ANAVATAN HİZMETLERİ BAŞLATTI , AK PARTİ ÜZERİNE KOYDU

Anavatan Partisi’nde görev yapmış, Trabzon siyasetinde kendilerine önemli yer edinen bazı isimler her yıl geleneksel hale getirdikleri iftar programın...

ANAVATAN HİZMETLERİ BAŞLATTI , AK PARTİ ÜZERİNE KOYDU
ANAVATAN HİZMETLERİ BAŞLATTI , AK PARTİ ÜZERİNE KOYDU
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Anavatan Partisi’nde görev yapmış, Trabzon siyasetinde kendilerine önemli yer edinen bazı isimler her yıl geleneksel hale getirdikleri iftar programını bu yıl da Çınaraltı Köfte Salonunda gerçekleştirdi.

Eski Bakanlardan Eyüp Aşık’ın katıldığı ve görev yapmış çok sayıda partilinin de yer aldığı yemekte eski günler konuşuldu.

Anavatan Partisi il başkanlarından Nurettin Eroğlu, arkadaşlarını 30 yıldır görmediğini ve böyle bir programda bir araya gelmekten büyük mutluluk yaşadığını söyledi. “Bir araya geldiğimiz zaman o günkü heyecanı yeniden yaşadık. Hiçbir menfaat beklemeden kurulan dostluklar vardı. Hepimiz Trabzon’a bir katkıda bulunmak için yola çıkmıştık ve elimizden geldiği kadar iyi şeyler yapmaya çalıştık. Çok güzel anılarımız var. Bu ekip hiçbir zaman dağılmadı ve yıllar sonra yine bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadık” diye konuştu.

İftar programını organize eden eski ANAP’lılardan Namık Seymen “Herkes birbirini görmüş oldu. Pandeminin de araya girmesiyle uzun zamandır bir araya gelemiyorduk. Siyasetten çok artık arkadaşlığa döndü bizim programlarımız. ANAP’ın artık siyaset hayatında olmamasından dolayı bizde elbette bir hüzün var. Hatta bir arkadaşımızla ‘Partiyi kapatmayacağız. İki tane bekçi tutacağız’ demiştik. Ancak o da olmadı maalesef parti kapandı. Ancak Allah ömür sağlık verdikçe bu buluşmalarımız devam edecek. Telefondaki arkadaş grubumuzla bunlara devam edeceğiz” dedi.

OSMAN İLYAS: “AYRIM YAPMADAN HİZMET YAPTIK”

Anavatan Partisi’nin yöneticilerinden ve Trabzon’un sevilen iş adamlarından Osman İlyas da geceye katılarak eski arkadaşlarıyla hasret giderdi. İlyas “Trabzon’da bu akşam iki tane tatlı gece var. Birisi Trabzonspor diğeri Anavatan. Biz bu iki geceyi birleştirerek yaşadık. O hesabı yaparak bu yemeği organize ettik. Bugün çok mutluyum. Hem spor camiasından birisi olarak hem de siyaset camiasından birisi olarak mutluyum. Anavatan Partisi’nde 1985 yılından kapanana kadar çok hizmetler verdiğime inanıyorum. İlçe yönetim kurulu, il yönetim kurulu, iki dönem belediye meclis adaylığı yani hepsinde bulunduk ve Trabzon’a çok güzel hizmetler yaptık. Hem insana yaptık hem şehre yaptık. Bunu hiç birbirinden ayırmadık. Bu hizmetleri yaparken hiç kimseye partisini sormadık. İnsan olarak herkese baktık, ihtiyacı olanlar ihtiyacını giderdi. Yolunda, köprüsünde, suyunda hizmet vermeye çalıştık. Allah’a çok şükür diyorum başımız dik alnımız açık hiçbir utancımız olmadan çok rahat geziyoruz. Kimse yakamıza yapışmıyor. Birlikte beraber çok iyi arkadaşlık bağlarımız vardır. Kavgasız olduğu zamanlar da oldu zaman zaman siyasetin cilvesi kavgalarımızın olduğu da olmuştur. Bugün hayatta olmayanların mekanı cennet olsun. Kalanlara da sağlık diliyorum” ifadelerini kullandı.

