Haftanın Sözü

“Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.”

Muhammed Ali

Haftanın Açıklaması

Rumen TV kanalı DigiSport, Trabzonspor’un Parma’ya Dennis Man için yaptığı teklifi masaya yatırdı… İşte ülkemizde görev yapan “Çılgın Hoca” Smudica’nın önerisi…

“Trabzon olağanüstü bir şehir. İnsanların futbol için yaşadığı ve çok fazla baskı uyguladığı bir yer. Son zamanlarda Dennis'i gördüğüm gibi, eğer kiralık olarak gidecekse, bu transferi yapmasını öneririm. Oynayacağı ve değerinin artacağını söylerim ona. Ama bu onun için kolay olmaz. Çünkü orada, sadece akıllıysan direnirsin. Yoksa oynamazsın.”

 Marius Smudica (Gaziantep FK, Kayserispor  ve Ç. Rizespor eksi Teknik Direktörü)

Yok daha neler Başkan!

Başkan Ahmet Ağaoğlu, Uğurcan Çakır’ın talipleri arasında İnter’in bulunduğunu ancak resmi bir teklifin olmadığını vurguluyordu. Nihayet beklenen telefon geldi. İnter kulübü Başkan Ahmet Ağaoğlu’na öncelikle Uğurcan Çakır’ı satma konusunda kararını sordu. Hepimizin bildiği gibi Trabzonspor bu sezon için kaynak oluşturma konusunda Uğurcan Çakır’dan gelecek bonservis bedeline güveniyor. Bu gayet normal bir durum. Ancak normal olmayan olay, bence Uğurcan Çakır için biçtiği fiyat. Başkan 20 milyon Euro civarında bir bedelle gelen İnter’den 30 milyon Euro istemeyi planlıyormuş. Bunun için en önemli argümanı Uğurcan Çakır’ın Avrupa Futbol Şampiyonası’nda göstereceği performans. Başkan Ağaoğlu bir başka şekilde yazarsak, tok satıcıyı oynuyor. Ancak unuttuğu iki önemli gerçek var. Bunlardan birincisi, bu ülkeden yurt dışına gidecek oyuncuların bonservis bedelinde bir üst sınır var. Nitekim bu sınırı geçen sadece Cenk oldu. Peki, nedir o sınır derseniz istisnalar dışında 20 milyon Euro. İkinci satışına tıpkı Yusuf Yazıcı’da olduğu gibi yüzde 20 pay koyarsın, bu da işin bonusu olur.

İkinci konu daha kritik… Uğurcan Çakır yeni sezonda kesinlikle Trabzonspor’da kalmak istemiyor. Bir bakıma fırsat kapıyı ikinci kez çaldığında artık Avrupa’ya açılmak istiyor. Hedefleri olan bir oyuncu için doğru bir karar. Nitekim geçen sezon gelen teklif değerlendirilmediği için bir hayli gerilim yaşadı. Bunun sonucu menajerini bile değiştirdi. Ayrıca unutmamak lazım, eldeki kuş, daldaki kuştan her zaman daha değerlidir. Uğurcan Çakır, “Avrupa Futbol Şampiyonası’na gidecek, çok iyi oynayacak teklifler alacak” diye beklemek yerine iki tarafı da mutlu edecek, Türkiye şartlarında doğru bonservis ücreti olan 20 milyon Euro bu işin final noktası olur. Başkan Ahmet Ağaoğlu kesinlikle bu hesapları iyi bilir ama yine de doğru hesap yapıp, kararlarını verirken, Uğurcan Çakır’ın hissiyatını da dikkate alması şart.

Ömür’le ilgili çarpıcı gerçek

Benim futbola ait düşüncem, değerini bulan oyuncunun kulüp menfaatleri doğrultusunda gönderilmesidir. Türkiye gerçekleri de bu konuda dikkate alınmalıdır. Bu konuda çarpıcı bir örneği vurgulamak isterim. Malum 2018 Dünya Kupası’nda, Rusya’da Domagoj Vida’nın takımı Hırvatistan, Fransa ile final oynadı. O günlerde Beşiktaş Kulüp Başkanı olan Fikret Orman, Vida’lı Hırvatistan her tur geçtiğinde fiyatı arttırıyordu. 20’den başladı, 25-30-35-40 derken, Vida elde kaldı. Bunu Vida’nın kötü oyuncu olduğu için yazmıyorum. Oyuncu bir değer gördüğünde göndermenin önemi için yazıyorum. Şimdi Vida’nın market değeri nedir biliyor musunuz? Sadece 4 milyon Euro. Hiç kuşku yok ki şampiyonlar liginde oynayacak Vida’nın fiyatı yine belli bir çizgiye gelecektir ama o muhteşem rakamlara ulaşması bundan sonra mümkün değil. İşin bu yönünü yazmamın sebebi; “Demir tavında dövülür” sözü.

