DURAK YAPAN FİRMADAN 110 BİN TL FİYAT ALDI

TRABZON Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Üyesi Berrin Erkuloğlu, Büyükşehir tarafından 2 milyon 730 bin TL’ye yaptırılan 8 adet sporcu temalı otobüs durakları için ödenen rakamın afaki bir rakam olduğunu, tam donanımlı bir akıllı durağın maliyetinin 100 bin lira olduğunu söyledi. Erkuloğlu, durak yapan bir firmadan fiyat aldığını söyleyerek, “En yüksek durak maliyetini  sorduğumda 100-110 bin TL arasında değiştiği bilgisini aldım.” dedi.

HALKIN PARASINI SORMAYALIM MI?

ERKULOĞLU, her bir durağın 110 bin liradan  8 durağın 880 bin lira edeceğini belirterek 2.730.000-880.000= 1.850. 000 nerede diye sormayalım mı? Soruyorum. Bu akılı durak ise Trabzon’unun aklıyla alay etmiş olmuyor musunuz?Vatandaş rengini sorgularken biz seçilmişler onlar adına ; en yüksek maliyetli akıllı durak siz yetkililerin ihale fiyatının 2 katı az maliyete üretilirken  neden böyle tozpembe görmek göstermek ve istediğinizi soruyor, sizlerin ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Üyesi Berrin Erkuloğlu, Büyükşehir tarafından 2 milyon 730 bin TL’ye yaptırılan 8 adet sporcu temalı otobüs durakları için ödenen rakamın afaki bir rakam olduğunu, tam donanımlı bir akıllı durağın maliyetinin 100 bin lira olduğunu söyledi. Erkuloğlu, durak yapan bir firmadan fiyat aldığını söyleyerek, “En yüksek durak maliyetini  sorduğumda 100-110 bin TL arasında değiştiği bilgisini aldım.  110 bin lira olsa bir durak 8 durak 880 bin eder.2.730.000-880.000= 1.850. 000 nerede diye sormayalım mı? Soruyorum. Bu akılı durak ise Trabzon’unun aklıyla alay etmiş olmuyor musunuz?” dedi.

İHTİYAÇ ANALİZİ YAPILDI MI?

Yüksek maliyetlerle yapılan sporcu duraklarının akıllı özellikleri olup olmadığını soran Erkuloğlu, “İsmi spor temalı durak, halkın beklediği akıllı durak, acaba sadece isim mi değiştirilmiş yoksa akıllı kısmı da var mı diye bakıyoruz. Göremediğimiz için de soruyoruz. Spor Temalı otobüs duraklarının akılı başında mı? Bu kadar kamu parasını harcamak için ihtiyaç analizi yapıldı mı?  Vatandaşa ihtiyacı soruldu mu? Bu durakları en çok kullanan kitleye öğrencilere fikirleri soruldu mu?  Rengi, şeklinden ziyade biz kamu kaynaklarının nasıl tüketildiği Çarçur edilmesiyle ilgileniyoruz. Ben takipçi biri olarak bir ihtiyaç analizi anketiyle karşılaşmadım. Bununla ilgili bir anket sorusu ile karşılaşan var mı?” ifadelerini kullandı.

SPOR TEMALI DURAKLARIN AKLI BAŞINDA MI?

Günümüzde modern duraklarda olması gerekenleri sıralayan Erkuloğlu, “Spor Temalı otobüs duraklarının "akılı" başında mı? Mesela;  dijital duyuru panosu var mı? Rüzgardan, yağmurdan koruyor mu? Kamera sitemi kurulu mu? Kar, soğuk zamanlarında otomatik kapı ile ortam kapalı hale geliyor mu? Yine kışın karda rüzgarda deli bir rüzgar eserken kapalı alanda ısıtıcı çalışıyor mu? Durakta beklerken dışarıda yağan yağmur üstüne sıçrıyor mu? Elinde poşetler, ıslanmış, üşümüş yaşlı, öğrenci durağa gelince oturacak bir yer buluyor mu? Yoksa 3 top için halk birbirini mi kırıyor? Orta yaş üstü beklerken yanındakini dürtüp "otobüs ne zaman gelecek" diye mi soruyor yoksa ekrana bakıp görüyor mu?  Önceden duraklarda matbu broşür vardı ve halk bunlardan bakıp öğrenirdi. Şimdi QR kodu yapıştırılmış bir etiket var sadece. Orta yaş ve üstü ve bazen diğer kişiler de bu QR kodunu kullanamıyor. Herkes uygulama indirmek zorunda mı? Herkeste uygulama indirecek telefon var mı İnternet var mı ki? QR kodu herkesin akıllı telefonu olması gerektiğini, uygulama indirmesi gerektiğini, eğitim seviyesinin iyi olması gerektiğini vurguluyor olabilir ama halkın gerçekleri de ortada. QR la sistemi akıllı göstermek durakların akıllı olduğunu göstermemekte! Durak içi acil duyuru sistemi var mı? Durak içinde kart dolumu için otomat var mı yoksa karta para yüklemek için fizana mı gidilmesi gerekiyor? 4 direk 3 oturak 1 çatıdan oluşan, 8 adetinin sağından solundan esen rüzgarın insanı delip geçtiği gibi 2 milyon 730 bin küsür TL de cepleri delmiş görülüyor. Para rüzgara mı gidiyor?” dedi.

BU AKILI DURAK İSE TRABZON’UNUN AKLIYLA ALAY ETMİŞ OLMUYOR MUSUNUZ?

Tam donanımlı akıllı bir durakla, Büyükşehir Belediyesinin yalnızca görsel özelliği bulunan sporcu duraklarının fiyatlarını karşılaştıran Erkuloğlu, “Yaklaşık bir ay önce Haypark akıllı durak iletişim numaralarından bir numaraya ulaşıp 18 metrekare akıllı  bir durağın en yüksek maliyetini  sorduğumda 100-11 0bin TL arasında değiştiği bilgisini aldım   Akıllı durak deyince, klima, kurumsal tv, kamera sistemi, ücretsiz internet hizmeti, mini bir kütüphane, damperli kırılmaz cam,  dış mekan çerçeveli reklam panosu, 3 adet led panel, ses yalıtımlı alüminyum tavan, kompozit kaplama,  taş yünü yalıtım, aynı anda 6 adet telefon şarjı, deck zemin kaplama, alçıpan panel ve alçı kaplama, fotoselli kapı avuç içi sensör, belediye logolu tabele içinde olmalı. 110 bin lira olsa bir durak 8 durak 880 bin eder.2.730.000-880.000= 1.850. 000 nerede diye sormayalım mı? Soruyorum. Bu akılı durak ise Trabzon’unun aklıyla alay etmiş olmuyor musunuz? Vatandaş rengini sorgularken biz seçilmişler onlar adına ; en yüksek maliyetli akıllı durak siz yetkililerin ihale fiyatının 2 katı az maliyete üretilirken  iken neden böyle tozpembe görmek göstermek İsteğinizi soruyor,sizlerin ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” dedi.

Fatoş YETİMHELLAÇ