Geçmişe özlem duyduklarına da değinen Osman İlyas “O dönemler bizim için yaşadığımız sürece hepimizde bir anısı var. Dostluklar var, hizmetler var, bu şehrin her köyünde adamımız var arkadaşımız var. Bu çok güzel bir duygu” dedi.

AKKAN: “ANAP İNSANLARI KUCAKLAYAN BİR ZİHNİYETTİ”

Trabzon eski Milletvekili olan ve Trabzon siyasetinde kendisine önemli bir yer edinen isimlerden Avni Akkan da geceye katılan bir diğer isim oldu. Akkan eski partililerle bir araya gelmekten çok mutlu olduklarını ve adeta eski günlerine yeniden döndüklerini söyledi. Akkan şöyle konuştu: O dönemler çok farklıydı. Her şeyiyle farklıydı. Her birimiz anlattıklarımızla o anları yeniden yaşadık. O dönemleri düşündüğümüzde hüzünlenmemek mümkün değil. Bizim dönemimizde ilerleme insanları kucaklama vardı. Keşke şu anda da Anavatan Partisinin zihniyeti olsaydı. Çünkü Anavatan zihniyeti partili-partisiz herkesi kucaklayan bir zihniyetti. İnşallah o günleri yeniden görürüz” şeklinde konuştu.

AŞIK: “BU ÜLKEYE HİZMETİ BİZ BAŞLATTIK, GELENLER ÜZERİNE KOYDU”

Eski Bakan Eyüp Aşık ise gecede hem arkadaşlarıyla hasret giderdi hem de Trabzonspor’un şampiyonluğunu kutladı. Anavatan Partisi’nin ülkeye çok büyük hizmetleri olduğunu söyledi. Aşık AK Parti Hükümeti döneminde bazı siyasetçilerin sürekli olarak “Her şeyi biz yaptık. Bizden öncekiler hiçbir şey yapmadı” söylemlerine de sitem eden eski Bakan Aşık kendi dönemlerinde yapılan hizmetleri anlatarak vefasızlık yapılmamasını istedi. Aşık şöyle konuştu: “Her şeyi biz yaptık’ söylemleri benim canımı sıkıyor daha doğrusu canımızı acıtıyor. Trabzon’un 650 köyü var AK Parti iktidara geldiğinde bu köylerin tamamında yol vardı. Belki asfalt değildi hepsi ama yol vardı. Bütün mezralarında bütün yaylalarında elektrik vardı su vardı her kapıya yol gidiyordu. Her evde bir ya da iki emekli vardı. Bu halk o emeklilik maaşlarıyla ayakta durdu. Eğer burada toplumsal bir çöküntü yaşanmıyorsa her evdeki bir ya da emeklidendir. Demirel iktidarı Boğaz Köprüsünü yaptı, Özal Fatih Köprüsünü yaptı ‘Bizden evvelkiler bir şey yapmadı’ diyen 3.Köprüyü yaptı. 3.Havaalanını yaptı, adı üstünde 3.havaalanı. Birisi 1.yi yaptı birisi 2.yi yapmış. Bugün 4 bin km otoyol var 2 bin km’sini Anavatan Partisi yaptı. 30 tane şeker fabrikası, 35 tane çimento fabrikası, devasa demir-çelik fabrikaları (İzmir, Aliağa, İskenderun) Petkim gibi petro-kimya tesislerini bu iktidardan evvelki iktidar yaptı. Yani pek çoğunu Anavatan Partisi yaptı. Ben devrettiğim zaman Trabzon’un her ilçesinde çim saha vardı, futbol sahası vardı. Hemen her ilçesinde hastane vardı. Trabzon’da bugün OSB var, biz devrettiğimizde birisi çalışıyordu 3 tanesi de yapılıyordu. Trabzon’da 30 tane küçük sanayi sitesi biz devrettiğimiz zaman da vardı. 150 tane baraj yaptık. Artvin’de 5-6 tane baraj var, 2’sini biz bitirdik. Hepsinin temel atmasında da biz varız. Savunma sanayi, toplu konut ANAP’ın kurduğu... Toplu konut son 20 senede yaptığı kadar konutu ANAP döneminde yapmıştır. ANAP döneminde 1 milyon konut yapmıştır. O zaman böyle değildi kooperatiflere vergi vererek yaptırıyordu. Bugün sanıyorum 35 milyar dolar turizm geliri sağlanıyor, elbette son yıllarda oteller ilave oldu ancak altyapısı tamamen ANAP döneminde atıldı. 30 milyar dolar otomotiv ihracatımız var tamamı ANAP döneminde kuruldu. 10 tane yabancı otomotiv fabrikası var onların tamamı ANAP döneminde kuruldu. Bugün 30-40 milyar dolar ihracatımız varsa tamamı ANAP döneminde kurulup geliştirdi. Yani ‘Bizden evvelkiler bir şey yapmadı’ diyenler çok büyük haksızlık yapıyor.”