Bir de Trabzonspor’dan çarpıcı örneği yazayım. Abdülkadir Ömür gerçeği bu. Geçen sezon Abdülkadir Ömür’ün bonservisi önce 20 milyon Euro’yu gördü. Yönetim “Hayır” dedi. Arkasından inanılması güç ama Abdülkadir Ömer için Türkiye standartlarının üzerinde bir teklif gördü.  Sporting Lizbon-Manchester City ortaklığı Abdülkadir Ömür için 26 milyon Euroluk resmi teklif iletti Trabzonspor’a. Bordo-mavili yönetim yine hayır dedi. Sonra ne oldu? Abdülkadir Ömür iki ağır sakatlık yaşadı ve bugün söz konusu ücretlerin yakınından bile geçemiyor.

Unutmamalı satmak ama doğru zaman da satmak. Kulüp yönetimlerinde zamanlamanın önemi bu iki örnekle net olarak görülüyor.

Gönüllerin sağ açığı

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Başkan Yardımcısı Ertuğrul Doğan ve Teknik Direktör Abdullah Avcı İstanbul’da bir araya gelip, iki önemli mesaj verdiler. Birincisi aramızda herhangi bir kırgınlık veya gerilim yok, ikincisi işleri ortak bir akılla yapıyoruz. Doğal olarak geçmişi geçmişte bırakıp, bu fotoğrafın getirdiği tabloyu yorumlayalım ve kırgınlıkların Trabzonspor’un çıkarları doğrultusunda geride kaldığına inanalım.

Şimdi gelelim bu dev buluşmasın perde arkasına. Burada gerçekleşen transfer görüşmesinde Abdullah Avcı isteklerini net olarak masaya yatırdı. Avcı, şampiyonluk hedefi için 6’sı ilk 11 oyuncusu, 4’ü kadro derinliği oyuncusu istediğini yönetime iletti. Derinlik açısından bakıldığında oyuncu bulmak kolay. Ancak ilk 11 oyuncusu dendiğinde karavana atma lüksünüz yok. Doğal olarak karavana olmasın diye, yüksek maliyetli oyunculara yönelmek de mümkün değil. İşin maddi yönünün de düşünülmesi gerekiyor. Ancak unutmamak gerekir ki, bazı mevkilerde paraya kıymak gerekir. Söz gelimi santrafor bölgesi transferinde. Ya da nokta atışı bir kanat oyuncusu… Bu konuda Abdullah Avcı’nın temas kurduğu oyuncular var. Edin Visca, Efecan Karaca, hatta Halil Akbunar isimleri gündemdeki sıcaklığını koruyor. Ancak Abdullah Avcı gönlündeki isme de masaya koyunca, benim açımdan mükemmel bir seçenek oldu. Feyenoord takımının ve Hollanda Milli Takımı’nın sağ açığı Steven Berghuis. Dünya Kupası elemelerinde Hollanda formasıyla Milli takımımıza karşı da forma giyen Berghuis, 29 yaşında. Sol ayaklı oyuncu sağ kanat dışında on numara olarak da görev yapıyor. Gerçekten bu sezon çok parıltılı bir istatistiği var. 40 maçta 19 gol, 14 asist.

İş dönüp dolaşıp, bir yıl daha sözleşmesi olan parlak kariyerli bir oyuncunun bonservis bedeline geliyor. Market değeri 12 milyon Euro. Bu karşılanabilir bir rakam değil. Ancak aldığımız bilgiye göre oyuncunun 4 milyon Euroluk bir çıkış maddesi var. İşte Trabzonspor’un üzerine gittiği konu da bu. Kontratı görmediğimiz için net cümleler kurmamız zor ama şu gerçeği yazmam doğru olur. 4 milyon çıkış maddesi Berghuis için verilecek ve karşılığı olan bir rakam. Tıpkı Vitor Hugo da yazdığım gibi. Bence Avcı’nın gönlündeki bu isim önümüzdeki yıl sahada olursa Trabzonspor çok önemli bir transfer yapmış olur.

