Milletvekili Hüseyin Örs ve İl Başkanı Azmi Kuvvetli gündemi değerlendiriyor

Fatoş YETİMHELLAÇ-İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ve İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli İl Başkanlığında bir araya gelerek basın to...

Belkıs Yılmaz
Belkıs Yılmaz Tüm Haberleri
Milletvekili Hüseyin Örs ve İl Başkanı Azmi Kuvvetli gündemi değerlendiriyor
Milletvekili Hüseyin Örs ve İl Başkanı Azmi Kuvvetli gündemi değerlendiriyor
+1
Video için play'e tıklayın

Fatoş YETİMHELLAÇ-İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ve İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli İl Başkanlığında bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında Trabzon’un tüm sorunları masaya yatırıldı. Toplantıda son zamanlarda Trabzon’a gelen Arap turistler üzerinden yapılan olumsuz algılar ile ilgili açıklama yapan Başkan Kuvvetli ve Milletvekili Örs, turizm için şehirdeki tüm dinamiklerin bir araya gelerek ortak adım atması gerektiğini belirtip kendi adlarına sorumluluk almaya hazır olduklarını söyledi.

MARAŞ CADDESİ İÇİN ENDİŞELER VAR

İl Başkanı Kuvveli, İYİ Parti’nin Türkiye ve Trabzon’da yükselişinin aldığı ivmeyi anlatarak Trabzon’daki sorunlara parmak bastı. Başkan Kuvvetli ilk olarak, Maraş Caddesinde yaşanan zemin sorununa değinerek, “Maraş Caddesinin yayalaştırılması ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu bizi ziyaret etti. Bizim görüşümüzü de talep etti. Biz de esasında Uzunsokak ve Maraş Caddesinin Ortahisar’a kadar yayalaştırılması gerektiğine inanan bir düşünceye sahip olduğumuzu söyledik. Neticede Maraş Caddesi yayalaştırıldı. Bu yayalaştırma sırasında profesyonel bir çalışma ortaya koyulmadı. İnsanlar çok rahatsız edildi, uzun sürdü. Ama netice de bu alan trafikten arındırıldı ve topluma hizmet sunulan bir alan oldu. Biz bunun için kendilerine açılışta teşekkür ettik. Ama zeminle ilgili bir kaygımız vardı. Zeminin yoğun yatay trafiğine karşı aşınacağı ile ilgili endişemiz vardı. Çok zaman geçmeden bu endişelerimiz gerçeğe dönüştü ve buralarda çökme ve aşınmalar oldu. Bu bizi gerçekten kaygılandırdı. Acaba burada olan zemin kaldırılacak ve heba olacak mı?” ifadelerini kullandı.

VAAT EDİLEN PROJELER ORTADA YOK

Gülcemal, Güney Çevre Yolu, Yatırım Adası ve Demiryolu ile ilgili konuşan Kuvvetli, “Bir başka konu yıllarca devam eden Gülcemal Projesi. Bu proje şuanda çöplük haline geldi. Ne zaman bitileceği, ne olacağı belli değil. Burayla ilgili biz ilgilileri derhal göreve davet ediyoruz. Burayı derhal döküm alanından çıkarıp buraya ne yapılacağını söylesinler. Buraya akan su denize deşarj edilmeden oraya anormal bir koku veriyordu. Bu geçen sene giderildi ama o bölge şuanda perişan halde. Bir proje bu kadar sağlıksız yürütülemez. Bu proje derhal hayata geçirilmelidir. Güney Çevre Yolu hiçbir yerde yok. Yatırım Adasını 2021 yılsonuna kadar birçok kez gündeme getirdik. Diğer partiler de getirdi. Hiç olmazsa ihalesini yapın, bunun hakikaten yapılacağını görelim dedik. O da yapılmadı. Lojistik Merkez uzun süre üzerinden siyaset yapılarak belli bir yere geldi ama İyidere’ye kaydırıldı. Bu şunu düşünmemize yol açıyor. Sanki Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu hattı bu hattan alınarak başka bir aksa dönüştürülebilir diye düşüncelerimiz var. Bu bizi kaygılandırıyor. Eğer bir demiryolu yapılacaksa bu Erzincan-Gümüşhane-Trabzon hattı olmalı. Bir başka hat da Samsun-Sarp arasında olması lazım. Belki uzun vadeli onun yatırımı daha fazla olacak” dedi.

