Rusya Tatarlara nefes aldırmıyor

12 Nisan 2021 Pazartesi 12:07
Rusya Tatarlara nefes aldırmıyor

Basın Açıklaması

Tataristan Kazan'da Rus Baskınları Durmadan Devam Ediyor

30 Aralık 2020 tarihinde Tataristan Savcılığı'nın “aşırılıkla mücadele” kapsamında Bütün Tatar Toplum Merkezi'nin kapatılması ile ilgili açtığı dava sonucunda, merkez yönetim kurulu üyelerine karşı yapılan saldırılar ara vermeden devam etmektedir.

24 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşen duruşma sonrası 4 Mart 2021'de merkez yönetim kurulu üyelerinin evlerinde izinsiz arama yapılmış, sonrasında arama sırasında güvenlik güçlerine karşı koyma gerekçesiyle tekrar bir dava açılmıştır. Bu bağlamda merkez yönetim kurulu üyeleri para cezasına çarptırılmıştır. Ancak FSB bununla da yetinmemiş BTTM yönetim kurulu üyelerini sindirmek, susturmak, millete gözdağı vermek, aynı zamanda toplum baskısı oluşturmak için şimdi de üyelerin yakınlarının evlerine baskınlar düzenlemeye başlamıştır.

Ana dilde eğitim, ana dil eğitimi, millet için önemli günleri anmanın “suç” sayılması kabul edilemez bir olgudur.  Ayrıca yapılanlar insan haklarına aykırı olmamın dışında bir suçtur.

Bütün Tatar Toplum Merkezi'nin kapatılmasına dair acılan bu dava ve uygulanan baskı tüm Kazan Tatarlarına acılan bir davadır.  Bu davanın acilen düşürülmesini talep ediyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.