Fırsat transferi santrafor

Trabzonspor Kuzeyin Kralı Sörloth’tan verim aldıktan sonra aynı tadı bırakacak bir santrafor özlemiyle yanıp tutuşuyor. Kolay mı böyle bir oyuncu bulmak; kesinlikle hayır… Ancak o kuzeyliler arasında hala böyle isimler vardır düşüncesi de yabana atılacak bir durum değil. Afobe’nin yaşattığı sıkıntılardan sonra bu kez karavana atmak istemiyor Trabzonspor… Bu bağlamda önemli bir isim üzerinde görüşmeler sürüyor. Bu sezon Parma’da oynayan Andreas Cornelius. Bir kere Danimarkalı.  Kuzeyden bir oyuncu. Sonrasında İtalya gibi güçlü bir futbol ülkesinden gelecek.

Peki, neden Parma’da da kalmıyor diye soranları için yanıtımızı verelim. Parma İtalya Seri A’da küme düştü. Oyuncunun bonservisinin olduğu Atalanta, satın alma opsiyonlu bir sözleşme yapmıştı ama Parma küme düştüğü için oyuncu orada oynamak istemiyor. Bu sezon 26 maçı ve sadece bir gol var ama Parma’nın genel takım performansının da kötü olduğunu dikkatten kaçırmamak lazım. Belki de onun transfer edilebilmesi noktasında Trabzonspor için bunun değerli bir alternatif olduğunu vurgulayabiliriz. Cornelius’in 2019-2020 Parma performansında ise 12 gol 4 asist olduğu yazarsak ne demek istediğimiz net olarak anlaşılır.

Bu açıdan baktığımızda Trabzonspor’un ciddi olarak ilgilendiği 28 yaşındaki Danimarkalı santraforun bir fırsat transferi olacağını vurgulayabiliriz.

Salih Uçan’da umutlar tükenmedi

Trabzonspor’un Salih Uçan konusunda ciddi adımlar attığını biliyoruz. Teknik Direktör Abdullah Avcı, Salih Uçan’ı transfer edip, Bakasetas’la yeniden onları bir araya getirip, uyumlarından faydalanmak istiyordu. Ancak bu transferde ciddi rakipleri olduğu gerçeğini de biliyordu. Önce Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim Salih Uçan’ı istediğini vurguladı. Maddi konularda belli bir noktadan dönülünce Beşiktaş devreye girdi ve transferde bir iki adım öne geçti. Ancak bu gelişmelere rağmen Trabzonspor’un yarıştan çekilmediğini Salih Uçan’ın menajeri Ömer Koray Uzun’un açıklamalarından anladık. Uzun, net olarak oyuncusuna Trabzonspor, Beşiktaş ve Galatasaray’la birlikte yurt dışından iki takımın talip olduğunu vurguladı. Bu açıklama bile Trabzonspor’un masada olduğunun bir göstergesi.

Peki, Salih Uçan Trabzonspor’da yararlı olur mu? Buna vereceğim yanıt kesinlikle evet olur. Çünkü Salih Uçan, futbol zekâsı ve oyun bilgisinin yanına güç ve mücadeleyi de ekleyerek ideal bir orta alan oyuncusu oldu. Zaten onu böylesine paylaşılmayan yapan gerçek de işte tamamen bu. Hani güzel bir söz vardır; “Zor hemen yapılır, imkânsız zaman alır” diye. Bu transfer imkânsız kısmına kesinlikle girmiyor. Beşiktaş önde ama bu türden transferden yön değişimlerine çok sayıda tanıklık yaptığımız için bekleyelim derim.

Parmak  kararı Avcı’da

Galatasaray maçından sonra yaptığı disiplinsiz hareket sonucu kadro dışı kalan Abdülkadir Parmak ne olacak? Kalıp, Trabzonspor macerasına devam mı edecek, yoksa başka renklere yelken açıp, yeni bir maceraya mı başlayacak. Nitekim daha şimdiden Başakşehir, Karagümrük, hatta Beşiktaş isimleri yazılmaya başlandı bile. Ancak durum bu kadar net değil. Çünkü Abdülkadir Parmak sözleşmesi devam eden bir oyuncu. Dolayısıyla Trabzonspor onu satış listesine koymadığı sürece herhangi bir çıkış veya transfer pazarlığı yapması mümkün değil.

Bu bakımdan beklemede Abdülkadir Parmak. Peki, bundan sonra ne olur derseniz, yönetim topu tamamen Abdullah Avcı’ya attı. Abdullah hoca nasıl kadro dışı bırakılsın dediyse bu kez de kalsın veya gönderilsin diyecek. Durum bundan sonra netleşecek. Ancak şunu da ekleyeyim, bu bir istihbarat değil ama Avcı’nın Abdülkadir Parmak konusundaki tasarrufu sanırım gitmesinden yana olacak. Böylece takımın ağır Trabzonluları Uğurcan Çakır, sezon sonu transferle, Parmak istenmediği için gidince elde kalacak Abdülkadir Ömür. Hayırlısı olsun bakalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.