Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Belediye Meclis kürsüsünden söylediklerini yazı işlerinin haberlerinde okuyunca ‘Bu kadar mı?..’ demek zorunda kaldık. Başkan Zorluoğlu’nun  başarısızlığı başarı diye sunarken Trabzon halkını “Anlamaz-saf’ yerine koyduğunu hissettik. Trabzon, ‘Ortalama Yaşan Endeksi’ sıralamasında ve “Yaşanabilir İller” arasında ortalamanın altındayken bile başkanımız bunu ters yüz gösterebiliyor. Meclis kürsüsünden “Aldığımız ödülden gurur duyuyoruz. Ancak küçük bir grup bundan rahatsız oluyor. Hepimizin bundan gurur duyması gerekiyor” diyebilen bir Vali/Başkanımız var. Fildişi kulesinden acaba tabloyu böyle mi görüyor!..

İnsani Gelişme Vakfı (İNGE), Büyükşehirler arasında “Ortalama Yaşam Endeksi” araştırması yapmış. En yüksek skor 65… En düşük skor 24.7… Ortalama skor ise 45.3… 16 Büyükşehir ortalamanın üzerinde yer alırken aralarında Trabzon’un da bulunduğu 14 Büyükşehir ortalamanın altında kaldı. Kimlerle beraber?.. Urfa, Mardin, Van, Diyarbakır, Erzurum, Ordu, Maraş, Malatya gibi illerle beraber… İlgili vakıf, “Ortalama Yaşam Endeksi’ için 5 kriter belirlemiş. 1- Sürdürülebilir Ekonomi Endeksi, 2- Sosyal Yaşam Endeksi, 3- Çevre Endeksi, 4- Ulaşım endeksi ve 5-Cinsiyet eşitliği endeksi… Trabzon bunların hiçbirinde ortalamanın üzerine çıkamamış. Sadece Sağlıklı Yaşam Endeksi’nde Eskişehir’den sonra ikinci olmuş. İşte bizimkinin gurur duyduğu tablo bu!.. Hepimizden gurur duymamızı istediği tablo bu!.. “Bu bir ödül değil, Trabzon’a yakışmıyor” diyenlere ise “Rahatsız olan küçük grup” diyor. Yani büyük çoğunluğu kandırmış!... Yutmayanlara  ise “Rahatsız küçük grup” demeye getiriyor.

Vali/Başkanımız bu kadarla yetinmiyor. İlgili vakfın Re’sen kurduğu sistemle ölçme-değerlendirme yaptığını ifade ediyor ve “Önümüzdeki yıllarda inşallah bu şehre daha büyük ödüller gelecek. Bu ödül meselesinde burun kıvıran arkadaşların hazırlık yapmasında fayda var” diye de kendince gönderme yapıyor.
Biz bu göndermeden başkanımızın yönetme biçimine da bakarak şunu çıkardık, “Bu işten bizim haberimiz yoktu. Ama önümüzdeki dönemde yapılacak araştırmalar ve değerlendirmeler  re’sen değil, bizim bilgimiz dahilinde yapılacak. İşte siz o zaman ödülleri görün!… Bu tabloya burun kıvıranlar o ödüllere hazırlık yapsın!..”

Alacağı ödülleri önceden bilmek!..

Bir yönetici alacağı ödülleri önceden nasıl bilebilir? Sadece bir yöntemle… Ödülü kendisi verirse veya verdirme iradesi varsa! Başkanımızın… Trabzon yerelinde ve özellikle gazeteleri nasıl ve hangi yöntemle kontrol ettiğini ve yöntemini hepimiz biliyoruz. Öyleyse perşembenin gelişi çarşambadan haber verilmiştir. Ödül işleri de halledilecek demektir!..

Biz hazırlıklıyız Sayın Başkan… İnanın hakkınızı layıkıyla teslim ederiz. Yeter ki bizim aldanabileceğimizi sanmayın. Kadim şehir Trabzon’un hakkını hakkıyla savunacağız.  Bu kente kentin ruhunu incitmeden çivi çakan herkese müteşekkir kalacağız. Zira bir gün siz de çekip gideceksiniz ama biz çocuklarımız ve torunlarımızla bu şehirde yaşayacağız.

Hassasiyetimiz bundandır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.