SİYASETİ BIRAKTIK ANCAK YAPTIKLARIMIZ DA BİLİNSİN

Artık siyasi hayatlarına devam etmediklerinin de altını çizen eski Bakan Aşık, “Ama bilinsin istiyoruz. Bugün 57 vilayette havaalanı var, ANAP devrettiğinde 40 tanesinde vardı. 30 vilayette liman vardı şu anda da bu sayı 40 oldu. Bugün aşağı-yukarı uygulanan ekonomik program tamamen rahmetli Özal’ın çizdiği programdır. Rahmetli Özal’ın çizdiği, köşe taşlarını koyduğu, savunma sanayinden ihracata, dış siyasete üretime kadar, o çerçeve içerisinde yürütülen programlar. Onunla da arkadaşlarımızla birlikte övünüyoruz. Övündükleri için de arkadaşlarımız bir araya gelmekten zevk alırlar. Başlarını öne eğecek hiçbir şey olmadığı için, mazide hiçbir sabıkaları olmadığı için bir araya gelirler. Birisi bir işaret verdiği an bir araya gelebiliyorlar. Buradaki bir araya gelme sadece eski hatıraları tazelemektir. Anavatan felsefesi daha uzun yıllar Türkiye’nin geleceğine yön verecek, ölçü alınacak, örnek alınacak bir siyaset felsefesidir. Hem düşünce tarzında (din vicdan hürriyeti hem dışa açılma tarzında hem de vatandaşa yatırım üretim) örnek alınacak bir felsefedir” dedi.

TRABZONSPOR BAYRAĞI ARTIK AVRUPA BAŞKENTLERİNE DİKİLECEK

Trabzonspor’un şampiyonlukla birlikte bayrağını artık Avrupa’nın başkentlerine dikme zamanının da geldiğini söyleyen eski Bakan Eyüp Aşık, “Trabzonspor’da yöneticilik her Trabzonlu için bir idealdir ve bir sınıf atlama yeridir. Trabzonspor yönetimine bir kişi girdiği zaman toplumdan bir basamak sınıf atlar. Bana üç kere yöneticilik yapmak nasip oldu. Her Trabzonlu gibi bizim de ruhumuzda bu var. Biz de çoluk-çocuk ailece hepimizde Trabzonspor aşkı vardır. Trabzon’un en önemli markasıdır Trabzonspor. Yıllarca şöyle arkamıza yaslanarak dizlerimiz titremeden şampiyonluk yaşıyoruz. Yaşatanlara müteşekkiriz Allah razı olsun. Bu sene o sene de inşallah bundan sonra her sene olur. İlk olarak bu senesini yaşıyoruz. Bundan sonra da inşallah her sana devam eder. Çoluk-çocuğumuz da bununla mutlu olur. Ben bu sene maçların tamamına geldim. Şampiyon olduktan sonra da kupa törenine katılacağız. Ondan sonra da şampiyonlar liginde nerelere kadar gidebilirsek bu bayrağı epey yerlere dikeriz. Roma’ya mı dikeriz Paris’e mi dikeriz bir yerlere dikeriz. Artık İstanbul Ankara’ya diktik. İnşallah seneye ya Roma’ya, ya Paris’e bir yere gideceğiz. Bu bayrak sadece burada kalmaz. Avrupa’da bir başkente dikilecek” ifadelerini kullandı.

Nurgül GÜNAYDIN

#

30 Nis 2022 - 13:13 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?