Kasko Nedir, Ne İşe Yarar?

Kasko sigortası, araç sahiplerinin araçlarında meydana gelebilecek hasarlardan dolayı oluşan masrafları karşılaması amacıyla yaptırdıkları bir sigort...

Kasko sigortası, araç sahiplerinin araçlarında meydana gelebilecek hasarlardan dolayı oluşan masrafları karşılaması amacıyla yaptırdıkları bir sigorta çeşididir. Kasko, bu sayede sürücülerin bütçelerini koruma altına alır ve onları olası kaza ya da riskli durumlara karşı ekstra masraftan kurtarmayı hedefler. 

Kasko Nedir, Ne İşe Yarar? 

Kasko, sigortalı araç sahibinin ve aracın uğrayabileceği zararların karşılamasını temin eden bir motorlu kara taşıtı sigortasıdır. Kasko sahibi sürücü, kendisini ve aracını trafikte karşı karşıya kalabileceği zararlara karşı güvence altına almış olur. Bir kasko poliçesinin temel amacı, sigortalıya ait otomobilin uğrayabileceği zararı tazmin etmektir. Bu bağlamda kasko, her ne kadar kanunen yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türü olmasa da, araç sahiplerinin araçlarını ve bütçelerini koruma altına almak için yaptırmayı tercih ettiği oldukça avantajlı ve faydalı bir sigorta çeşididir. Otomobil fiyatlarının ve araç piyasa değerlerinin giderek arttığı günümüzde yüksek maliyetlere katlanarak sahip olunan aracı kasko sigortası ile güvence altına almak, araç sahiplerinin atabileceği en mantıklı ve doğru kararlar arasında yer alır. Eğer siz de yeni ya da ikinci el aracınıza kasko yaptırmayı planlıyorsanız, bu yazımız tam size göre. Kasko nedir, ne işe yarar ve avantajları nelerdir, gelin hep birlikte bakalım. 

Kasko Nedir?

Kasko sigortası, araç sahiplerinin araçlarında meydana gelebilecek hasarlardan dolayı oluşan masrafları karşılaması amacıyla yaptırdıkları bir sigorta çeşididir. Kasko, bu sayede sürücülerin bütçelerini koruma altına alır ve onları olası kaza ya da riskli durumlara karşı ekstra masraftan kurtarmayı hedefler. Otomobilinize kasko yaptırarak beklenmedik bir trafik kazası sonucu ya da aracınızın çalınması sonucu karşınıza çıkacak masrafları en asgari düzeye indirebilir ve bütçenizi koruma altına alabilirsiniz. Trafik sigortasından farklı olarak kasko, zorunlu bir sigorta türü değildir ve onu yaptırmak için herhangi bir yasal yükümlülüğünüz ya da zorunluluğunuz bulunmamaktadır. 

Kasko Ne İşe Yarar?

Tercih ettiğiniz pakete bağlı olarak kasko poliçeniz, aracınızın başına gelebilecek beklenmedik olaylar sonucu oluşabilecek her türlü hasarın bir kısmını ya da tamamını kapsar. Bazı kasko poliçelerinde ek teminatlar da ekleyerek paket kapsamını genişletmek ve aracınızı daha fazla açıdan koruma altına almak da mümkündür. Peki kasko ne işe yarar ve size tam olarak hangi avantajlar sunar? 

Trafik kazası sonucu oluşan hasarları karşılaması: Aracınıza kasko yaptırmanın beraberinde getirdiği en büyük avantaj, elbette trafikte meydana gelebilecek kazalar sonucu oluşan maddi hasarın maliyetini karşılamasıdır. Kazada ister siz suçlu olun ister karşı taraf suçlu olsun,  poliçe genel ve özel şartlarına aykırı bir durum olmadığı sürece, aracınızda oluşan tüm hasarın giderilmesi için gerekli olan masrafları kaskonuz üstlenecektir. 

