Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan, fındık üreticilerinin çaresiz bırakıldığını ileri sürdü. Pehlevan, “Artık üreticilere ayar vermeyin.” çağrısında bulundu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu'nun teklifine Vakfıkebir ESOB'den ret cevabı! Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu'nun teklifine Vakfıkebir ESOB'den ret cevabı!

Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan, fındık sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Üreticilerin çaresiz bırakıldığını ileri süren Pehlevan, “Resesyon varmış! Biraz daha beklememiz gerekiyormuş! Bizim dışımızdaki ülkelerde verim iyiymiş! Dünyanın bütün ülkeleri fındık dikti. Çok fiyat isterseniz fındığınızı satamazsınız .Dünyanın en büyük fındık alıcısı fiyat açıklamamış! Neden açıklasın ki!  Bu yıl iklim olarak fındık hasadının geç olmasından fırsat bilenler her zaman olduğu gibi bu konuyu da fırsata çevirdiler. Her taraf fındık alım yeri. Ne aldı, ne sattı, devlete ne ödedi! Okullar açılıyor, izinler bitti. Ya emanet ya da bedava ver git sistemi uygulamada. Üretici çaresiz…” ifadelerini kullandı.

FINDIK TANITIM GRUBU ÖNCE KENDİNİ TANITSIN

Fındık Tanıtım Grubu’nu da eleştiren Başkan Pehlevan, “Fındık Tanıtım Grubu var; ama yok. Bu kurumun önce kendini tanıtması lazım. Rekabet Kurulu’na göre fındıkta tekelleşme yokmuş. Fındığımızın hepsini alacaklarmış! Almayın! Biz fındık üretmezsek siz ne satacaksınız. Üretici güneşin altında topladığı  ürününü bir şekilde satar fakat siz iklimlendirilmiş odalarınızda nasıl hayat süreceksiniz. Anlaşılan o ki; parası olan ve örgütlü olan düdüğü çalıyormuş!.. Fakat unuttuğumuz bir şey var: İnsanımız yüksek feraset sahibidir. Artık üreticilere ayar vermeyin.” açıklamalarında bulundu.