Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar Hatun'un türbesi nerededir

II. Gülbahar HatunI. Selim / AnnesiII. Gülbahar Sultan ya da Gülbahar Ayşe Hatun, Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in öz annesi ve II. Bayezid’in s...

Gökhan Türk
Gökhan Türk Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

II. Gülbahar HatunI. Selim / AnnesiII. Gülbahar Sultan ya da Gülbahar Ayşe Hatun, Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in öz annesi ve II. Bayezid’in sekizinci eşidir.

Gülbahar Hatun türbesine nasıl gidilir

Atapark mevkiinde olan türbeye, Şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile rahatlıkla gidilebilir. Meydan mevkiinden yürüme ile de ulaşılabilen Atapark'ta bulunan Gülbahar hatun camiinin hemen yanında bulunmaktadır.

Camii Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar Hatun tarafından yaptırılan mimari külliyenin en önemli birimidir. Diğer binalar yok olmuş ve bugün sadece cami, türbe ve yakın zamanda yenilenmiş bir çeşme kalmıştır.

Caminin kitabesi yoktur, ancak türbe üzerindeki bir kitabeye göre 911 (1505-1506) yılı civarında inşa edildiği düşünülmektedir.

Caminin kuzey tarafında altı mermer sütun tarafından desteklenen beş kubbe yer almakta olup, son cemaat yeri geniş bir revakla örtülüdür.

Caminin bu cepheden taç kapı ana mekâna, köşelerdeki diğer iki kapı ise tekkeye açılan üç kapıdan girilebiliyor; üç kapının önünde bir giriş yer alıyor ve orta yolla ikiye bölünen son cemaat yerinin zemini yüksek bir seki oluşturuyor. 12m x 12m ölçülerindeki ana mekân, dışarıdan onikigen kasnaklar üzerinde pandantifler bulunan bir kubbe ile örtülüdür.

Cepheden iki ve yandan bir pencere ile aydınlatılan dört pencereye sahiptir; 4.50 x 5.45 m boyutlarındadır. İki köşe zâviyesi kubbelerle örtülüdür, her iki tarafta pencereleri vardır ve aydınlatılmıştır.

Caminin mermer mihrabı  taçlandırılmış ve süslenmiştir; 1970'lerdeki restorasyon sırasında, son ibadet mekânının kubbesi de dâhil olmak üzere caminin tüm süslemeleri yenilenmiş ve mihrabın kenarları boyanmıştır. Minber de mermerden yapılmıştır ve gösterişsiz bir atmosfere sahiptir.

Caminin batı duvarına bitişik olan sekizgen minberli minare, bir sıra beyaz ve kırmızı kesme taştan, şerefesi ise mukarnaslardan inşa edilmiştir. Avlunun ortasındaki çeşme mevcut kalıntılar kullanılarak tamamlanmıştır.

Demir bir ağla kaplı havuzun üzeri, giderek daralan sekiz sütun üzerine oturan çadır biçiminde yüksek bir külahla örtülmüştür; külah, caminin tüm örtü sistemi gibi kurşunla kaplanmıştır. Caminin doğusundaki türbe kubbeli sekizgen prizma şeklindedir, kurşun kaplı kubbe hafif sivridir ve sekizgen bir kasnak üzerine oturur.

Türbenin kuzey tarafı hariç tüm cephelerinde pencereler bulunmaktadır.

Pencerelerin kemerlerinde renkli taşlarla süslü kabartma madalyonlar yer alır ve bu da zengin bir dekorasyona sahip olduklarını gösterir. Güneydoğuya açılan kapının üzerinde mimari bir kitabenin yanı sıra iki adet rumi besmail bulunmaktadır.

Külliyenin günümüze ulaşmayan en önemli yapısı Sultaniye Medresesi olarak da bilinen medresedir. Caminin kuzeyinde yer alan ve iki katlı olduğu bilinen medrese zamanla yıkılmıştır.

24 Oca 2023 - 23:16 Trabzon- Kültür & Sanat

Mahreç  Gökhan Türkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?