Nebe (Amme) Suresi okunuşu! Nebe (Amme) Suresi Türkçe anlamı

Nebe (Amme) Suresi okunuşu! Nebe (Amme) Suresi Türkçe anlamı

Nebe (Amme) Suresi okunuşu! Nebe (Amme) Suresi Türkçe anlamı
Video için play'e tıklayın

Nebe (Amme) Suresi okunuşu nasıldır? Nebe (Amme) Suresi Türkçe anlamı nedir? Surede, ölüm ötesi hayatın varlığını ispat çerçevesinde, kıyamet, öldükten sonra dirilme ve hesap için toplanma konuları ele alınır. Öte yandan bebeklerinin rahat bir uyku çekmesi için Nebe suresi önerilir. Nebe (Amme) Suresi okunuşu nasıldır? Nebe (Amme) Suresi Türkçe anlamı nedir? Sizler için derledik...

Nebe (Amme) Suresi Okunuşu

Amme yetesaelune. Aninnebeil'azıymi. Elleziy hum fiyhi muhtelifune. Kella seya'lemune. Sümme kella seya'lemune. Elem nec'alil'arda mihaden. Velcibale evtaden. Ve halaknakum ezvacen. Ve ce'alna nevmekum subaten. Ve ce'alnelleyle libasen. Ve ce'alnennehare me'aşen. Ve beneyna fevkakum seb'an şidaden. Ve ce'alna siracen vehhacen. Ve enzelna minelmu'sırati maen seccacen. Linuhrice bihi habben ve nebaten. Ve cennatin elfafen. İnne yevmelfasli kane miykaten. Yevme yunfehu fiyssuri fete'tune efvacen. Ve futihatissemau fekanet ebvaben. Ve suyyiretilcibalu fekanet seraben. İnne cehenneme kanet mirsaden. Littağıyne meaben. Labisiyne fiyha ahkaben. La yezukune fiyha berden ve la şeraben. İlla hamiymen ve ğassakan. Cezaen vifakan. İnnehum kanu la yercune hısaben. Ve kezzebu biayatina kizzaben. Ve kulle şey'in ahsaynahü kitaben. Fezuku felen neziydekum illa 'azaben. İnne lilmuttekıyne mefazen. Hadaika ve a'naben. Ve keva'ıbe etraben. Ve ke'sen dihakan. La yesme'une fiyha lağven ve la kizzaben. Cezaen min rabbike 'ataen hısaben. Rabbissemavati vel'ardı ve ma beynehumerrahmani la yemlikune minhu hıtaben. Yevme yekumurruhu velmelaiketu saffen la yetekellemune illa men ezine lehurrahmanu ve kale savaben. Zalikelyevmulhakku femen şaettehaze ila rabbihi meaben. İnna enzernakum 'azaben kariyben yevme yenzurulmer'u ma kaddemet yedahu ve yekululkafiru ya leyteniy kuntu turaben.

Nebe (Amme) Suresi Türkçe anlamı (meali)

Birbirlerine neyi soruyorlar? Üzerinde anlaşmazlığa düştükleri büyük haberi (mi)? Hayır, ileride bilecekler. Yine hayır; ileride bilecekler. Biz, yeryüzünü bir döşek, dağları da birer kazık yapmadık mı? Sizleri (erkekli-dişili) eşler halinde yarattık. Uykunuzu bir dinlenme (sebebi) kıldık. Geceyi (sizi örten) bir elbise yaptık.  Gündüzü de geçimi temin zamanı kıldık.  Üstünüze yedi sağlam gök bina ettik. Alev alev yanan aydınlatıcı ve ısıtıcı bir kandil yarattık. Taneler, bitkiler, sarmaş dolaş bahçeler çıkaralım diye yağmur yüklü yoğun bulutlardan şarıl şarıl yağmur yağdırdık. Şüphesiz hüküm ve ayırma günü belirlenmiş bir vakittir. Bu, sûra üfürüleceği gün gerçekleşir ve siz bölük bölük gelirsiniz. Gök açılır ve kapı kapı olur.  Dağlar yürütülür, serap haline gelir. Şüphesiz cehennem, bir gözetleme yeridir; azgınlar için, içinde çağlar boyu kalacakları bir dönüş yeridir.  Orada ne bir serinlik ve ne de içecek bir şey tadacaklar! Ancak, uygun bir ceza olarak kaynar su ve irin içecekler. Çünkü onlar hesaba çekilmeyi ummuyorlardı. Âyetlerimizi de alabildiğine yalanlamışlardı. Biz ise, her şeyi bir kitapta (Levh-i Mahfûz'da) tamamiyle sayıp tespit ettik. Kafirlere şöyle denilir: "Şimdi tadın. Artık bundan sonra yalnızca azabınızı artıracağız." Şüphesiz Allah'a karşı gelmekten sakınanlara bir kurtuluş, bahçeler, üzümler, kendileriyle bir yaşta, göğüsleri çıkmış genç kızlar ve dolu dolu kadehler vardır. Orada ne bir boş söz işitirler, ne de bir yalan. Bunlar kendilerine; Rabbinden, göklerin ve yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbinden, Rahmân'dan bir mükafat, yeterli bir ihsan olarak verilmiştir. Onlar, Ruh'un (Cebrail'in) ve meleklerin saf duracakları gün Allah'a hitap edemeyeceklerdir. Sadece Rahmân'ın izin vereceği ve doğru söyleyecek olan kimseler konuşabilecektir. İşte bu, hak olan gündür. Artık dileyen kimse Rabbine ulaştıran bir yol tutar. Şüphesiz biz sizi, kişinin önceden elleriyle yaptıklarına bakacağı ve inkarcının, "Keşke toprak olaydım!" diyeceği günde gerçekleşecek olan yakın bir azaba karşı uyardık.

# yol

13 Şub 2023 - 21:35 - Din ve Ahlakgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?