Vazgeçilmez lezzet : Trabzon simidi

Trabzon simidi, Trabzon'da yaşayan herkesin hafızasında çocukluğundan beri var olan bir değer.

Gökhan Türk
Gökhan Türk Tüm Haberleri

Trabzon simidi, Trabzon'da yaşayan herkesin hafızasında çocukluğundan beri var olan bir değerdir. 

İnsanlar hala aynı köşedeki simitçiden alışveriş yapmaktan çok mutlu. Bugün sokakta insanlarla konuşurken Trabzon'daki simitlerin çocukluklarındaki gibi olduğunu söyleyenler var ama genel kanı eskisi gibi olmadığı yönünde.

Bunun nedeninin genellikle bileşenlerin kalitesindeki bir değişiklik olduğu söylenir. Tüketiciler tadının aşağı yukarı eskisi gibi olduğunu söylerken, zanaatkârlar ve satıcılar tadının daha az olduğuna inanıyor. Bugünlerde kullanılan unun kalitesizliği, fiyatın artmaması için gramajın düşürülmesi gerekliliği ve susam fiyatlarının artması satıcıları zor duruma sokmuş ve Trabzon simidinin eski tadını kaybetmesine neden olmuştur.

İnsanların Trabzon simidiyle ilgili nostaljik imajı hala devam ediyor, ancak gerçekler bize hem tadın hem de ağırlığın değiştiğini söylüyor. Günümüz koşulları, hammadde maliyeti, kalifiye zanaatkârların eskisi kadar iyi yetişmemiş olması ve değişen iklim koşulları Trabzon simidinin lezzetini etkilemiştir.

Ancak Trabzon'da simitçiliğin geçmişi o kadar eskiye dayanıyor ki insanlar bu lezzetten vazgeçmemişler ve her zaman uğradıkları camcıdan simit almadan geçmediklerini söylüyorlar. Bugünün orta yaşlı nesli, doğduğundan beri sokakta simit satıcılarıyla çevrili olarak büyüdü. Trabzon şehri, insanların simitlerinden vazgeçmeyeceğini anlayınca camekân sistemini uygulamaya koymuştur.

İnsanlar ve simitçiler her zaman iç içe olmuştur ve her camcı dükkânının kendi müdavimleri vardır. Geçmişten günümüze teknolojik değişim ve gelişmeler, belediyenin müdahalesi ve satıcıların seyyar değil sabit olması, artan masraflar nedeniyle gramajın düşmesi gibi her ne olduysa Trabzon'da simidin müşteri potansiyelini etkilemedi ve simit alıp yemek Trabzon'da klasik bir çarşı gezisi Klasik Trabzon çarşı gezisinin değişmeyen geleneklerinden biri olmaya devam ediyor.

Trabzon simidi, Trabzon markası Trabzon'da esnaftan tüketiciye kadar herkes Trabzon simidinin bir marka haline geldiği konusunda hemfikir.

Resmi bir araştırma olmamasına rağmen simidin Trabzon'da yerleşik bir yerel değer olduğu düşünülmektedir. Sohbet sırasında simidin ulusal çapta bilinmesi gerektiği ve simidin bulunduğu Trabzon şehrinin farkındalığının artırılmasının elzem olduğu konuşuldu. Sorulduğunda herkes için bir 'marka' olan Trabzon simidinin şehrin yetkili mercileri tarafından beğenildiğine dair bir emare yok.

Simit satıcılarının tasarruf etme, simit üreticilerinin de ucuza üretme arayışında olduğu düşünüldüğünde Trabzon simidinin şehir dışında pek görünür olduğu söylenemez. Simit satışı ile ilgilenenler, özellikle yurt dışı ve şehir dışı satışların fazla olması nedeniyle Trabzon simidinin şimdiden bir marka haline geldiğini ve birçok kişinin simitten ziyade özellikle Trabzon simidi aldığını belirtiyor.

Trabzon'un günlük yaşamında simit Simit Trabzon'da günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır ve her yerde bulunabilir. Kermeslerin, iş yerinde atıştırmalıkların ve öğrenciler için kahvaltının olmazsa olmazıdır. Mevsimi, yemeği, mekânı ne olursa olsun Trabzonlular için simit her zaman Trabzon simidi olmuştur. Genellikle çayla birlikte yenen simit, kadın-erkek, yaşlı-genç, zengin-fakir herkes tarafından yenir. Simit kimileri için yolda yettiği için, kimileri için temel gıda maddesi olduğu için, kimileri için de harçlığı yettiği için sevilen bir yiyecek ama genelleme yapmak gerekirse Trabzon simidi Trabzon simididir.

24 Oca 2023 - 01:24 Trabzon- Yaşam

Mahreç  Gökhan Türkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?