Kibir, hak etmediği halde belli bir güç ve yetkiye ulaşanların, bulundukları makamı kendilerinden menkul sayıp… Ehil insanların önerileri ve toplum görüşlerini dikkate almamaları halidir.  “ Her şeyin en doğrusunu ben bilirim.” hali tipik bir gizli kibir halidir.

Bir de kendi gücüyle belli bir noktaya ulaşanların açıktan ve meydan okuyan bir tarzda… Kendileri dışında herkesi küçümseyen ve önemsiz gören hali vardır… Bu hal ‘Ben ne dersem doğrudur’ halidir ve açık bir kibir halidir.

***

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada ilginç bir tartışmanın mesajlarını attılar. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’da yürüttüğü bazı çalışmalarını eleştiren Seda Özen Bilgili isimli restoratör bir kadına karşı ilginç bir çıkış sergiliyor. Yüksek Mimar Bilgili, yurt çapında tarihi yapılar araştırmacısıdır ve Trabzon’un son dönemine de bu gözle bakmaktadır. Bilgili, Büyükşehirin bu çerçevedeki çalışmalarını sosyal medyada şu ifadelerle yorumluyor: Şimdi şu diyaloğu izleyelim…

Seda Özen Bilgili: “Bu sene 4. yy’dan kalma şehir surlarını yıkan, Antik Liman kalıntılarının üzerine beton döken (Pazarkapı mevkiini kast ediyor) Arnavut kaldırımlarını sökerek asfalt yapan Trabzon Belediyesine ‘Yılın Belediyesi’ ödülünü vermek lazım. Bravo…”

Murat Zorluoğlu: Seda Hanım… Siz öyle oturduğunuz yerden yalan yanlış bilgilerle ve büyük bir kibirle ve çok kötü bir üslupla bize ayar veremezsiniz. (Aslında kibir verilen bu agresif cevabın altında yatıyor. Karşısındakinin yaklaşımını ‘kibir’  olarak yorumlarken ayar vermek gibi bir üslupla ve kibirli bir tavırla cevaplıyor.)

Mehmet Yanıcı: Önce kişi olarak Seda Hanım’a saygılı olun. Daha sonra bu topraklarda nadir yetişen böyle bir birikime sahip bir uzaman saygı gösterin. Seda Hanım kendi alanında bir eleştiri getiriyorsa ‘Bir bildiği vardır.’ diyerek kendi bilginizi gözden geçirin.

Murat Zorluoğlu: Mehmet Bey, bize müstehzi bir yaklaşımla yılın belediyecilik ödülünü layık gören bir hanımefendiye bence hakkettiği cevabı verdik. Bizde ona yalancılık ödülünü layık gördük. Hepsi o kadar. Vesselam… (Kibir tavrını görüyor musunuz?)

Erdem Samancı: (Vatandaş) Başkanım acilen bu tweetleri atan kişilerle ilişiğinizi kesmeniz gerekiyor. (Vatandaş böyle bir üslubu Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanına yakıştıramıyor.)

Murat Zorluoğlu: Doğrudan kendim yazıyorum. Tekraren üslubunuzu kınıyorum. (Kibir öylesine bir zirve yapmış ki, uyarılar öfkeyi getiriyor.)

Seda Özen Bilgili: Kalıntılar kepçeler altında giderken burada milyonlarca insana sesimizi duyurduk. Ayrıca Kültür Bakanlığına bildirdik. Biz, ne olmak üzereyken son anda durduğunu biliyoruz. Siz de ne olduğunu biliyorsunuz. Bence daha fazla konuşmaya gerek yok.”

***

Yurt çapında işinin uzmanı mimar-restoratör bir hanımefendi bazı duyumlarıyla Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanını eleştiriyor. Başkan Zorluoğlu’nu hiç tanımıyor. Bir kastı da yok. Velev ki ortaya attığı iddialar gerçek olmasın. Zira öfkesi belli ki tarih hassasiyetinden… Yoksa Trabzon’daki tarihi eserlerle neden ilgilensin? Bir belediye başkanının buna… üstelik bir bayana cevabı; “Bize oturduğunuz yerden ayar veremezsiniz” demek midir? “Siz de yalancılık ödülü almalısınız” demek midir? Eleştiriye zerre kadar tahammülü olmayan kibri görüyor musunuz?

Tartışmaya katılan ‘Mehmet Yazıcı’ isimli vatandaş, Zorluoğlu’nu sükunete davet ediyor. Karşısındakinin ünlü bir restoratör ve kadın olduğunu hatırlatıyor. Ama ne mümkün!.. Başkan Zorluoğlu aynı üslupla devam ediyor. “Hakkettiği cevabı verdik” diyor. Sonunu da bağlıyor. “Vesselam”

Bu arada ‘Erdem Samancı’ isimli bir başka vatandaş bu tweetleri bir belediye başkanının atamayacağını düşünüyor. Başkan’dan tweet atanlarla ilişkisini kesmesini istiyor. Aldığı cevap her şeyin cevabı… ‘Doğrudan kendim yazıyorum’ diyor.

***

Zorluoğlu’nun bu üslubu bize göre gizli bir kibrin yansımasıdır. Siyasetçilerin, seçilmişlerin ve devleti yönetenlerin hakaret olmayan eleştirilere tahammül etmeleri gerekiyor. Kötü söz karşılığında bile muhataplarını güzel sözle eritmelidirler. Öyle demiyor muydu? Şeyh Edebali Osman Bey’e… ‘Kötü söz bizim, tahammül sizin’ diye…

kralbet giriş - kralbet giriş sahabet - sahabet - sahabet - - betmoon -

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.