Üçüncü şahısların oluşturduğu hasarlar: Kasko poliçeniz, yalnızca aracınızın trafikte seyir halindeyken diğer araçlarla karıştığı kazalar sonrası oluşan hasarı değil, aynı zamanda üçüncü şahısların da aracınıza verebileceği zararları da karşılar. Örneğin bir hırsızlık vakası sonucu araçta bulunan belli başlı parçaların çalınması ve bunun gibi durumlarda oluşabilecek maddi kayıplar da eğer kasko poliçesi teminatına önceden dahil edilmişse yine sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır.

Yol yardım hizmeti: Oluşan bir kaza sonrası aracınız hareket edemeyecek konumdaysa ve bir çekiciye ihtiyacınız varsa, kasko sigortanız bu noktada da devreye girer ve size yol yardım hizmeti sunar. Aracınızda oluşabilecek ciddi problemlerden ötürü onu tekrar çalıştıramayacak bir konuma gelirseniz kaskonuzun size sağladığı çekici hizmetinden yararlanarak onu dilediğiniz servise ya da tercih ettiğiniz farklı bir lokasyona çektirebilirsiniz. 

İkame araç temini: Aracınızın kaza akabinde servise götürülmesi ile birlikte tamir işlemleri tamamlanana kadar yedek bir araca ihtiyaç duyabilirsiniz. Kasko sigortanız bu noktada da devreye girer ve poliçenizde ikame araç hizmeti varsa orijinal aracınız serviste kaldığı sürece size bir ikame araç tahsis eder. Bu avantaj sayesinde ev - iş gibi düzenli olarak kullandığınız rotalarda yine araç kullanmaya devam eder ve rutininiz bozulmadan, karıştığınız kazadan da minimum oranda etkilenerek hayatınıza devam etme şansı yakalarsınız. 

Doğal afetler sonucu oluşan hasarlar: Deprem, sel, fırtına, toprak kayması, dolu ya da yıldırım düşmesi gibi insan müdahalesi dışında gerçekleşen doğal afetler nedeniyle aracınızda oluşan tüm hasarlar da özel ve genel şartlar doğrultusunda kasko sigortanızın güvencesi altındadır.

Yangın sonucu oluşan hasar: Eğer aracınız herhangi bir sebepten ötürü yanarsa ve kaskosu varsa, ortaya çıkan maddi ve manevi kasar kasko şirketi tarafından karşılanır ve araç sahibinin zararının minimuma indirgenmesi amaçlanır.

Olası sağlık problemleri: Kasko sigortasının trafik kazası sonrası oluşabilecek yalnızca maddi zararları değil, aynı zamanda medikal zararları da karşılayabileceğini biliyor muydunuz? Karıştığınız bir kaza sonrası olası yaralanma ya da can kaybı durumlarda devreye giren kasko, poliçe teminat kapsamında olması halinde yaralıların tedavi masrafları başta olmak üzere tıbbi masrafları da karşılayabilir.

Araçta oluşabilecek diğer problem ve ihtiyaçlar: Kasko poliçeleri dar veya genişletilmiş gibi farklı paketlerde ve kategorilerde tüketicilere sunulur, dolayısıyla da paket kapsamları ve teminatları bu kategorilere göre değişkenlik gösterebilir. Satın aldığınız en standart kasko paketini bile ek teminatlar temin ederek genişletmeniz ve ihtiyaçlarınıza uygun hale getirmeniz mümkündür. Anahtar kaybı ya da çalınması, aracın yanlış yakıt ile doldurulması, aksesuar kayıpları ya da bazı küçük bakım ve onarımlar, ek teminatlarla kasko poliçenize dahil edebileceğiniz unsurlar arasında.

Siz de ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uyun kasko paketini belirleyerek aracınızı hemen Hepiyi Sigorta’nın avantajlı kasko poliçeleriyle güvence altına alabilirsiniz.

# yol, Kaza

18 Ağu 2023 - 11:53 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?
Tüm anketler