Alım gücü düşen vatandaş sebze ve meyveleri taneyle almaya başladı. Trabzon’da müşteri bulmakta zorlanan esnaf gelirleri giderlerini karşılaşmazken hem vatandaşın hem de esnafın günü kurtarmaya çalıştıkları kaydedildi.

Enflasyon gıda pazarını vurdu. Alım gücü düşen vatandaş sebze ve meyveleri taneyle almaya başladı. Trabzon’da müşteri bulmakta zorlanan esnaf gelirleri giderlerini karşılaşmazken hem vatandaşın hem de esnafın günü kurtarmaya çalıştıkları kaydedildi.

VATANDAŞ SAYIYLA ALIYOR

Manavcı Zekeriya Okay, “Fiyatlarımız çok yüksek değil. Ucuz mal satan dükkânız. Ürünlerimiz ucuz olduğu halde işlerimiz yine de kötü. Ürünlerden karımızı da alamıyoruz. Çünkü üzerine 1 lira eklesek vatandaş alamıyor. Aldığımız fiyata ürün satıyoruz. Vatandaşın alım gücü çok düştü. 25-30 yıldır bu işi yapıyorum. Her türlü ürünü fazla fazla satardık. İnsanlar çantaları dolu dolu götürürdü. Şuanda sayıyla alıyorlar.” diye konuştu.

2022’DE DAHA DA KÖTÜLEŞECEK

Esnaf Ali Uçar, “Ekonomik şartlar ağır, alım gücü düştü. Enflasyon yüksek.. Para piyasada dönmüyor. Büyük durgunluk var. Sıvı yağ altın değerinde oldu. Ancak sadece sıvı yağ da değil diğer gıdalarda da aynı yükseliş sürüyor. Bugün 200 lirayla ancak kahvaltılık alırsınız. Merkez Bankası’nda faiz oranları düştü ama bu dolara yansıyacak. Dolar yükselecek. Faizin düşmesi de piyasayı kurtarmıyor. Sadece gıdaya değil, beyaz eşyaya, emlaka da yansıyor. Yaşam zorlaşıyor. Ekonomide bir planımız yoksa 2022’de daha da kötüleşeceğini düşünüyorum. Ekonominin kitabını yazdık diyorlar ama ekonomi yönetimi kötü.” şeklinde açıkladı.

FIRSATÇILIK YAPILIYOR

Bir diğer esnaf Yaşar Turan ise “Gelirler giderleri karşılamıyor. Masrafımız çok fazla. Ama biz ürünlerimize başkaları gibi zam yapmıyoruz. Dolar yükseldi diye hemen kendi kendilerine zam yapıyorlar. Stokçuluk yapılıyor. Bazısı gerçekten fırsatçı. Bazısı da zam yapacaksa daha fazla zam yapıyor.” diye kaydetti.

Gözden kaçırmayın

Trabzon'da Mesleki teknik eğitim tanıtım fuarı açıldı Trabzon'da Mesleki teknik eğitim tanıtım fuarı açıldı

Haber: Rabia MOLLAOĞLU