Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı düzenleyen şahısların yargılandığı davada yine karar çıkmadı. Başkan Bıyık’a ateş eden Halit Aytekin, “Tolgahan Kılıç, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ı ayağından vurmamı istedi.” dedi.

Başkan bıyık, korona virüse yakalandı

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a yönelik düzenlenen silahlı saldırı davasında karar yine çıkmazken, silahlı saldırgan Halit Aytekin, “Tehdit edildim. O yüzden yalan ifade verdim. Tolgahan Kılıç, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ı ayağından vurmamı istedi.” dedi. Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a yönelik 11 Haziran 2021'de belediye binası önünde gerçekleşen silahlı saldırı girişimiyle ilgili davaya Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Cumhuriyet savcısı, sanıkların her birinin "tasarlayarak bir kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.  

CHP’Lİ Söğüt: Üretici ve tarımsal üretim desteklenmeli CHP’Lİ Söğüt: Üretici ve tarımsal üretim desteklenmeli

Tolgahan Kılıç beni kullandı

Tutuklu sanık Halit Aytekin, SEGBİS sistemi ile duruşmaya katılırken, tutuklu sanık Tolgahan Kılıç ve tutuksuz sanık Ayhan Kılıç duruşmaya katılmadı. Duruşmada ifade vermek istediğini beyan eden Halit Aytekin, “Samimi ikrar ve etkin pişmanlıktan faydalanmak istiyorum. Daha önce avukatlar yüzünden yalan yanlış ifade verdim. Beni korkuttular, ailemle tehdit ettiler. Şu an vereceğim ifade samimi, doğru ifadedir. Bana alkol ve yasaklı madde kullandırdılar. Tolgahan Kılıç beni kullandı. Affınıza adaletinize sığındım. Yaptığım görüşmede annem bana bir şeyler anlattı. ‘Kimse için kendini yakma, olanı söyle.’ dedi.

mustafa bıyık suikasti

Benim yanıma sürekli avukatlar yollandı. Ben Tolgahan Kılıç’ı bu duruma babasının getirdiğini biliyorum. Ancak Ayhan Kılıç bana bir şey demedi. Tolgahan Kılıç, ‘Babama ihaleler yüzünden yanlış yapıldı.’ dedi. Tolgahan Kılıç bu olay gerçekleşmeden bir gün önce babasının yanındaydı. Biliyordur diye düşünüyorum. Ben askerliğini yapmış bir insanım. 7 metreden 5 el ateş etmiş bir insan isterse bir insanı yaralayamaz mı? Tolgahan, ‘Ayağından vur.’ dedi. Ben ise yaralamak, vurmak için ateş etmedim. Silahımda mermi vardı. Vurmak istesem mermileri bitirirdim. Ben olayı yaptıktan sonra korkup kaçtım.” ifadelerini kullandı.

Mustafa Bıyık'tan özür diledi

Belediye Başkanı Bıyık’tan özür dilediğini de kaydeden Sanık Aytekin, “Bana uyuşturucuyu Tolgahan Kılıç verdi. Uyuşturucunun etkisiyle bu olayı yaptım. Yoksa kim kimi husumeti olmadan vurur. Olaydan sonra aradığım kişi de Tolgahan Kılıç’tı.  Olayı yaptıktan sonra ortada kaldım. Olaydan sonra nereye kaçacağım bile planlanmamıştı. Ben oraya gidince kendime geldim. Bir insanı vurmak bana yakışan bir şey değil. Korkutmak amacıyla ateş ettim.Ben bunlar tarafından kullanılmışım.” şeklinde konuştu. Bir önceki duruşmada 30 bin lira verildiğine dair ortaya atılan iddianın sorulması üzerine Aytekin, “Ben bu işten hiçbir eşey almadım. Tolgahan, ‘Sen şu işi yap. Sana şu kadar para vereceğim.’ demedi.” ifadelerini kullandı.

mustafa bıyık (1)

Duruşma 8 Haziran 09.00 ertelenirken, sanık Halit Aytekin ve Tolgahan Kılıç’ın tutukluluk halinin  devamına, Ayhan Kılıç’ın ise yurt dışına çıkış yasağının devamıyla birlikte her ayın 10’uncu ve 20’inci gününde imza atması karşılığında denetimli serbestliğinin devamına karar verildi.