Yomra Özdil Oymalı Yağmurdere yolunun sorunları düzenlenen toplantıyla masaya yatırıldı

Yomra Kültür Merkezi’nde, Yomra Özdil Oymalı Yağmurdere Yolu Sorunları Platformu adı altında düzenlenen, yolun sorunlarının görüşüldüğü toplantı gerçekleşti. Toplantının Divan Başkanlığını Kamuran Tuna, Yazar Ali Kılıç ve Demirciler Mahallesi Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Murat Aksoy yaptı.

Toplantıya Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, AK Parti İlçe Başkanı Abdulkadir Özdemir, Saadet Partisi İlçe Başkanı Selçuk Atasoy, Ocak Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Hatipoğlu, Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Tezcan, dernek başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Trabzon'da motosiklet faciası! Trabzon'da motosiklet faciası!

Toplantıda yolun sorunlarının yanı sıra taş ocaklarının tehlikeli olduğunu ve kapatılması gerektiği görüşüldü. Toplantıda yolu kullanan mahallelerin muhtarlarının olmayışına da toplantıya katılanlar tarafından tepki gösterildi.

“YOLUN TAMAMLANMASI SORUNU ÇÖZMÜYOR”

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık yaptığı açıklamada yolun 1-2 yıl içinde tamamlanacağını söyleyerek, “İkizdere’de yaşanan bir taş ocağı felaketi neticesinde yaşanan bazı olumsuzluklar oldu. Hukuki olmayan insanlar olaya müdahil oldu ilçemizin adını bu tarz olumsuz durumların içerisine sokmamalıyız. Eylem yaparken bazı insanların eline fırsat vermeme noktasında mümkün mertebe işi siyasal olarak yürütme çabasındayız. Ama olmadı başka yöntemlere gitme noktasında bölge müdürüne de söyledik. Burada sadece yolun inşaatı ile ilgili bir sürecimiz yok. Yolun tamamlanması sadece sorunu çözmüyor. İki taş ocağı burada faaliyetine devam ediyor. Burada asıl sorunumuz faaliyetlerine devam ederken vatandaşa yaşattıkları zorluklardır. Taş ocakları çalışırken 50-100 kamyon sevkiyatta bulunuyor. Yol tamamlandığında bu faaliyet devam ettiğinde vatandaşa yaşatacağı olumsuzluklar olacaktır. Taş ocaklarıyla ilgili sürecin tamamlanması için elimizden geleni yapmaktayız. Toplumsal birlikteliklerle beraber daha hızlı bir seviyeye ulaşacaktır. Vatandaşların tepkileri, siyasi partilerin tepkileri bu tepkilere istinaden iktidarın desteği yolu daha hızlı ivme kazandırmıştır. Umut ediyorum ki önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde yol tamamlanmış olacaktır” ifadelerinde bulundu.

“EĞİM İLE İLGİ BİR SORUN VAR”

AK Parti Yomra İlçe Başkanı Abdulkadir Özdemir ise, “Bizim bu yol için önerimiz tünel yapılması yönündeydi. 900 metre tünel çalışması var 17 derece eğimle olduğu için biraz sıkıntılı. En son kaya düşmesiyle beraber içeriden taş ocağındaki patlatmalardan kaynaklı olduğu anlaşıldı. Tünelin çalışması 2 km ye çıkartılıp taş ocağını tünelin dışında tutup aradaki vatandaşa ve yola zarar vermemesi planlandı. Burada eğimle ilgili bir sorun var. Eğimin 7 dereceye indirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Karayolları alanda çalışmaya devam ediyor. Üniversite, çevre ve şehircilik uzman gönderdi. Denetlemeler yapılır. Gereken çalışmalar hassasiyetle yapılıyor” dedi.

Konuşmaların ardından toplantıya katılanlar görüşlerini ve çözüm önerilerini sundu. Bazı vatandaşlar ise sorular sordu. İlerleyen zamanda tekrar buluşma sözü alınarak toplantı son buldu.