Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Yunan tacizine kayıtsız kalarak açıklama yapmadı.

Avrupalılar kışın donmamak için Türkiye'ye gelecek! Avrupalılar kışın donmamak için Türkiye'ye gelecek!

23 Ağustos'ta Türk F-16'ları, Girit adasında konuşlu Yunanistan'a ait Rus yapımı S-300 hava savunma sisteminden radar kilidi atılarak NATO misyon uçuşları sırasında tacize uğradı. Taciz bir süre daha devam ederken, olayda Yunanistan'ın söz konusu bataryaları aktif olarak kullandığı da ortaya çıktı. Düşmanca eyleme rağmen, Türk jetleri planlanan görevlerini tamamladı ve üslerine güvenli bir şekilde geri döndü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SERT TEPKİ

Yunanistan'ın düşmanca hareketi sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yunanistan, hava sahamızı ihlal ve uçaklarımıza taciz başlayan hasmane tavırlarını S-300 radar kilidi atma seviyesine çıkartarak aslında bize değil, NATO'ya ve müttefiklere meydan okumuştur. NATO'nun en büyük gücü AmerikaTürkiye'nin tamamen kendi güvenlik ihtiyaçları için olduğunu defaatle ifade ettiği S-400 sistemlerinin almasını güya kendi uçaklarına tehdit olarak görmüştü. Bu adımımız peşinatını ödediğimiz F-35 uçaklarının verilmemesinden her alanda savunma sanayi ürünlerine ve hatta daha ötesine geçen ambargolara maruz bırakılmaya varan fiili eylemlerle karşılanmıştı. Şimdi aynı Amerika'nın Yunanistan'ın bir hava gücüne karşı S-300 sistemlerini harekete geçirmesine nasıl cevap vereceğini merakla bekliyoruz." demişti.

PENTAGON KONUYLA İLGİLİ SORULARI YANITSIZ BIRAKTI

ABD'nin Yunanistan'a vereceği tepki merak konusuyken, Pentagon ise bu eylemlere yönelik soruları yanıtsız bıraktı. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder'a bugünkü basın toplantısında bir AA muhabiri tarafından yeniden "Yunan S-300'leri NATO görevi icra eden Türk F-16'larına kilit attı, bu sizce kabul edilebilir bir davranış mı?" sorusu yöneltti. Ancak Sözcü Patrick Ryder bu soruya da doğrudan yanıt vermekten kaçınarak, "Bu konuda söyleyebileceğim bir şey yok" dedi.