAF DESTEĞİN ADALETLİ OLDUĞUNA İNANMIYOR

Malzeme fiyatlarının sürekli artışından rahatsız, enflasyon oranına inanmıyor, faizsiz ve yeterli devlet desteği istiyor, zincir marketlerin çalışma saatlerinin düzenlenmesini istiyor. Sigorta, sicil ve vergi affı istiyor, adil yardımlaşma, adaletli destek istiyor.
Esnafımız adaletli paylaşım olduğuna inanmıyor. Esnafımızın taleplerini, 17 çözüm önerisi karşılamakta. CHP esnaf masası, ekonomi masası, CHP gemisi, ilçe örgütlerimizin saha çalışmalarıyla birlikte her alanda varlığını göstermekte, problemleri dinlemekte, halkımızın mutluluğu ülkemizin geleceği için çarenin CHP olduğunu net olarak ifade ediyoruz.” diye konuştu.

KIZLAR MANASTIRI NE ZAMAN AÇILACAK?

Turizm kenti Trabzon’da yaşanan sorunları değerlendiren Oyman, “Şehrimiz turizm konusunda önemli potansiyele sahip. Havalimanı yoğunluğundan bu anlaşılıyor. Harika bir doğal cazibemiz var, kültürü, tarihi önemini olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Ancak, bir yaz sezonunu daha geride bırakırken fıkra gibidir. Boztepe’de bulunan Kızlar Manastırı, 2021 yılında açıldığı ifade ediliyor. Gerçi yıl 12 ay. Daha vaktimiz var. Otopark olmadığı için açılamadığı dile getirdiler. Azcık araştırsınlar. Arabayı isteyerek çıkarmadığı noktaya ring koyuluyor. Sizler Meydan’dan ring ayarlarsınız. Oradan ziyaretçileri, oraya taşıyabilirsiniz. Bunun çok zor olduğunu düşünmüyoruz. Ağustos ayını geride bırakırken Kızlar Manastırının ne zaman açılacağını merak ediyoruz.

EN ÇOK GELİR GETİREN SEKTÖR RESMİ MAKAM EDASINDA

Trabzon Müzesinin restorasyonu uzadıkça uzuyor. Türk Ocağı, Sağlık Bakanlığına bağlı. burası alternatif noktadır. Emirzade Konağı.. Bunlarla ilgili çalışma yapılabilir mi, diye soruyoruz? Ortahisar ismini tartışıyorduk. Bu ismin ön plana çıkarılması için Ortahisar bölgesinin ön plana çıkarılmasını bekliyoruz. Pazarkapı’da arkeologlara bütçe ayrılarak bu bölgede çalışmaların devam etmesini istemiştik. Fakat bu konuda çalışma göremedik. Turizm ofisi sanki resmi makam edasında. İlgi çekiciliği yok. En çok gelir getiren sektör, kulak arkası edilmiş durumda.

AKILLARA DURGUNLUK VEREN ÇALIŞMA ZAMANI

Bütün kısıtlamaların kalktığı bu yaz mevsiminde, Trabzon’un alt yapı çalışmalarının şehir merkezinde yapılması akıllara duygunluk vermiştir. Uzun Sokak’ta yeni döşenmiş taşlar kırılmaya devam etmekte. Bu artı maliyet..

TURİZM SAHİPSİZ KALDI… ORTAHİSAR’I AŞAR

Geçtiğimiz haftalarda Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in organize ettiği Turizm Paydaşları Toplantısını basınımızla takip ettik. Öncelikle bu toplantılar önemli. Ancak turizm sektörü o kadar sıkıntıyla boğuşuyor ki, konuşulan konular Ortahisar Belediyesinin yetki alanında değil. Burada ancak aracı vazifesi görebilir. Yetkili kim varsa, turizme sahip çıkması gerekmektedir. Trabzon’da turizm ne yazık ki sahipsiz kalmıştır. Uzun zamandır, Trabzon’a turizm il müdürü de atanmamıştır.

TRABZONSPOR MARKASI DIŞINDA ÖNEM VERİLMESİ GEREKEN BRANŞLAR

Deniz kenti olmasına rağmen ülkemizin en kötü sahip hattına sahip ilçesi Ortahisar ilçesidir Bu kenti bu hale getirenler, yönetenlerdir. Uzaklara gitmeye gerek yok. Çevremizdeki illere baktığımızda sahillerin nasıl ön plana çıkarıldığını ayrıca tecrübe edebiliriz. Şehrimiz sadece Türkiye’de değil dünyada önemli markaya sahip Trabzonspor’a sahiptir. Amatör spor kulüplerinin sıkıntı yaşadığını daha önce ifade etmiştik. Halkımızın heyecanla takip edeceği sahalara ihtiyaç var. Tiyatroya ‘mevcut yerinden kaldıracağız’ dediler. Projesi bile çizildi. Yerinin tartışması hala bitmedi. Bu gelişmeleri de hayretle takip ediyoruz.

