Trabzon'a bağlı Yomra ilçesinde yangın çıktı.

Elif Nur GÜMÜŞ - Trabzon’un Yomra ilçesi Çamlıyurt Mahallesi, Fındıklık Mevki’inde Turan Can adlı vatandaşın büyükbaş hayvan çiftliğinde yangın çıktı. Çıkan yangında hayvanlar telef olmaktan son anda kurtuldu.

Beşirli Çınaraltı Camisinin etrafı neden bakımsız ve sahipsiz? Beşirli Çınaraltı Camisinin etrafı neden bakımsız ve sahipsiz?

Çarşamba günü öğlen saatlerinde çıkan ve henüz nedeni belirlenemeyen yangına Turan Can ve iki çocuğu mahallelinin de yardımıyla müdahale etti. Hayvanları tek tek dışarı atarak kurtaran Can ailesinin dumandan etkilenmesi sonucu ekiplerin yönlendirilmesiyle hastaneye sevk edildi. Çıkan yangında hiç can kaybı olmazken Turan Can’a ait 300 Ton çayır ve ahır yanarak kül oldu.

Olay anında yaşananları anlatan Turan Can, “ Yangının neden çıktığı belli değil. Hiçbir şeyden haberimiz yok. Yangından yarım saat önce hayvanları yedirdik götürdük yemek yemek için yukarı çıktık. Bugün veteriner gelecekti aşı için aşağıya indik gördük ki samanlık ateş almış yanmaya başlıyor. İki çocuğumla beraber müdahale etmeye çalıştık ama söndüremedik o anda bizde içerde kaldık yarım saat hayvanları dışarı çıkartmak için uğraştık yangın giriş tarafından başladığı için öbür taraftan hayvanları dışarı attık. Hayvanlarda bir zarar yok ama onları dışarı çıkarmak için uğraşırken biz dumanda kaldık hastaneye gittik. 3 bin balya çayırım vardı, 500 balya samanım vardı, yemleri vardı, odunlarım vardı, makineler vardı hepsi yandı. Gereken yerlere başvuru yaparak yardım talebinde bulunacağız. Herkesten yardım bekliyoruz. Hayvanları evlere, komşuların ahırlarına oraya buraya bıraktık başkan çayır getirdi onunla idare ediyoruz şimdilik. Bizde bir şey yok sağlığımız iyi çok şükür ama hayvanların durumu çok sıkıntılı onlar için yardım bekliyoruz. Hayvanlar dışarıda ormaniye bize bir tane ağaç vermiyor ki şunu al üstüne ört diye. Git parayla al diyorlar. Bu adalet mi yani ben orman köylüsüyüm ormanda durup bu ağaçları bekliyorum ben burada orman görevlileri bana bir tane çalı vermiyor ‘kesemezsin gidip parayla alacaksın diyor. Ben ne için bu dağın başında duruyorum ben bunu alıp da zevkine satmıyorum sonuçta. Ben bunu ihtiyacıma kullanacağım. Benim hayvanlarım dışarıda çoluğum çocuğum dışarıda… otum yok hayvanlarım açıkta sıkıntımız onunla bizim.”