MEYDAN DIŞINDA CAZİBE MERKEZİ OLUŞTURULMALI

Kentsel dönüşüm, Şehir Hastanesi ve trafik sorunu ile ilgili konuşan Kuvvetli, “Trabzon’da Kaymaklı, Esentepe gibi farklı mahallerimizde kentsel dönüşüme ihtiyacımız olan bir durum var. Bunlar ele alınmadı. 99 hektarlık Kaymaklı-Esentepe ve Çömlekçi Mahallesinin kentsel dönüşümü 10 hektara düşürülerek beton yığınına dönüştürüldü. Bunun böyle olmaması lazım. Şehir Böyle gelişmez. Trabzon’da bir trafik sorunu var. Bu trafik sorununu bitirecek temel proje Trabzon’un Merkezi olan Atatürk alanını bu bölgeyi cazibe merkezi olmaktan çıkarıp daha farklı cazibe merkezleri oluşturmak zorundayız. Bu da ancak ve ancak Güney Çevre Yolunun yapılmasıyla mümkün. Güney Çevre Yolunun ne olacağı belli değil. Mersin-Arsin arasında bir Hafif Raylı Sistem Projesi vardı. AK Parti yıllarca bunun üzerinde tepindi durdu. Son yapılan Ulaşım Master Planı değerlendirmesinde öncelikleri Şehir Hastanesiyle Meydan arasında 8,5 kilometre hattan ibaret olacağı ve onun da ne zaman olacağı belli değil. Şehir hastanesi yapılamaması gereken bir yerde yapıldı ve şuanda akıbeti belli değil. Yüksek enflasyon karşısında devlet müteahhitlere bir hak tanıdı. Fiziki gerçekleşme oranı %15’in altında olan ihalelerin müteahhitlere tasfiye hakkı verdi. Ben hastanede yapılan çalışmanın %15’in altında olduğunu düşünmüyorum. Orda fore kazık yapıldı, temeller atıldı, betonarmeler epeyce yükseldi. Dolayısıyla ben onun kanunla öngörülen %15’in altında olduğunu düşünmüyorum. Onun akıbeti de nasıl tasfiye edildiği de belli değil” ifadelerini kullandı.

ARAPLAR ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Turizmin esnafın yüzünü güldürdüğünü kaydeden Kuvvetli, “Bir sevindirici mesel var. Trabzon’un esnafı can çekişiyordu Son zamanlarda Arap turizmi Trabzon esnafının yüzünü güldürdü. Esnaf fevkalade memnun bu konudan. Ama günde 100 tane müşterisi varsa bunların 99’u turist. Araplara karşı insanlarımızın bize yakışır misafirperverliklerini göstermediklerini zaman zaman bazı yerlerde gördüğümüzü ifade etmek istorum. Bundan dolayı üzüldüğümü söylemek isterim. Misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayarak bir daha şehrimizi ziyaret edecek olanların zihinlerinde güzel anılar bırakmamız lazım” dedi.

FINDIK 74 LİRA OLMALI

Fındık ile ilgili açıklama yapan Milletvekili Örs, birçok ülkenin fındık üretimine hız kazandırdığını ve bunu Türkiye için sorun olabileceğini belirterek, Üretimde hep dile girdiğimiz dünya üretiminin %75’ini karşılama övüncümüz maalesef bir önlem alınmazsa her yıl daha da düşük seviyede seyredecektir. Fındık hala ülkemiz için ithal edilemeyen ürünler arasında yerini korumaktadır. Bu anlamda üretim kapasitesinin artırılması ve rakip ülkelerin üretiminden ülkemizin zarar görmemesi için zaman kaybedilmeden harekete geçilmelidir. Yabancı sermayeli şirketlerin ülkemiz ve üreticimiz için herhangi bir baskı oluşturmaması için bir an önce milli bir fındık politikası uygulanmalı ve kaynakların etkili kullanımı sağlanarak fındık üretimi yapılan bölgelerimizde sürdürülebilir bir tarım politikası izlenmelidir. Bugünlerde üreticin beklentisi emeğinin karşılığını alabildiği bir fiyatın belirlenmesi ve alımlara başlanması. İYİ Parti olarak biz bu yıl fındık fiyatının en az 74 lira olmasını teklif ediyoruz. Artan maliyetleri göz önüne alarak belirlediğimiz bu fiyat üreticimizin dertlerine derman olacak bir rakamdır. Aksi durumda vatandaşımız özel firmaların insafına bırakılmış olacaktır” dedi.

ÇAYKUR’DAN ELLERİNİ ÇEKSİNLER

Çay ile ilgili açıklamalarda bulunan Örs, 2021 yılında 203 bin yaş çay üreticisi 789 bin dekar çay alanı kaydı vardır. ÇAYKUR çok değerli bir marka. Ama bu kurum 2017’den beri zarar ediyor. ÇAYKUR’un toplam zararı 2. 6 milyar TL’Yİ AŞTI. Çay üretiminde dünyada 6. Sırada, dünya çay tüketiminde 1. Sıradayız. Ama çayın en büyük kurumu zarar ediyor. Bu zararın gerekçelerinin ortaya konması gerekiyor. Siyaset ÇAYKUR’dan elini çekmeli. AK Parti ÇAYKUR’u depo makamı olarak kullanma alışkanlığından vazgeçmelidir” dedi.

