Trabzon’da yaşananlarla ilgili haber ve yorumlarımız kamuoyunda geniş yankı uyandırıyor. Halkı doğru bilgilendirdiğimiz ve bağımsız/özgür yayıncılığımız nedeniyle yüzlerce yeni okur kazanmamızın haklı memnuniyetini yaşıyoruz. Hepsinden önemlisi ilkeli yayıncılığımızın takdir edildiğinin farkındayız.

Biz bu güne kadar Trabzon’da yönetimsel anlamda ciddi sorunlar yaşandığını gündeme getirdik. Hep sorunları dillendirdik. Artık bu düşüncemizin de bir basamak ötesine geçtik. Trabzon’un yönetilemediğini… Yönetim zafiyeti yaşandığını… Halkın algılarla aldatılmaya çalışıldığını düşünüyoruz… ‘En büyük projem kadrom’ diyerek yönetme erkini ön plana çıkaran Başkan Murat Zorluoğlu ne yazık ki kenti yönetmekten çok uzak bir kadro oluşturdu. Bizler, Ankara ve İstanbul gibi metropol kentlerdeki Trabzon kökenli başarılı elemanların Trabzon’a getirileceğini zannediyorduk. Zorluoğlu, Van’dan, Elazığ’dan, Çorum’dan, Kocaeli’nden adamlar getirip ekip kurdu. Ekip kurarken önceliği liyakat ve ehliyete değil, gizliliğe ve sır tutmaya verdi. En büyük meselesi adeta, Belediyeden hiçbir sırrın, ihalelerin ve gelişmelerin dışarı çıkmamasıydı. Ekibin önceliği hizmet olmayınca başarısızlık erken geldi.

                       ***

Daha önceleri de yazdık. Büyükşehir Belediyesi bu güne kadar pazarlık usulüyle 40 civarında alım yaptı. Bir derginin mizanpajına 45 bin lira, 4 derginin sadece mizanpajına 180 bin lira ödedi. 60 saniyelik iki tanıtım videosuna (Biri terminal, biri Kızlar Manastırı) 600 bin lira civarında para ödedi. Ortada henüz ne terminal var ne de manastır!.. İki basit heykele 400 bin lira ödedi. Makamını 5-6 milyon liraya yeniledi, makamına 898 bin liralık İstanbul’dan mobilya getirtti. Bu çerçevede 2.5 yılda pazarlık yöntemiyle 40 civarında ihale ve 76 milyon lira ödeme… Şimdi önümüzde bir ihale daha var.  Kimsenin ne olduğunu anlamadığı 395 bin liralık bir ihale… “Arttırılmış Gerçeklik ve Yapay Zeka Teknolojileri Bilinçlendirme işi…” Hangi altyapı var ve nasıl biz hizmet alımı, kimse bilmiyor. Daha göreve geldiği ilk aylarda Ankara’da eski bir valinin vakfına da yine böyle doğrudan 350 bin liralık bir ihale vermişti. Güya personeli bilinçlendirme işi!.. Ne gelen oldu ne giden!.. Sadece bizim para gitti. Gelelim işi alan firmaya… Zorluoğlu’nun 1. derece yakınlarından birinin aynı sektörde faaliyet gösterdiğini belirterek devam edelim. Murat Zorluoğlu, işi Sercan Kaval diye birine doğrudan vermiş. İşi verdiği Kaval’ı biraz yakından tanıyalım. Tabiki sosyal medyasından… Bakın bizim başkanın doğrudan 395 bin lira verdiği Kaval, hayata ve siyasete nasıl bakıyor:

“Bana iyi misin diyorlar. Yav AK Parti iktidardayken nasıl iyi olabilirim”

(Artık iyi olabilir. Hele şu 395 bin liralık ihaleyi bize bir anlatsa!..)

“Eylülden nefret ediyorum. Ağzına sıçmaya yemin etmiş gibi darmadağın yine etraf”

(Ağzı da pek bozukmuş bizim Kaval’ın!..)

     

“Bu şarkı kötü diyorum. ‘Ama 7.5 milyon dinlenmiş’ diyor. Lan ülkenin yarısı AKP’ye oy veriyor diye AKP iyi bir parti mi oluyor?”

“Badem bıyıklı kalpazanlar!..”

Kaval, bu paylaşımında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Cumhurbaşkanına ilişkin bakın neler paylaşıyor?

“Çay dağıtımı ile ilgili eleştirilere yanıt olarak: Çay Hz. Adem efendimizin tövbesinin kabul edilmesinden sonra Allah’ın onun sıkıntılarını gidereceğini müjdeleyen bitki olarak yaratılmıştır.

Emine annemiz bir gün rüyasında, bu çayları halka dağıtırsa onların sıkıntılarının giderileceğini görmüştür. Kendisine verilen bu müjdeden sonra meleklerin ona gösterdiği çay tarlasından çayları toplamış ve özel olarak paketletmiştir. Bugün atılan çaylar bizzat o çaylardır.”

                         ***

Biz bu ihalenin hiçbir altyapısı olmadan verildiğini ve Trabzon’da tüyü bitmemiş yetimlerin haklarının hakkaniyetsiz bir biçimde dağıtıldığını düşünüyoruz. Sanal ödüllerden sonra bu tür ihaleler ile yüz yüzeyiz. İşte bu nedenle şehrin, sorunlarının ötesinde idare edilemediğini… Ortada bir idare zafiyeti yaşandığını yazıp çiziyoruz. Murat Zorluoğlu ile daha 2.5 yıl beraberiz. İlk 2.5 yılda pazarlık usulüyle yapılan ihale miktarı 76 milyon lira… Yani dilediğine doğrudan verdiği iş… Bu rakamlara şirketlerden harcanan paralar dahil değil… Bir de 2.5yıl sonrasını düşünün… Önceliği hizmet etme değil, ihaleleri ve içeride yaşananları gizlemek olan bir kadronun elindeki kalan 2.5 yıl…

Ve biz, paralarımızın tam anlamıyla nerelere gittiğini ancak 3 yıl sonra inşallah Zorluoğlu gittikten sonra öğrenebileceğiz. Bu şehir bunu hak edecek ne yaptı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.