Ortahisar Belediyesi, 2023 Gelir Tarifesini oy birliği ile kabul etti

Ortahisar Belediyesinin Ekim ayı altıncı oturumu Başkan Ahmet Metin Genç başkanlığında yapıldı. Mecliste 1 Ocak 2023'ten itibaren uygulanacak gelir ta...

Belkıs Yılmaz
Belkıs Yılmaz Tüm Haberleri

Ortahisar Belediyesinin Ekim ayı altıncı oturumu Başkan Ahmet Metin Genç başkanlığında yapıldı. Mecliste 1 Ocak 2023'ten itibaren uygulanacak gelir tarifesi yapılan düzenlemelerle birlikte oy birliğiyle kabul edildi. Birçok kalemde zam yapılırken, Ortahisar Belediyesinin tiyatro etkinliklerinde öğrenci ücreti sıfırlandı. Nikah salonu ücreti kimi salonda azalırken, kimi salonda da arttı.

Songül MAZLUM

Ortahisar Belediyesinin Ekim ayı altıncı oturumu Başkan Ahmet Metin Genç başkanlığında yapıldı. Mecliste 1 Ocak 2023'ten itibaren uygulanacak gelir tarifesi yapılan düzenlemelerle birlikte oy birliğiyle kabul edildi. AK Partili Nusret Onur, 2023 gelir tarifesine 2022 yılı enflasyon oranına göre neden zam yapıldığını sordu. Bunun üzerine Komisyon Başkanı Hasan Yılmaz, "Gerçekleşen enflasyonu uyguluyoruz. 2024 gelir tarifesine de 2023’ün enflasyon oranını uygulayacağız.” dedi. CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, "İdare kendi maliyetlerinin girdiklerinde zarara matuf olmasın diye bir şeyler yapıyoruz. Birtakım şeyler disipline edilmeli." ifadelerini kullandı. CHP’li Meclis Üyesi Birgül Boğuşlu da, "Bu zararımız kurtarmak için yapılan bir şey." değerlendirmelerinde bulundu. Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ise, "Önümüzdeki yıl için öngörülen zam, zam değil de idarenin açık verdiği rakamın 2023 yılında tahsis edilmesi anlamına geliyor." şeklinde konuştu.

SEYYARLARA ZAM YAPILDI

Seyyar esnafa verilecek kimlik kartı ve tek tip arabalardan alınacak ücretler de gelir tarifesi görüşülerek karara bağlandı. Seyyar satıcılardan alınacak kimlik ücreti 22 liradan 40 liraya yükseltildi. Büfe ve arabalardan alınan en düşük ücret 850 TL olurken, en yüksek ücret de 4 bin 500 TL oldu. İYİ Partili Meclis Üyesi Burhan Bekar, "Seyyarlar için 2022'de yeniden ihale edilebilir denilmişti bu oldu mu? Bunlar her isteyene veriliyor mu?" sorularını yöneltti. Talebe göre yer tahsisi yapılmadığı, her isteyene seyyar satıcılık verilmediği kaydedildi.

HÜSEYİN KAZAZ KÜLTÜR MERKEZİNDE FİYATLAR

Belediye nikah akti ve kültür merkezi kiralama ücretlerinde de artışa gitti. Hüseyin Kazaz Kültür Merkezinde tiyatro faaliyeti için prova yapanlardan saatlik ücreti 7 liradan 10 liraya yükseldi. Toplantı, konferans ve panel türü faaliyetlerin seans ücreti 130 liradan 150 liraya yükseldi. Müzik eğlence, konser türü faaliyetlerin seansı 250 TL’den 300 TL’ye çıkarıldı. Tiyatro oyun gösterilerden bir seans 100 TL’den 120 TL’ye çıktı. Ticari amaçlı toplantıların saati bin liradan 500 liraya düşürüldü. Nikah akitleri için bir saat 350 TL olarak sabit kaldı.

ATAPARK BELEDİYE HİZMET BİNASI ÇOK AMAÇLI SALONU FİYATLARI

220 koltuklu Atapark Belediye Hizmet binası çok amaçlı salonu sinema, tiyatro ve konserlerinde seans ücreti 760 TL’den 500 TL’ye düşürüldü. Prova seansı 100 TL’den 10 TL’ye düştü. Bir seanslık nikah merasimi ücreti 460 TL’den 500 TL’ye yükseldi. Toplantı konferanstürü faaliyetlerin saat ücreti 385 TL’den 300’e düşürüldü. Ticari amaçlı toplantıların saat ücreti 675 TL’den 500 TL’ye geriledi.