ORTAK TAVIR ALINMALI

Turistlerle ilgili tartışmaların sonlanması gerektiğini belirten Örs, “Bu tartışmalar bölgemizde zararlı bir hale gelmiştir. Ülkemize zarar veren bir hale gelmiştir. Biz Türkler misafirperver insanlarız. Misafirlerimiz bizim baş tacımızdır. Turistleri dil, din, renk, mezhep gibi ayrımlarla ayırmak yanlıştır. Bu tehlikeli bir durum. Trabzon üzerinden bir takım insanların olumsuz algılar yapmasının önüne geçilmelidir. Bu noktada şehrimizin idarecileri, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, STK’lar sorumluluk alarak ortak bir şekilde bu durumu ortadan kaldırmalıdır. Trabzon’a geldiğimden beri esnafları geziyorum. Onların bu turizm hareketliliğinden dolayı nefes aldıklarını, pandemiyle geçen 2 yıllık dönemin ardından sorunlarını giderme noktasında turistlerin bir hareketlilik getirdiğini ifade etmektedirler. Bu noktada hepimizin ortak tavır alması gerekir. İnsanların kıyafetleri, renkleri, yemek alışkanlıkları üzerinden yapılan olumsuz sosyal medya paylaşımlarının önüne geçilmeli. Trabzon’da bu noktada dikkat etmeliyiz. Unutmayalım ki Trabzon’un geleceğinde turizm önemli bir yer tutmaktadır. Bizim bu noktada yapacağımız esnafımızı dinlemek, halkımızı bilgilendirmek, hizmetin kalitesi artırmak için adımlar atmaktır” sözlerini kaydetti.

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANININ ÖNCÜ OLMASI LAZIM

Toplantının sonunda günebakış’ın “Her nedense hem il başkanları, hem de yetkili makamlar çağrı yapıyorlar. Mesela İYİ Parti olarak en azından yönetim kurulu olarak Arap turistlere gül vererek bu tür tepkilere karşı tepkinizi koyabilir misiniz? Bu söyleminizi eyleme geçiremez misiniz? Ya da geçirmeyi düşünür müsünüz?” sorusuna cevap veren İl Başkanı Kuvveli ve Milletvekili Örs sorumluluk almaya hazır olduklarını söyledi. Başkan Kuvvetli, “Biz bu konuda hassasiyetlerimizi ortaya koyduk. Esasında bu işlerin öncülüğünü yapacak olanlar Vali, Belediye Başkanları olmalı. Biz siyasi parti olmamız açısından turistleri kucaklamak adına gül dağıtabilir. Neden olmasın? Toplumumuz bu duyarlılığı hissedecek Vali ve Belediye Başkanları tarafından gündeme getirildiği bir şekilde bu noktaya odaklanmalı. Biz üzerimize düşeni yaparız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Çünkü bu bizim için çok önemli. Müşteri esnaf için veli nimet.” İfadelerini kullandı.

KUVVETLİ, GÜL DAĞITMAYA HAZIR OLDUĞUNU SÖYLEDİ

günebakış’ın “Neden Belediye Başkanı ve Validen bekliyorsunuz?” Kuvvetli, “Biz bunu yaparız. Ben Akşam Ankara’ya gideceğim. Perşembe günü döneceğim. Muhtemelen bunu yaparız. En azından diğer siyasi partilere de devleti yönetenlere de örnek olur.” derken Milletvekili Örs, “Şehirdeki tüm bileşenler ortak bir açıklama da yapabilir. Bu çok önemli. Buradaki tüm il başkanları, belediye başkanı, vali bir araya gelerek böyle bir organizasyon yapabilir. Bu noktada halkımıza ortak fikirde olduğumuzun mesajı verilebilir. Dün sıra mağazalarda esnafı ziyaret ettik. Hepsi sosyal medya da yapılan paylaşımlardan rahatsız olduğunu söyledi. O tweeti atan arkadaş sosyal medyada açıklama yapmış. Ben sanatçıyım, mizah yaptım diyor. Aslında o da kötü niyeti olmadığını ifade etti. Onun üzerinden bir algı yapılmaya çalışıldı. Trabzon’la ilgili bir takım algılar yapılıyor. Büyümesi, gelişmesinin önüne geçilmesi ile ilgili algılar var. Buna karşı hepimizin aynı ortak dille cevap vermesi gerekir” diyerek şehirdeki tüm dinamiklerle ortak hareket etmeye hazır olduklarını söyledi” dedi.

25 Tem 2022 - 13:08 - Gündem

Mahreç  Belkıs Yılmazgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?