Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu ve ekibi tarafından zeytin çekirdeğinden kafeinsiz ve bitkisel Türk kahvesi üretildi. Aynı zamanda Gaziantep Üniversitesi Fitoterapi ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü de olan Şekeroğlu, zeytinin yağının yanı sıra yaprağının, çiçeğinin ve çekirdeğinin şifa deposu olduğunu söyledi.

Zeytin çekirdeği yutulsun mu, yutulmasın mı derken kahvesi üretildi

Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, zeytinin çekirdeğinde tohumu barındırdığını ve fitokimyasal içeriğe sahip olduğunu söyledi. Çekirdekleri zeytinden ayıran ekip, çeşitli aşamaların ardından çekirdeği kavurdu ve Türk kahvesi şeklinde öğüttü. Acı tadı ortadan kaldırmak için yardımcı maddelerle, tarçın ve melengiç gibi ürünler katıldı. Böylece yüzde 70 zeytin çekirdeğinden oluşan, sağlıklı ve lezzetli Türk kahvesi üretilmiş oldu.

zeytin_cekirdegi_kahvesi

Kafeinsiz kahve

Şekeroğlu, kafeinsiz zeytin çekirdeği kahvesini kafeine duyarlı kişilerin de içebileceğini, araştırmalarının hücre kültürleri, hayvan deneyleri ve faz çalışmalarına doğru devam ettiğini söyledi.

Bebeklere en çok konulan isimler hangileri? Çocuk istatistikleri açıklandı Bebeklere en çok konulan isimler hangileri? Çocuk istatistikleri açıklandı

Şifa kaynağı

Araştırmacılara göre gastrit, ülser, reflü ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde zeytin çekirdeği kahvesi etkili olacak.