Trabzon Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Kozoğlu, gübre,mazot ve ilaç gibi tarımsal girdilerde yaşanan olağandışı fiyat artışına tepki gösterdi. Arsin Ziraat Odası Başkanlığı toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyen Başkan Kozoğlu, hükümete çeşitli taleplerde bulundu. 

WhatsApp Image 2022-01-13 at 11.24.17
Trabzon Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Kozoğlu, gübre,mazot ve ilaç gibi tarımsal girdilerde yaşanan olağandışı fiyat artışına tepki gösterdi. Arsin Ziraat Odası Başkanlığı toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyen Başkan Kozoğlu, hükümete çeşitli taleplerde bulundu. Üreticilerin yeterli gübre kullanamadığını ifade eden Kozoğlu, “Girdi desteği çok yetersiz kaldı. Yeni destekler acilen devreye sokulmazsa üretimi değil ithalatı desteklemiş olacağız. Günbre fiyatlarındaki aşırı yükseliş dikkate alındığında 8 TL’lik destek yetersiz kalmıştır. Gübre fiyatının yarısı devlet tarafından karşılanmalıdır.
Gübre kullanımının sürdürülebilmesi için fiyatlar makul seviyede tutulmalıdır. Yetersiz gübre kullanımının bedeli ağır olur.” dedi. Dövizde yaşanan düşüşün gübre fiyatlarına yansımadığını da ifade eden Kozoğlu, “Dövizin düşmesine rağmen gübre fiyatlarında düşüş olmamıştır. Gübre piyasasının istikrarsızlığından faydalananların denetlenmeli. Fındık’ta Dekara 50 kilogram gübre veriliyor. Şu anki fiyatı 360 lira ilken verilen destek 8 liradır. 170 lira olan alan bazı destek de artırılmalıdır. Kışlık gübre kullanımı yok denecek kadar az olmuştur.” İfadelerini kullandı. 
Tarım Kredi Kooperatiflerinin gübre fiyatlarında indirim yapmasını da talep eden Kozoğlu, tüccar gibi davranılmaması gerektiğini de kaydetti.

HABER:Songül MAZLUM