Yunanistan'ın Ege ve Akdeniz'de Türkiye'ye yönelik provokasyonlarının son dönemlerde artmışken BM zirvesi kapsamında New York'a giden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'yi burada da şikayet etti.

yunanistan t (4)

Dün bir ajansa açıklamalar yapan Miçotakis, yine Amerika'ya sığındı. Her zaman uluslararası hukuka göre hareket ettiklerini belirtti. Amerika ve Yunanistan arasındaki ilişkiye dikkat çeken Miçotakis, ittifaklarını güçlendirmek için her yolu deneyeceklerini söyledi.

Yunanistan NATO'ya yine ağlayınca, 30 Ağustos paylaşımı silindi Yunanistan NATO'ya yine ağlayınca, 30 Ağustos paylaşımı silindi

yunanistan t (1)

TEK TEK ŞİKAYET ETTİ

Miçotakis, "Kimse Yunanistan'a kabadayılık yapamaz. Gerisini cuma günü BM'de söyleyeceğim" dedi. New York'ta bir araya geldiği İsrail Başbakanı Yair Lapid'e de Türkiye'yi şikayet etti. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de istikrar ve güvenliği baltaladığını da iddia etti.

yunanistan türkiye 24

Miçotakis şikayetlerini, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'e de iletti. Başkan Erdoğan'ın BM Kürsüsünde ülkeleri KKTC'yi tanımaya davet etmesini şikayet eden Miçotakis, Türkiye'nin Güvenlik Konseyi kararlarını reddettiğini ileri sürdü.

Atina'nın her zaman Uluslararası Hukuk, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi hükümleri ve iyi komşuluk ilkeleri temelinde hareket ettiğini söyledi. Kathimerini'de yer alan bir başka haberde ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göçmen sorunu üzerinden Yunanistan'ı karalama yağmuruna tuttuğu ifade edilirken Miçotakis'in bütün bunlara BM kürsüsünden yanıt vereceği belirtildi.