Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan, tarım topraklarının denize dökülmesini eleştirdi. Pehlevan, “Böyle giderse, gün gelecek Karadeniz ölü bir deniz haline gelecek” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan, tarım topraklarının denize dökülmesini eleştirdi. Trabzon Sahili üzerinden örnek veren Başkan Pehlevan, “Kendi hırsımız yüzünden çocuklarımızın geleceği ile oynamaya hakkımız yok!..114 km olan Trabzon sahilinin 88 km’lik kısmı ağırlıklı olarak tarım toprağı ile dolduruldu ve doldurulmaya devam ediyor… Dünyadaki mevcut tarım alanlarının 11 milyar insanı besleyebilir. Eğer tarım alanlarımızı korumazsak gelecekte gıdaya erişim anlamında çok büyük problemler yaşanacaktır. Şu an bile Dünyada 39 ülkede gıdaya erişimde sorun yaşanıyor,10.9 milyon çocuk yetersiz beslenme ve kirli su nedeniyle 5 yaşını doldurmadan hayatını kaybediyor… Ülkemizde 1988 yılında toplam ekilebilir tarım arazisi 27.763 milyon hektarken 30 yıl sonra 4 milyon hektar azaldı. 4 milyon hektar tarım toprağını heyelan, dolgu ve tahribatlarla yok ettik… Oysa en uygun şartlarda 1 cm’ lik toprak oluşumu için 400 yıl geçmesi gerekir. Toprağın işlenebilir, verimli bir yapıya kavuşması için 12.000 yıla ihtiyaç var…” diye konuştu.

Saadet Partisi İl Divan Kurulu Toplantısı gerçekleşti Saadet Partisi İl Divan Kurulu Toplantısı gerçekleşti

DOĞAL YAŞAMIN ÖNÜNE SET ÇEKİYORUZ

Denize toprak dökülmesinin yol açtığı sorunlara da işaret eden Başkan Pehlevan, “Denize dökülen toprak ile birlikte balıkların yumurtlama alanlarını yok ediliyoruz. Doğal yaşamın önüne set çekiyoruz. Asla aklımızdan çıkarmayalım; böyle giderse, gün gelecek Karadeniz ölü bir deniz haline gelecek… Yürürlükte olan 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanın Kanununa muhalefet ediliyor… Çözümü çok basit. Toprağı denize değil de de atıl durumdaki arazilere ıslah projesi yapıp tarıma kazandırsak açık ve net söylüyorum, bütün Karadeniz’in sebze ihtiyacını karşılar… Son olarak hayatın devamlılığı için, gelecek nesillerin yaşam kaynağı olan gıda fabrikası topraklarımızı sonsuza tek imha ediyoruz… Aslında çok söze gerek yok. Her şey 816 bin 684 kişinin yaşam alanına, gözümüzün  önünde müdahale ediliyor; sorumlular!... Artık denize bakmayalım; görelim ve sahip çıkalım… Bizler çok üzülüyoruz, ya siz!.. Karar, karar vericilerin...” açıklamalarında bulundu.