ZARARLI BÖCEKLER ÇAĞLAYAN’A KADAR İNDİ

Fındıkta geçmişte yapılan hatalar tekrarlanıyor. Üreticinin boğuştuğu ekonomik tabladan, harcanan kalemlerden kimsenin haberi yok. Verilen fiyata karşı üreticiye “şimdi bekleyin satmayın” diyenler, hava koşulları nedeniyle fındığını yaş olarak satan üreticiler için diyeceği bir söz var mıdır? Fındık üzerine, koruyucu, üreticilerin memnun olduğu ulusal bir politika çalışması olacak mı? Ortahisar İlçemize kadar yayıldığı düşünülen, zararlı böceklerle mücadele halen ne yazık ki net sonuç alınamadı. Böcek Çağlayan’a kadar gelmiş söküm işlemleri başladı. Daha fazla yayılmadan atılacak adımlar konusunda çalışma var mı? Elimizde kriz masası kurmak adına bir girişim olacak mı?” diye sordu.

PİŞKİN PİŞKİN ŞANTİYE ALANINA GİDECEKLER

Son maddede Trabzon’u yatırım kenti olarak değerlendiren Oyman, Ulaşım Ana Planından örnek verdi. Maraş Caddesi’nde alınan kararlardan sonra Ulaşım Ana Planının şekillendiğini açıkladı.  Dere yatağına yapılması planlanan 100 milyonluk Terminal binasına AK Parti tarafından ses çıkmamasının sebebini anlayamadıklarını ifade etti. Oyman, “Şehrimiz AFAD raporlarına göre sel ve su baskınları konusunda en çok felakete uğramış bir şehir. Lütfen dedik olmadı, vebaliniz büyük olur dedik anlamadılar; yarın da pişkin pişkin şantiye alanını kontrol etmeye gidecekler.” dedi.

1 SENEDİR RAPOR YOK

Oyman sözlerinin devamında “Üzülüyorum ki bu uyarıları dikkate alacak yüzleri yok. Burada şehrin çıkarı olmadığı aşikâr sizin çıkarınız nedir? Açık açık ifade edin. Rapor diyoruz 1 senedir rapor yok. Buradan bir kez daha ifade etmek isteriz ki; terminal yerinden vazgeçin, ortak akılla birlikte STK’ları da dinleyerek, ulaşım ana planı ile yeni bir yere karar verin.” şeklinde belirtti.

ALT YAPI EKSTRA MALİYET GETİRECEK

Oyman, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Planlamadaki hatalar, özellikle Beşirli mahallemizde yeni yapılan su borularının patlaması ve üst yapının zamanında fazla gecikmesi, Çarşı ve Cumhuriyet Mahallemizde yeni dizilen taşların bozulması gibi somut örnekler görüyoruz. Görünen o ki zahmetli bir iş, bu düşünceyle 2 belki de 3 iş olarak karşımıza çıkacak, bu da ekstra maddi yük getirecek demektir. Hazır böylesine önemli bir karar almışken yapılan titiz bir iş şehri yıllarca rahatlatması gerekirken 50 yıllık yatırım dedikleri proje 50 gün bazı mahalleleri götüremediğini görüyoruz. Üst yapılar bile artık mahallelilerimizin sabır taşını çatlattı.

TRABZON’UN BAŞINA SIKINTI AÇACAK..

İlerleyen zamanda Trabzon’un karşısına çıkacak bir durumu biraz anlatmak daha sonra Belediyeye sormak isteriz. Daha önce şebeke hattımızda su basıncı 4-7 bar arasında değişmekteydi. Bu basınçla birlikte suyun üst katlara rahat çıkması sağlanırdı. Eğer yüksek basınçlı suyun sayaca geldiği durumlarda ise farklı çözümlerle basınç düşürülüyordu. Şimdi yeni döşenen Avrupa Birliği fonu destekli bu projede biten hatlarda 10 atm basınçlı olduğunu ve apartmanlara su basıncının 2 atm basınca kadar düştüğünü görüyoruz. Bu basıncın yüksek katlara suyu taşıyamadığını görüyoruz. Bunun sonucunda da birçok apartman su deposu yapmak ve hidrofor taktırmak zorunda kalacak yani halkımıza ek bir maliyet çıkaracaktır. Bu durumun gelişeceğini Trabzon kamuoyuna ne zaman anlatacaklarını yetkilere sormak isteriz.”

Son Güncelleme: 26.08.2021 15:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.