ANA HİZMET BİNASI ÇOK AMAÇLI SALON

238 koltuklu ana hizmet binası çok amaçlı salonda sinema tiyatro ve konserlerde seans ücreti 760 TL’den bin TL’ye yükseltildi. Provaların seans ücret değişmeyerek 100 TL’de kaldı. Nikah merasimlerinde bir seans ücreti 510 TL’den 750 TL’ye yükseldi. Toplantı ve konferans gibi faaliyetlerin saatlik ücreti 375 TL’den 400’e yükseldi. Ticari amaçlı toplantıların saatlik ücreti ise 670 TL’den bin TL’ye çıktı.

TİYATRO FAALİYETLERİ İÇİN ÖRNEK BİR KARAR ALINDI

Belediyenin tiyatro faaliyetlerinin izlenmesi için de artışa gidildi. Öğrenciler için 50 kuruş olan tiyatro ücretinin 1 TL’ye yükseltilmesi teklif edildi. Siviller için tiyatro ücreti 1 TL’den 2 TL’ye yükseltilmesi önerildi. İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu , “Tiyatroda öğrenci ile ilgili yüzde 100 artış var. Öğrenci için 1 lira bile önemli bir para olabiliyor. Zam yapılmamasını öneriyorum.” dedi. Başkan Genç te Ortahisar Belediyesinin kültür ve sanata olan katkısı için öğrencilerden ücret alınmamasını önerdi. Öğrencilerden hem tiyatro etkinliği için hem de Tarih Müzesi ziyareti için ücret alınmaması oybirliği ile karara bağlandı. Evlenme dosyasında da ücret 45'ten 90 liraya yükseltildi. Diğer belediyelerin 350 liradan düşük bir meblağ ile bu hizmeti vermediğine dikkat çekildi.

KURBANLIK HAYVANLAR İÇİN ALINACAK ÜCRETLER

Kurbanlık hayvanların muhafazası için belediye tarafından oluşturulan kurbanlık sahasında satıcılar tarafından işgal edilen yer için bir defaya mahsus olmak üzere alınacak metrekare alan ücreti 23 liradan 40 liraya yükseltildi. Küçük baş hayvanların tartım ücreti 5 TL, büyükbaş hayvanların tartım ücreti ise 7 TL oldu.

Gelir tarifesinin görüşülmesinin ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, "Gelir tarifesinde olmadığı için çatılarda güneş enerji santrali için teknik personel talep ediyorlar. Teiaş üzerinden gelince ücret almadan hizmet veriyoruz. Diğer Belediyeler bu bedeli alıyor. Bizde almalıyız. Ortalama 4-5 bin lira ücreti var. Yatırımcı tarafından belediyeye müracaat edilir hizmet verilir." dedi. Gelir tarifesine eklenmesine karar verildi.

“ÖNCELİKLİ İHTİYAÇLARDA KULLANILSIN”

Gelir tarifesinin bütünüyle ilgili söz alan İYİ Parti Grup Başkan Vekili Berrin Erkuloğlu, 2023 Yılı Gelir Tarifesindeki artışların TÜİK verilerine uygun olduğunu belirterek, “Bazı artışların TÜİK verilerinin üstüne çıkmış olmasına rağmen artışlar geneli itibarıyla enflasyona uygundur. Arzu ettiğimiz buradan elde edilen gelirlerin halkımızın öncelikli ihtiyaçlarında kullanılmasıdır. Hazırlanmasında emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 2023 Gelir Tarifenin belediyemize, halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı. Konuyla ilgili konuşan Başkan Genç, hizmetlerle ilgili artış tutarlarının vatandaşların mağdur edilmeyecek şekilde; kanunlarda belirtilen alt-üst sınırlar ile 2022 yılı enflasyon oranı dikkate alınarak belirlendiğini ve bazı kalemlerdeki artışların enflasyon oranından düşük olduğunu, bazılarında ise yüksek tutulduğunu belirterek gelir tarifesinin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

10 Eki 2022 - 12:39 - Gündem

Mahreç  Belkıs Yılmazgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?